Посол Франції в Україні Гаель Весьєр відвідав потужності компанії «НІБУЛОН» у Миколаєві, де відбулася зустріч із директором із взаємодії з органами влади Михайлом Різаком. У ході переговорів було обговорено ключові виклики, з якими стикається український аграрний сектор, а також шляхи гарантування продовольчої безпеки у світі.
Михайло Різак підкреслив складну ситуацію, яка склалася через закриття Миколаївського морського портового вузла, зупинку суднобудівної галузі економіки та припинення судноплавства на річкових шляхах Е-40 (Дніпро та Південний Буг) після початку повномасштабного вторгнення рф. За його словами, компанія зазнала збитків у розмірі понад 500 мільйонів доларів.
Портові потужності Миколаєва готові відновити роботу, як тільки буде ухвалено політичне рішення про їх відкриття, що збільшить конкуренцію перевалки та здешевить логістику експорту. У Миколаївському портовому вузлі досі заблоковано понад 100 суден, із яких 30 іноземних морських і 70 суден для внутрішніх водних шляхів.
Евакуйовані судна, які раніше використовувались для перевезень, наразі у простої та шукають по світу нові водні маршрути, зокрема на річці Дунай.
«Розвиток альтернативних експортних шляхів — це вже не питання вибору, а нагальна необхідність продовольчої безпеки у світі. Дунайські порти сьогодні є стратегічними для економічної безпеки України, і ми маємо зробити все можливе, щоб зберегти їх конкурентоспроможність», — зазначив Михайло Різак.
Окрему увагу під час розмови було приділено тарифній політиці Укрзалізниці. Представники «НІБУЛОНу» наголосили, що з відкриттям глибоководних портів Одеси витрати на перевезення через дунайські порти дорожчі щонайменше на 5 доларів за тонну, а з урахуванням оголошеної індексації тарифів різниця може скласти до 7 доларів.
Індексація тарифів Укрзалізниці стане або рятувальним кругом для водних перевезень річкою Дунай, або непосильним мертвим якорем.
Михайло Різак закликав розглянути можливість здійснити індексацію залізничних перевезень без її застосування для маршрутів до/від залізничних станцій біля дунайських портів.
Це дозволить вирівняти конкуренцію Дунаю з глибоководними морськими портами та стимулюватиме подальший розвиток інфраструктури Дунаю, що отримав підтримку USAID та інших міжнародних донорських програм. Цим самим Україна без втрати коштів забезпечить сталий експорт у разі загострення безпекової ситуації на Чорному морі, а міжнародні партнери побачать реальне виконання рішення Єврокомісії про розвиток шляхів солідарності.
Французький посол високо оцінив роботу компанії «НІБУЛОН» та висловив готовність сприяти у вирішенні важливих питань на міжнародному рівні.
Торік потужності «НІБУЛОНу» в Миколаєві відвідав посол Франції з питань Чорного моря. Під час візиту Мікаель Ру та представники «НІБУЛОНу» обговорили проблему заблокованого флоту та необхідність його виведення для збільшення експортного потенціалу Дунаю.
Читайте також: «НІБУЛОН» розпочав агротехнічні заходи для розвитку озимих культур
ІЦ УАК за матеріалами «НІБУЛОНу»
agroconf.org