На пленарних засіданнях 8 та 9 жовтня Верховна Рада України прийняла рамковий кліматичний закон, а також проголосувала за подовження роботи Громадської ради міжнародних експертів з відбору суддів ВАКС. Це — два індикатори виконання Плану України з реалізації ініціативи Європейського Союзу Ukraine Facility, націлені на курс України щодо кліматичної нейтральності та посилення антикорупційної інфраструктури й удосконалення законодавства відповідно до світових стандартів.
«Верховна Рада ухвалила цього тижня ще 3 важливі закони на виконання індикаторів Плану України в межах Ukraine Facility. Один із законів визначатиме державну кліматичну політику. Два інших сприятимуть зміцненню незалежності ключових антикорупційних установ, забезпечать вищу ефективність судових рішень у справах про корупцію, зокрема й щодо високопосадовців, покращать динаміку винесення вироків. Ці зміни позитивно позначаться на бізнес-середовищі та залученню інвестицій. Тож я дякую парламентарям за роботу. Мінекономіки як національний координатор виконання Плану надає підтримку відповідальним органам влади та продовжить забезпечувати координацію реалізації Ukraine Facility», — зазначив перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев.
Індикатори Плану України, ухвалені Верховною Радою:
Рамковий кліматичний закон має основну мету — досягти кліматичної нейтральності до 2050 року. Він визначає архітектуру кліматичного врядування України, фінансові інструменти для досягнення кліматичних цілей, враховує цілі державної кліматичної політики у програмах повоєнного відновлення.
Документ концентрується на запровадженні:
Закон щодо Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ) подовжує термін роботи ГРМЕ з відбору суддів Вищого антикорупційного суду на 18 місяців з дня набрання ним чинності. По завершенню цього терміну функції з відбору суддів ВАКС виконуватиме Громадська рада доброчесності. Для врегулювання організаційних питань і порядку роботи Громадська рада міжнародних експертів розробляє та затверджує Регламент ГРМЕ.
За запитом для підтримки її діяльності до організації можуть бути залучені додаткові експерти, фахівці міжнародних організацій за рахунок їхніх коштів.
Довідково. Відповідно до Плану України Мінекономіки є національним координатором Ukraine Facility. Міністерство забезпечує організацію та проведення моніторингу виконання Плану та щоквартальну підготовку звітної документації для Європейської Комісії.
Більше інформації про План для реалізації Ukraine Facility та статус виконання індикаторів — https://www.ukrainefacility.me.gov.ua/.
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки
agroconf.org