Асоціація «Свинарі України», сайт PigUa.info та журнал «Прибуткове свинарство» щорічно проводять «перепис» найактивніших свиногосподарств України. Ознайомитися з переліком підприємств, що увійшли до цьогорічного активу галузі та основними змінами у цій когорті зможете в матеріалі нижче.
Заявили про себе попри турбулентність
Цьогорічний актив промислового свинарства складають 63 підприємства з 18 регіонів України, які сукупно утримують понад 2 млн свиней (більше 60% загального промислового поголів’я), майже ¾ основного маточного поголів’я у промисловому секторі та забезпечили понад 2/3 промислової пропозиції свинини. Як і торік, до цього добровільного «перепису» приєдналися ті свиногосподарства, які не бояться заявити про себе та свою проактивну позицію.
Флагмани відновлення
За попередніми даними станом на початок року чисельність свинопоголів’я у сільськогосподарських підприємствах була на 7,1% вищою ніж на старті 2023-го. Цьогорічний актив також відображає позитивну динаміку поголів’я. Так, 25 його учасників збільшили кількість утримуваного поголів’я, порівняно з попереднім роком: третина обмежилась нарощуванням до 5%, майже стільки ж — збільшили чисельність на 5–12%, решта — від 20% до понад двократного.
Сукупне маточне поголів’я збільшилося на 8,5%, що перевищує 5,5%-вий середній темп росту по галузі на початок року. Тож, хоча приріст загального поголів’я повільніший за загальногалузевий на старті 2024-го, вже у середині року активніше нарощування кількості свиноматок відобразиться і на цьому показникові. Крім того, кожен п’ятий учасник активу продемонстрував позитивну динаміку за усіма аналізованими показниками.
Невизначеність — не перепона
За результатами моніторингу настроїв виробників свинини, здійсненим Асоціацією «Свинарі України», який охопив операторів, що забезпечують 70% пропозиції промислового ринку свинини, більшість утримується від прогнозів на другу половину року, але планів на 2024-й не змінює. Так, 2/3 опитаних свиногосподарств не мають очікувань щодо зміни ринкових обставин у кінці року, втім 16% респондентів налаштовані оптимістично, відносної сталості очікують 9% з них, можливість погіршення ситуації — 7,5%.
Не дивлячись на мінливість та невизначеність, 85% свиногосподарств-респондентів залишають плани на 2024-й без змін: близько 60% реалізують проєкти розвитку, а 25% опитаних працюватимуть в штатному режимі. Тільки 1,5% свиногосподарств скорегували заплановане заздалегідь, ще 12% тимчасово поставили його втілення «на паузу» через несприятливі ринкові обставини кінця 2023-го та початку 2024-го.