Аграрний тиждень. Україна
» » Китай відкриває двері для українського гороху і закриває для канадського. Сіятися чи ні? А що буде з цінами?
» » Китай відкриває двері для українського гороху і закриває для канадського. Сіятися чи ні? А що буде з цінами?

    Китай відкриває двері для українського гороху і закриває для канадського. Сіятися чи ні? А що буде з цінами?






    6 березня 2025 року Україна і Китай підписали угоду, яка відкриває величезний ринок Піднебесної для українського гороху. 7 березня Китай запровадив 100% мито на поставки гороху з Канади, яка ще пару років тому була найбільшим постачальником цієї культури до КНР. В той же час росія, яка захопила першість на експортному ринку жовтого гороху до Китаю, минулого року через травневі  заморозки втратила левову частину майбутнього врожаю. Крім того, Індія продовжила безмитний ввіз гороху. Отже, Китай і Індія стають головними драйверами для ціноутворення у новому сезоні, вважають експерти. 

    Все це відкриває перед українськими виробниками і продавцями гороху широкі перспективи і обіцяє хороші прибутки. Щоправда, сповна скористатися цими перевагами, напевно, вдасться лише з урожаю 2025 року.

    «Для виробників гороху це позитивний фактор — хто не встиг продати, тепер отримав другий шанс. Але запаси гороху в Україні зараз досить обмежені. Основні обсяги вже реалізовані, і на ринку залишилися лише незначні партії», — коментують у ПУСК.

    Віолетта Громова, Latifundist.com

    01

    Китай відкриває свій ринок

    Китай — найбільший у світі покупець сушеного гороху в світі — відкрив свій ринок для України. На сьогодні основними постачальниками гороху в КНР є росія та Канада, пише UkrAgroConsult.

    Причини розширення кола експортерів:



    В останні кілька років виробництво зернобобових культур у Китаї скорочується на тлі стимулювання місцевих фермерів до вирощування зернових культур із високою кормовою цінністю, таких як кукурудза та соя.



    За прогнозами Мінсільгоспа США, очікується, що у 2024/25 МР світові експортери сушеного гороху перенесуть частину свого експорту до Індії.



    з 20 березня вступили 100% мита на канадський горох, які стали відповіддю на рішення Канади минулого серпня запровадити високі податки на імпорт китайських електромобілів, сталі та алюмінію. Це зробить його експорт до Китаю нерентабельним.

    Сертифікація Китаєм українського гороху означає, що вже в новому сезоні наша продукція розпочне експорт на новий ринок.

    «Фактично в нас з’являється ще один великий ринок, куди ми можемо експортувати горох. Це, безперечно, підтримуватиме ціни на новий урожай. Хоча можливе певне просідання у міжсезоння, є велика ймовірність, що в липні-вересні 2025 року побачимо зростання вартості», — зазначають аналітики кооперативу ПУСК.

    Китай імпортує від 1,5 до 3 млн тонн гороху на рік. До 2022 року майже весь об’єм поставляла Канада. За даними Союзу експортерів зерна, у 2023/24 МР основним постачальником гороху до Китаю стала рф з часткою 49,1% або 1,13 млн т, посунувши на друге місце Канаду, частка якої в китайському імпорті знизилася до 44,7%. Наступні сходинки посіли США (3,4%), Австралія (1,7%) та Франція (1,1%).

    02

    Що обіцяє українським виробникам угода України з Китаєм?

     

    6 березня Україна та Китай підписали угоду, яка регулює ветеринарно-санітарні та фітосанітарні вимоги до експорту на китайський ринок гороху та риби. Про це повідомило Мінагрополітики.

    В коментарі Latifundist.com президентка «Української бобово-соєвої асоціації» Антоніна Скляренко зазначила, що Україна отримає можливість експортувати горох до Китаю вже в новому сезоні. Українська сторона завершила всі необхідні процедури для відкриття ринку, що дозволить розширити географію поставок нашого гороху.







    Антоніна Скляренко,

    президентка «Української бобово-соєвої асоціації»





    «Тобто наразі повністю все готово. Протокол узгоджений, 6 березня дана угода підписана. Єдине, ми маємо ще китайцям показати сертифікацію полів, тобто повністю всю процедуру вирощування гороху. Дану процедуру маємо їм ще відзвітувати під час висіву, буде інспекція полів. Але це вже формальність, тому що повністю все погоджено і сьогодні вже повністю фіналізовано, все підписано».

     

    Очікується, що відкриття ринку Китаю та можливість експорту українського гороху стимулюватимуть збільшення посівних площ цієї культури в Україні. Адже тепер аграрії дістануть ще один маржинальний ринок збуту.

    За словами директора компанії EU-Nomia LTD Онура Ватана, підписанню угоди передував довгий період складної роботи. Тому зараз дуже важливо, щоб на цьому ринку працювали професійні українські компанії-експортери, які мають досвід роботи і вміють працювати з горохом. Інакше можна легко втратити все, чого вдалося досягти.

    03

    Коли український горох поїде до Китаю?

    Хоча партії нового врожаю потребуватимуть сертифікації полів і відповідності фітосанітарним вимогам Китаю, із серпня українські виробники вже зможуть відвантажувати горох на китайський ринок.







    Антоніна Скляренко,

    президентка «Української бобово-соєвої асоціації»





    «Зараз посівна вже пройшла. Уже можна робити інспекцію полів. Але, за умовами протоколу, нам потрібно зробити фінальну інспекцію одного з підприємств на погодження з китайською стороною. І потім вже інші компанії за такою ж процедурою зможуть проводити інспекцію своїх полів та робити сертифікацію. Напевно, ближче до серпня ми матимемо списки українських експортерів, погоджені з китайською стороною», — сказала президентка «Української бобово-соєвої асоціації» Антоніна Скляренко.

     

    За її словами, процедура сертифікації полів, через яку проходитиме горох, аналогічна тій, що застосовується для соєвих бобів.

    Директор компанії EU-Nomia LTD Онур Ватан звертає увагу на те, що українці можуть випередити на міжнародних ринках інших виробників.



    «Кліматичні умови України дозволяють проводити збирання гороху наприкінці червня — на початку липня. Тобто Україна може успішно починати експортувати свою продукцію вже з липня. росія починає збирати горох не раніше серпня. Тому ми маємо великі шанси гарно попрацювати у цей період», — каже Онур Ватан.



    Онур Ватан,

    директор компанії EU-Nomia LTD

     







     

    04

    Найбільший експортер гороху до Китаю — росія

    В сезоні 2023/24 Китай став найбільшим імпортером російського жовтого гороху із загальним відвантаженням 1,13 млн тонн, пише Reuters.

    Очікується, що Китай збільшить імпорт сільськогосподарської продукції з росії у відповідь на зростаючий торговельний конфлікт із США та Канадою, причому торгівля горохом пожвавиться однією з перших. Сприятимуть цьому і мита, які ввів Китай на імпорт американських та канадських сільськогосподарських і харчових продуктів, включаючи горох.

    «Це чудова можливість для росії замінити конкурента на китайському ринку, але ми повинні пам’ятати, що Китай купує багато високоякісного гороху з Канади, тому не весь наш горох підійде», — сказав Сергій Плужников, глава Russian Pulses Analytics.

    За оцінками Росагротрансу, у 2023/24 МР основним покупцем російського гороху став Китай (1,13 млн т), випередивши Індію (725 тис. т). Також до ТОП-5 найбільших покупців увійшли Іспанія (385 тис. т), Туреччина (375 тис. т) та Латвія (225 тис. т).

    У 2023 році експорт гороху з рф збільшився в 2,6 рази в порівнянні з 2022-м. Вона поставила на світовий ринок 2,63 млн т гороху та стала лідером з його експорту, посунувши на друге місце Канаду, яка експортувала 2,54 млн т. Третє місце посідає Туреччина, яка експортувала 340 тис т гороху.

    05

    Індія залишає відкритим «вікно можливостей»

    Індія продовжила до кінця травня безмитне ввезення гороху, яке мало закінчитися в лютому 2025 року.

    «Ці кроки спрямовані на збалансування внутрішнього виробництва та імпорту, усунення цінових проблем і прогалин у пропозиції на ринку», — пише The times of India.

    Водночас в Індії спостерігаються несприятливі погодні умови, які можуть вплинути на врожай і, відповідно, на торгівельну політику.

    «Є висока ймовірність, що Індія продовжуватиме безмитний імпорт і надалі. Можливі ситуації, коли торгівлю нібито закривають, але через кілька днів знову відновлюють. Тому логічно не поспішати з форвардними контрактами, а зосередитися на спотовому ринку, де, ймовірно, можна буде реалізувати горох за вищими цінами», — прогнозують аналітики  ПУСК.







    У 2024 році імпорт гороху до Індії склав близько 3 млн т, а загальний обсяг ввезення зернобобових — 6,7 млн т. Основними постачальниками жовтого гороху та сочевиці до країни є Канада, росія та Австралія.

     

    До 2019 року Індія була основним імпортером українського гороху. Ця країна імпортувала в різні роки від 385 тис. тонн до 149 тис. тонн. Однак після 2019-го через низькі внутрішні ціни на зернобобові культури Індія встановила низку обмежувальних дій на експорт сільгосппродукції.

    Попри традиційну протекціоністську політику, країна періодично відкриває тимчасові «імпортні вікна», якими активно користуються українські експортери бобових.







    Антоніна Скляренко,

    президентка «Української бобово-соєвої асоціації»





    «Майже весь 2024 рік для українських виробників гороху залишалося відкритим «вікно можливостей» — Індія, один із найбільших світових споживачів цієї культури, дозволяла безмитний імпорт. Такі можливості стимулюють аграріїв збільшувати посівні площі, особливо це стосується малого та середнього бізнесу, який швидко реагує на зміни ринкової кон’юнктури», — зазначила президент «Української бобово-соєвої асоціації» Антоніна Скляренко.

    06

    Як справи із виробництвом гороху в Україні?

     

    У 2024 році, за даними UkrAgroConsult ,Україна зібрала найкращий урожай гороху за останні три роки. Це сталося в основному за рахунок збільшення посівних площ. Горох було зібрано на площі 212 тис. га, що на 40% більше, ніж у 2023 році. Намолочено було 465 тис. тонн з середньою врожайністю в 2,19 т/га, що поступається багаторічним середнім та минулому сезону, коли врожайність була зафіксована на рівні 2,46 т/га. Основними областями по збору врожаю гороху стали:



    Одеська (зібрано 147 тис. т при врожайності 2,45 т/га)



    Миколаївська (76 тис. т при врожайності 2,18 т/га)



    Кіровоградська (37 тис. т при врожайності 2,01 т/га)



    Харківська (29 тис. т при врожайності 1,48 т/га)

    07

    Горох повертається

    Високі ціни та відкриття нових переробних потужностей в Україні спонукатимуть фермерів збільшувати площі під горохом в 2025 році, вважають експерти. В Одеській та Миколаївській області площі під горохом збільшились вдвічі у порівнянні з 2023 роком. Адже окрім сприятливої ринкової кон’юнктури він є чудовим попередником для інших культур. На заході України також все більше фермерів включає у сівозміну цю культуру.

    У 2024 році у Тернопільській області для стимулювання вирощування культури на заході України «Західний контейнерний термінал» та міжнародний трейдер EU-Nomia LTD запропонували місцевим фермерам спеціальну програму та запустили завод з переробки жовтого гороху. Фермерам гарантували викуп гороху за ціною $200 за тонну, а якщо ціна ринкова ціна буде більшою — за ринковою ціною.







    Володимир Лопатинський,

    директор «Західного контейнерного терміналу»





    «На Заході Україні ми бачимо посмішки на обличчях у фермерів, які вирішили співпрацювати з нами. Той факт, що горох можна експортувати в Індію та Китай в перспективі дає можливість розраховувати на збільшення посівних площ. Колотий горох, який виробники почали експортувати в ОАЕ, Шрі-Ланку та Саудівську Аравію, також додає оптимізму в збільшенні посівів. Зараз спостерігається значна зацікавленість українських виробників гороху в його вирощуванні, оскільки економічна складова стала досить приваблива», — каже  директор «Західного контейнерного терміналу» Володимир Лопатинський.

    Якщо минулого року загальна площа посівів гороху у фермерів-учасників програми була 3,8 тис. га, то в цьому році очікується 8,5-9 тис. га.

    08

    Прогнози на 2025-2026 роки

    У 2025 році посівні площі під горохом в Україні можуть зрости на 15%, а вже у 2026 році варто очікувати ще більшого збільшення виробництва цієї культури, очікують у профільній асоціації.

    Український експорт гороху може зрости до 400 тис. т у 2024/25 МР проти 314 тис. т у попередньому сезоні, спрогнозував і  експерт ринку Андрій Біленький під час презентації на онлайн-заході Trend&Hedge, пише ASAP Agri.

    Збільшення експорту він пояснив прогнозованим зростанням виробництва, яке в Україні на 2024/25 МР оцінюється в 472 тис. т.







    Андрій Біленький,

    експерт ринку





    «Ми бачимо поступове відновлення посівних площ гороху після різкого скорочення у 2022 році, коли ключовий виробнича область — Запорізька — була частково окупована росією. З 2022 по 2024 роки в Одеській та Миколаївській областях відбулося значне розширення посівних площ гороху».

     

    До початку війни, у 2021 році, площі під горохом в Україні складали 240 тис. га.

    09

     

    Експорт в 2023/24 МР

     

    У 2023/24 МР найбільшим імпортером українського гороху була Туреччина, куди було поставлено 85 тис. т, при цьому значні обсяги також експортувалися до південної та південно-східної Азії та Європи.

    Основні імпортерами українського гороху у 2023/24 МР:



    Туреччина — 27% від загального експорту;



    Італія — 13%;



    Бангладеш — 12%;



    Індія — 9%;



    Малайзія — 6%.

    10

    Ціна на горох

    Ціни на горох в цьому сезоні високі. Однією з причин є цьогорічна відміна 50% мит на горох з боку Індії, дія якої спочатку закінчувалась весною, але потім була тричі подовжена. Крім того, минулорічні травневі заморозки суттєво вплинули на спроможності росії. За підсумками 2024 року там зібрали 3,8 млн т гороху, попри очікування 4,7 млн т. Це на 19,3% менше, ніж у 2023 році.







    Онур Ватан

    директор компанії EU-Nomia LTD





    «Український горох вчасно пішов. І дефіцит гороху в світі якраз вплинув на український ринок, через що ціни і виросли», — каже
     Онур Ватан.

     

    Але сповна скористатися можливостями, що відкрилися, українським аграріям поки що не вдасться, адже нині на складах залишилося не так вже багато гороху.

    «Запаси гороху в Україні зараз досить обмежені. Основні обсяги вже реалізовані, і на ринку залишилися лише незначні партії», — коментують експерти ПУСК.

    За інформацією Онура Ватана, зараз в Україні залишилося 40-45 тис. т гороху минулорічного врожаю. Не відомо, чи вдасться домовитися із китайськими партнерами про можливість його експорту до КНР, але така можливість не виключається, тому що в росії майже не залишилося залишків для Китаю, а канадські кораблі після введення мит повернули на Індію.

    «На даний момент на ринку попит на горох нового врожаю формується на умовному рівні $225–230 за тонну з поставкою у  липні-серпні», — зазначають аналітики кооперативу ПУСК.


    https://latifundist.com





    Схожі новини
  • Продовження Індією режиму безмитного імпорту гороху є позитивним рішенням для українських виробників - СВСБУ
  • Україна змінила географію експорту гороху
  • Україна має шанс наростити виробництво гороху
  • Частка Євросоюзу в поставках українського гороху досягла рекордних 64%
  • Греція – основний споживач українського гороху

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Китай відкриває двері для українського гороху і закриває для канадського. Сіятися чи ні? А що буде з цінами?






6 березня 2025 року Україна і Китай підписали угоду, яка відкриває величезний ринок Піднебесної для українського гороху. 7 березня Китай запровадив 100% мито на поставки гороху з Канади, яка ще пару років тому була найбільшим постачальником цієї культури до КНР. В той же час росія, яка захопила першість на експортному ринку жовтого гороху до Китаю, минулого року через травневі  заморозки втратила левову частину майбутнього врожаю. Крім того, Індія продовжила безмитний ввіз гороху. Отже, Китай і Індія стають головними драйверами для ціноутворення у новому сезоні, вважають експерти. 

Все це відкриває перед українськими виробниками і продавцями гороху широкі перспективи і обіцяє хороші прибутки. Щоправда, сповна скористатися цими перевагами, напевно, вдасться лише з урожаю 2025 року.

«Для виробників гороху це позитивний фактор — хто не встиг продати, тепер отримав другий шанс. Але запаси гороху в Україні зараз досить обмежені. Основні обсяги вже реалізовані, і на ринку залишилися лише незначні партії», — коментують у ПУСК.

Віолетта Громова, Latifundist.com

01

Китай відкриває свій ринок

Китай — найбільший у світі покупець сушеного гороху в світі — відкрив свій ринок для України. На сьогодні основними постачальниками гороху в КНР є росія та Канада, пише UkrAgroConsult.

Причини розширення кола експортерів:



В останні кілька років виробництво зернобобових культур у Китаї скорочується на тлі стимулювання місцевих фермерів до вирощування зернових культур із високою кормовою цінністю, таких як кукурудза та соя.



За прогнозами Мінсільгоспа США, очікується, що у 2024/25 МР світові експортери сушеного гороху перенесуть частину свого експорту до Індії.



з 20 березня вступили 100% мита на канадський горох, які стали відповіддю на рішення Канади минулого серпня запровадити високі податки на імпорт китайських електромобілів, сталі та алюмінію. Це зробить його експорт до Китаю нерентабельним.

Сертифікація Китаєм українського гороху означає, що вже в новому сезоні наша продукція розпочне експорт на новий ринок.

«Фактично в нас з’являється ще один великий ринок, куди ми можемо експортувати горох. Це, безперечно, підтримуватиме ціни на новий урожай. Хоча можливе певне просідання у міжсезоння, є велика ймовірність, що в липні-вересні 2025 року побачимо зростання вартості», — зазначають аналітики кооперативу ПУСК.

Китай імпортує від 1,5 до 3 млн тонн гороху на рік. До 2022 року майже весь об’єм поставляла Канада. За даними Союзу експортерів зерна, у 2023/24 МР основним постачальником гороху до Китаю стала рф з часткою 49,1% або 1,13 млн т, посунувши на друге місце Канаду, частка якої в китайському імпорті знизилася до 44,7%. Наступні сходинки посіли США (3,4%), Австралія (1,7%) та Франція (1,1%).

02

Що обіцяє українським виробникам угода України з Китаєм?

 

6 березня Україна та Китай підписали угоду, яка регулює ветеринарно-санітарні та фітосанітарні вимоги до експорту на китайський ринок гороху та риби. Про це повідомило Мінагрополітики.

В коментарі Latifundist.com президентка «Української бобово-соєвої асоціації» Антоніна Скляренко зазначила, що Україна отримає можливість експортувати горох до Китаю вже в новому сезоні. Українська сторона завершила всі необхідні процедури для відкриття ринку, що дозволить розширити географію поставок нашого гороху.







Антоніна Скляренко,

президентка «Української бобово-соєвої асоціації»





«Тобто наразі повністю все готово. Протокол узгоджений, 6 березня дана угода підписана. Єдине, ми маємо ще китайцям показати сертифікацію полів, тобто повністю всю процедуру вирощування гороху. Дану процедуру маємо їм ще відзвітувати під час висіву, буде інспекція полів. Але це вже формальність, тому що повністю все погоджено і сьогодні вже повністю фіналізовано, все підписано».

 

Очікується, що відкриття ринку Китаю та можливість експорту українського гороху стимулюватимуть збільшення посівних площ цієї культури в Україні. Адже тепер аграрії дістануть ще один маржинальний ринок збуту.

За словами директора компанії EU-Nomia LTD Онура Ватана, підписанню угоди передував довгий період складної роботи. Тому зараз дуже важливо, щоб на цьому ринку працювали професійні українські компанії-експортери, які мають досвід роботи і вміють працювати з горохом. Інакше можна легко втратити все, чого вдалося досягти.

03

Коли український горох поїде до Китаю?

Хоча партії нового врожаю потребуватимуть сертифікації полів і відповідності фітосанітарним вимогам Китаю, із серпня українські виробники вже зможуть відвантажувати горох на китайський ринок.







Антоніна Скляренко,

президентка «Української бобово-соєвої асоціації»





«Зараз посівна вже пройшла. Уже можна робити інспекцію полів. Але, за умовами протоколу, нам потрібно зробити фінальну інспекцію одного з підприємств на погодження з китайською стороною. І потім вже інші компанії за такою ж процедурою зможуть проводити інспекцію своїх полів та робити сертифікацію. Напевно, ближче до серпня ми матимемо списки українських експортерів, погоджені з китайською стороною», — сказала президентка «Української бобово-соєвої асоціації» Антоніна Скляренко.

 

За її словами, процедура сертифікації полів, через яку проходитиме горох, аналогічна тій, що застосовується для соєвих бобів.

Директор компанії EU-Nomia LTD Онур Ватан звертає увагу на те, що українці можуть випередити на міжнародних ринках інших виробників.



«Кліматичні умови України дозволяють проводити збирання гороху наприкінці червня — на початку липня. Тобто Україна може успішно починати експортувати свою продукцію вже з липня. росія починає збирати горох не раніше серпня. Тому ми маємо великі шанси гарно попрацювати у цей період», — каже Онур Ватан.



Онур Ватан,

директор компанії EU-Nomia LTD

 







 

04

Найбільший експортер гороху до Китаю — росія

В сезоні 2023/24 Китай став найбільшим імпортером російського жовтого гороху із загальним відвантаженням 1,13 млн тонн, пише Reuters.

Очікується, що Китай збільшить імпорт сільськогосподарської продукції з росії у відповідь на зростаючий торговельний конфлікт із США та Канадою, причому торгівля горохом пожвавиться однією з перших. Сприятимуть цьому і мита, які ввів Китай на імпорт американських та канадських сільськогосподарських і харчових продуктів, включаючи горох.

«Це чудова можливість для росії замінити конкурента на китайському ринку, але ми повинні пам’ятати, що Китай купує багато високоякісного гороху з Канади, тому не весь наш горох підійде», — сказав Сергій Плужников, глава Russian Pulses Analytics.

За оцінками Росагротрансу, у 2023/24 МР основним покупцем російського гороху став Китай (1,13 млн т), випередивши Індію (725 тис. т). Також до ТОП-5 найбільших покупців увійшли Іспанія (385 тис. т), Туреччина (375 тис. т) та Латвія (225 тис. т).

У 2023 році експорт гороху з рф збільшився в 2,6 рази в порівнянні з 2022-м. Вона поставила на світовий ринок 2,63 млн т гороху та стала лідером з його експорту, посунувши на друге місце Канаду, яка експортувала 2,54 млн т. Третє місце посідає Туреччина, яка експортувала 340 тис т гороху.

05

Індія залишає відкритим «вікно можливостей»

Індія продовжила до кінця травня безмитне ввезення гороху, яке мало закінчитися в лютому 2025 року.

«Ці кроки спрямовані на збалансування внутрішнього виробництва та імпорту, усунення цінових проблем і прогалин у пропозиції на ринку», — пише The times of India.

Водночас в Індії спостерігаються несприятливі погодні умови, які можуть вплинути на врожай і, відповідно, на торгівельну політику.

«Є висока ймовірність, що Індія продовжуватиме безмитний імпорт і надалі. Можливі ситуації, коли торгівлю нібито закривають, але через кілька днів знову відновлюють. Тому логічно не поспішати з форвардними контрактами, а зосередитися на спотовому ринку, де, ймовірно, можна буде реалізувати горох за вищими цінами», — прогнозують аналітики  ПУСК.







У 2024 році імпорт гороху до Індії склав близько 3 млн т, а загальний обсяг ввезення зернобобових — 6,7 млн т. Основними постачальниками жовтого гороху та сочевиці до країни є Канада, росія та Австралія.

 

До 2019 року Індія була основним імпортером українського гороху. Ця країна імпортувала в різні роки від 385 тис. тонн до 149 тис. тонн. Однак після 2019-го через низькі внутрішні ціни на зернобобові культури Індія встановила низку обмежувальних дій на експорт сільгосппродукції.

Попри традиційну протекціоністську політику, країна періодично відкриває тимчасові «імпортні вікна», якими активно користуються українські експортери бобових.







Антоніна Скляренко,

президентка «Української бобово-соєвої асоціації»





«Майже весь 2024 рік для українських виробників гороху залишалося відкритим «вікно можливостей» — Індія, один із найбільших світових споживачів цієї культури, дозволяла безмитний імпорт. Такі можливості стимулюють аграріїв збільшувати посівні площі, особливо це стосується малого та середнього бізнесу, який швидко реагує на зміни ринкової кон’юнктури», — зазначила президент «Української бобово-соєвої асоціації» Антоніна Скляренко.

06

Як справи із виробництвом гороху в Україні?

 

У 2024 році, за даними UkrAgroConsult ,Україна зібрала найкращий урожай гороху за останні три роки. Це сталося в основному за рахунок збільшення посівних площ. Горох було зібрано на площі 212 тис. га, що на 40% більше, ніж у 2023 році. Намолочено було 465 тис. тонн з середньою врожайністю в 2,19 т/га, що поступається багаторічним середнім та минулому сезону, коли врожайність була зафіксована на рівні 2,46 т/га. Основними областями по збору врожаю гороху стали:



Одеська (зібрано 147 тис. т при врожайності 2,45 т/га)



Миколаївська (76 тис. т при врожайності 2,18 т/га)



Кіровоградська (37 тис. т при врожайності 2,01 т/га)



Харківська (29 тис. т при врожайності 1,48 т/га)

07

Горох повертається

Високі ціни та відкриття нових переробних потужностей в Україні спонукатимуть фермерів збільшувати площі під горохом в 2025 році, вважають експерти. В Одеській та Миколаївській області площі під горохом збільшились вдвічі у порівнянні з 2023 роком. Адже окрім сприятливої ринкової кон’юнктури він є чудовим попередником для інших культур. На заході України також все більше фермерів включає у сівозміну цю культуру.

У 2024 році у Тернопільській області для стимулювання вирощування культури на заході України «Західний контейнерний термінал» та міжнародний трейдер EU-Nomia LTD запропонували місцевим фермерам спеціальну програму та запустили завод з переробки жовтого гороху. Фермерам гарантували викуп гороху за ціною $200 за тонну, а якщо ціна ринкова ціна буде більшою — за ринковою ціною.







Володимир Лопатинський,

директор «Західного контейнерного терміналу»





«На Заході Україні ми бачимо посмішки на обличчях у фермерів, які вирішили співпрацювати з нами. Той факт, що горох можна експортувати в Індію та Китай в перспективі дає можливість розраховувати на збільшення посівних площ. Колотий горох, який виробники почали експортувати в ОАЕ, Шрі-Ланку та Саудівську Аравію, також додає оптимізму в збільшенні посівів. Зараз спостерігається значна зацікавленість українських виробників гороху в його вирощуванні, оскільки економічна складова стала досить приваблива», — каже  директор «Західного контейнерного терміналу» Володимир Лопатинський.

Якщо минулого року загальна площа посівів гороху у фермерів-учасників програми була 3,8 тис. га, то в цьому році очікується 8,5-9 тис. га.

08

Прогнози на 2025-2026 роки

У 2025 році посівні площі під горохом в Україні можуть зрости на 15%, а вже у 2026 році варто очікувати ще більшого збільшення виробництва цієї культури, очікують у профільній асоціації.

Український експорт гороху може зрости до 400 тис. т у 2024/25 МР проти 314 тис. т у попередньому сезоні, спрогнозував і  експерт ринку Андрій Біленький під час презентації на онлайн-заході Trend&Hedge, пише ASAP Agri.

Збільшення експорту він пояснив прогнозованим зростанням виробництва, яке в Україні на 2024/25 МР оцінюється в 472 тис. т.







Андрій Біленький,

експерт ринку





«Ми бачимо поступове відновлення посівних площ гороху після різкого скорочення у 2022 році, коли ключовий виробнича область — Запорізька — була частково окупована росією. З 2022 по 2024 роки в Одеській та Миколаївській областях відбулося значне розширення посівних площ гороху».

 

До початку війни, у 2021 році, площі під горохом в Україні складали 240 тис. га.

09

 

Експорт в 2023/24 МР

 

У 2023/24 МР найбільшим імпортером українського гороху була Туреччина, куди було поставлено 85 тис. т, при цьому значні обсяги також експортувалися до південної та південно-східної Азії та Європи.

Основні імпортерами українського гороху у 2023/24 МР:



Туреччина — 27% від загального експорту;



Італія — 13%;



Бангладеш — 12%;



Індія — 9%;



Малайзія — 6%.

10

Ціна на горох

Ціни на горох в цьому сезоні високі. Однією з причин є цьогорічна відміна 50% мит на горох з боку Індії, дія якої спочатку закінчувалась весною, але потім була тричі подовжена. Крім того, минулорічні травневі заморозки суттєво вплинули на спроможності росії. За підсумками 2024 року там зібрали 3,8 млн т гороху, попри очікування 4,7 млн т. Це на 19,3% менше, ніж у 2023 році.







Онур Ватан

директор компанії EU-Nomia LTD





«Український горох вчасно пішов. І дефіцит гороху в світі якраз вплинув на український ринок, через що ціни і виросли», — каже
 Онур Ватан.

 

Але сповна скористатися можливостями, що відкрилися, українським аграріям поки що не вдасться, адже нині на складах залишилося не так вже багато гороху.

«Запаси гороху в Україні зараз досить обмежені. Основні обсяги вже реалізовані, і на ринку залишилися лише незначні партії», — коментують експерти ПУСК.

За інформацією Онура Ватана, зараз в Україні залишилося 40-45 тис. т гороху минулорічного врожаю. Не відомо, чи вдасться домовитися із китайськими партнерами про можливість його експорту до КНР, але така можливість не виключається, тому що в росії майже не залишилося залишків для Китаю, а канадські кораблі після введення мит повернули на Індію.

«На даний момент на ринку попит на горох нового врожаю формується на умовному рівні $225–230 за тонну з поставкою у  липні-серпні», — зазначають аналітики кооперативу ПУСК.


https://latifundist.com





Схожі новини
  • Продовження Індією режиму безмитного імпорту гороху є позитивним рішенням для українських виробників - СВСБУ
  • Україна змінила географію експорту гороху
  • Україна має шанс наростити виробництво гороху
  • Частка Євросоюзу в поставках українського гороху досягла рекордних 64%
  • Греція – основний споживач українського гороху

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.