Ми часто пишемо про брак кадрів у агросекторі, проте здебільшого це стосується робітничих спеціальностей. А що з управлінськими посадами? Наскільки складно сьогодні знайти топменеджерів? Виправляємо ситуацію й розбираємося, кого шукають агрохолдинги, з якими викликами стикаються при закритті керівних позицій і які вимоги висувають самі кандидати. Що вони очікують від роботодавців, які фінансові та нефінансові бонуси запитують і як змінилися їхні пріоритети в нових реаліях? За відповідями ми звернулися до Work.ua, а також поспілкувалися з представниками «Кернел», «НІБУЛОН», АГРОТРЕЙД, «ТАС Агро» та «Контінентал Фармерз Груп».
Чому важко знайти топменеджемент
Закривати топменеджерські позиції в Україні стало значно складніше, розповідає Яна Романенко, директорка з персоналу «НІБУЛОН».
Головні причини — масова еміграція кваліфікованих спеціалістів, мобілізація, посилена конкуренція з європейськими компаніями та загальні економічні виклики. До того ж кандидати мають високі зарплатні очікування та обирають між кількома пропозиціями одночасно. У 2024 році ринок вийшов лише на 2% зростання у порівнянні з 2021 роком, тоді як вартість життя та зарплати в ЄС значно перевищують українські.
директорка з персоналу «НІБУЛОН»
«В агросекторі проблема ускладнюється неможливістю впровадження гнучких графіків чи віддаленої роботи, що робить вакансії менш привабливими для топфахівців».
Процес закриття топменеджерських позицій був складним і до повномасштабного вторгнення, додає директорка департаменту по роботі з персоналом «Контінентал Фармерз Груп» Ірина Романенко.
За її словами, ринок завжди залишався досить обмеженим, а компанії висували високі вимоги до кандидатів — як у частині професійних (hard skills), так і особистісних (soft skills) компетенцій. Повністю відповідати цим критеріям було непросто, тому підбір керівників вимагав значного часу та ресурсів. Після лютого 2022 року ситуація ускладнилася через кілька ключових факторів:
директорка по персоналу «Контінентал Фармерз Груп»
«Загалом процес підбору топменеджерів в Україні залишається непростим. Щоб мінімізувати ризики, компаніям варто зосередитися на збереженні стабільності команди, посиленні корпоративної культури та розвитку внутрішніх резервів лідерів», — дає рекомендації Ірина Романенко.
Закривати позиції важко, зокрема, і через те, що частина фахівців переорієнтувалася на інші сфери, говорить Олег Заплетнюк, генеральний директор «ТАС Агро». Водночас зросли вимоги до кандидатів, особливо в контексті адаптивності, стратегічного мислення та стресостійкості.
генеральний директор
«ТАС Агро»
«У «ТАС Агро» ми цілеспрямовано підійшли до цього виклику: впродовж 2024 року компанія оновила 80% топменеджерів для підвищення ефективності роботи. Це був масштабний процес, але ми успішно впоралися з ним».
Оновлення, про яке говорить СЕО «ТАС Агро», торкнулося керівного складу агрономічної служби: було змінено директорів кластерів і більшість агрономів. Це пов’язано з новою моделлю розвитку компанії, яка передбачає активне впровадження точного землеробства та діджиталізацію. До речі, її реалізацію розпочали саме після приходу в компанію Олега Заплетнюка, який тривалий час обіймав посаду директора з агровиробництва в «УПІ-АГРО».
Не фінансами єдиними: ключові запити топменеджерів
Які очікування від агрокомпаній мають кандидати на управлінські посади? Дослідження аналітиків Work.ua показує, що, окрім конкурентної заробітної плати та можливості працювати за гнучким графіком або дистанційно (де це можливо), вони також розраховують на додаткові виплати за досягнення ключових показників ефективності. Крім того, важливими факторами є перспективи професійного та кар’єрного зростання, а також корпоративна культура.
«Окремо варто зазначити, що компанії, які підтримують суспільно важливі ініціативи та мають чітко визначену місію, можуть приваблювати фахівців рівня топменеджменту більше. Адже вони будують культуру навколо цінностей, а не лише фінансових вигод. І тут мова йде про відчуття команди, її причетності до масштабних справ, проєктів та ініціатив».
Вікторія Білякова
PR-менеджерка Work.ua
Саме тому, роботодавцям варто розуміти, що інвестиції в корпоративну соціальну відповідальність можуть допомогти залучити кращих спеціалістів, додає Вікторія.
На думку Наталії Теряхіної, директорки з персоналу «Кернел», закривати топменеджерські позиції завжди легше компаніям, які мають сильну репутацію, пропонують цікаві виклики, автономність у прийнятті рішень та надають реальні повноваження для досягнення результатів.
Водночас вона бачить, що на ринку запит на сильних управлінців залишається стабільно високим, і кандидати все більше цінують не лише фінансову мотивацію, а й можливість працювати у прозорій та підтримуючій культурі.
директорка з персоналу
«Кернел»
«У «Кернел» ми будуємо саме таке середовище — довіри, відкритості та підтримки, що підкріплюється глобальним масштабом бізнесу та амбітними цілями. Саме тому залучення сильних ТОПів для нас не є супер викликом — ми пропонуємо можливість реалізовувати справді масштабні проєкти та зростати разом із компанією. А така пропозиція завжди цікава для серйозних лідерів».
Щодо балансу між роботою і сім’єю та гібридні графіки, то вони також стають дедалі важливішими, проте в агросекторі це залишається викликом через специфіку роботи, зауважує Яна Романенко.
директорка з персоналу «НІБУЛОН»
«У «НІБУЛОНІ» цінується лідерство через особистий приклад, інноваційність та стратегічне мислення. Менеджер має бути відкритим до змін, орієнтованим на результат, працювати в команді та брати відповідальність за прийняті рішення. Важливо також розділяти цінності компанії: прозорість, чесність, соціальну відповідальність та орієнтацію на ефективність», — додає Яна Романенко.
Адаптивні, ініціативні та без «свити» обслуговуючого персоналу
За даними аналітиків Work.ua, топ-5 навичок, які найбільше цінувалися серед кандидатів на управлінські посади у минулому році:
«Також високо цінуються такі навички, як управлінські здібності, користування спеціальними програмами, аналітичне мислення, організованість, ведення переговорів, MS Excel, вміння працювати з фінансами та звітністю», — розповідає Вікторія Білякова.
Вікторія Білякова
PR-менеджерка Work.ua
Що говорять в агрохолдингах? Кандидати повинні володіти трьома ключовими групами навичок. Якими саме, пояснює Ірина Романенко:
Також важливо, щоб керівник умів конструктивно реагувати на події, що відбуваються як у бізнесі, так і поза ним, додає Ірина Романенко.
Наприклад, в АГРОТРЕЙД ключовими для керівних посад є як hard skills, так і soft skills. З професійних необхідно мати глибокі знання у своїй сфері та стратегічний підхід до управління департаментом, щоб не лише ефективно досягати цілей, а й керувати змінами під час викликів війни.
директорка департаменту персоналу Групи АГРОТРЕЙД
«Серед особистісних якостей важливими є лідерство, стратегічне мислення, здатність швидко адаптуватися до змін та постійно розвиватися».
«Кернел» від топменеджерів очікує навичок адаптивності, підприємницького мислення та підходу, вміння проявляти ініціативу та вести за собою і команди, і великі масштабні проєкти.
директорка з персоналу
«Кернел»
«Наші топменеджери не мають «свити» обслуговуючого персоналу — у компанії цінується безбар’єрне середовище та відповідальність. Тож ми цінуємо людей, для яких зміст є важливішим, ніж форма, а результат — більший пріоритет, ніж процес», — розповідає Наталія Теряхіна.
«ТАС Агро» робить акцент на чесності, порядності та відповідальності.
генеральний директор
«ТАС Агро»
«Для нас важливо, щоб топменеджер був не просто професіоналом, а лідером, який надихає команду та формує результат. Фахівець має відповідати нашій корпоративній культурі та етиці, бути чесним і порядним у взаємодії з колегами та партнерами. Готовий пропонувати нові ідеї, покращення, не боятись вирішувати нові завдання і виклики», — коментує Олег Заплетнюк.
Чи потрібен агробекграунд?
Агрокомпанії дедалі частіше залучають управлінців із суміжних і навіть зовсім неаграрних секторів. У АГРОТРЕЙД працюють фахівці з консалтингу, телекомунікацій, промислового виробництва, FMCG та інших галузей. У середньому вони залишаються в компанії від трьох до шести років, що свідчить про їхню ефективність, зазначає Юлія Єфіменко.
У «Кернел» 6 топменеджерів прийшли з інших галузей, причому двоє — вже під час повномасштабної війни. Усі вони проявили себе сильними лідерами і додали «ваги» та експертизи і своїм підрозділам, і топкоманді загалом, зазначає Наталія Тєряхіна. Загалом у «Кернел» відкриті до професіоналів з інших галузей.
Втім, у деяких випадках вузькопрофільна експертиза є критично важливою. У «ТАС Агро», наприклад, на посади, пов’язані з безпосереднім виробництвом, залучають виключно фахівців із аграрним досвідом. Глибоке розуміння специфіки агровиробництва неможливо отримати швидко, тому ці позиції вимагають глибокої компетенції, говорить Олег Завплетнюк.
Водночас компанія має позитивний досвід залучення управлінців із суміжних секторів. Фахівці з виробництва, фінансів, логістики та ІТ привносять нові підходи та технології, які значно підсилюють бізнес, зауважує СЕО «ТАС Агро».
«У Контінентал Фармерз Груп» теж приходили топменеджери з інших галузей. Але, як зазначає Ірина Романенко, їхня ефективність залежить не стільки від попереднього досвіду в агросекторі, скільки від ключових компетенцій, таких як стратегічне та аналітичне мислення, рівень розвитку лідерських якостей, адаптивність і готовність до змін.
Яна Романенко теж погоджується, що успіх залежить від здатності адаптуватися та швидко навчатись новому, розбиратись в специфіці.
директорка з персоналу «НІБУЛОН»
«Звісно, що ми не візьмемо директора з виробництва без досвіду в агро, але для керівника сервісної функції це бажано, але необовʼязково», — говорить Яна Романенко.
«Вирощувати» управлінців всередині компанії
У «Кернел» наразі топкоманда складається з 15 лідерів, з них 9 виросли всередині компанії, а 6 — прийшли ззовні. Так традиційно складається, що всі керівники ключових бізнес-напрямків компанії — стратегічне управління (СЕО), агробізнес, виробництво, логістика, трейдинг, комерційна функція, управління людським капіталом — це лідери, що виросли всередині.
директорка з персоналу
«Кернел»
«А партнерськими напрямками, що забезпечують та шліфують наше лідерство в галузі, — юриспруденція, комунікації, інформаційні технології, фінанси, інвестиції — керують лідери, залучені з ринку праці», — зауважує Наталія Теряхіна.
В АГРОТРЕЙД досить багато керівників, які виросли всередині компанії. Загалом плинність серед топменеджменту в компанії низька.
директорка департаменту персоналу Групи АГРОТРЕЙД
«Якщо говорити у відсотковому співвідношенні, то приблизно 50% фахівців приходять із зовнішнього ринку, а решта — це ті, хто розвивався у компанії», — говорить Юлія Єфімова.
З початку повномасштабного вторгнення компанія не проводила активний пошук кандидатів на топові посади. Лише восени 2024 року до команди приєднався фінансовий директор, а з грудня — новий генеральний директор (Сергій Нечипорук, який більше 9 років працював на керівних посадах у VITAGRO — прим. ред). Проте їх було знайдено на рівні власника компанії, розповідає Юлія Єфіменко.
Стабільною є топменеджерська команда є і в «Контінентал Фармерз Груп». За словами Ірини Романенко, в компанії завжди надають перевагу внутрішнім кандидатам, якщо вони готові обійняти відповідну посаду. Водночас, якщо бачать, що для їхньої підготовки необхідний тривалий період, який компанія не може собі дозволити, тоді розглядають кандидатів на ринку.
директорка по персоналу «Контінентал Фармерз Груп»
«За останні п’ять років суттєвих змін у топменеджменті не відбувалося, що підтверджує ефективність нашого підходу до розвитку команди. Проте рішення щодо кожної нової топпозиції приймається індивідуально, з урахуванням як внутрішнього кадрового потенціалу, так і ринкових можливостей», — зауважує Ірина Романенко.
З останніх змін у топменеджменті компанії — у 2023 році на посаду операційного директора з «Кернела» перейшов Костянтин Шитюк.
У «ТАС Агро» застосовують змішаний підхід. Залучають фахівців ззовні та активно працюють над розвитком внутрішнього кадрового резерву.
генеральний директор
«ТАС Агро»
«Саме тому 2025 рік у «ТАС АГРО» — це рік створення сильного кадрового резерву та розробки кар’єрної карти для працівників. Це дасть можливість чітко окреслити шляхи розвитку всередині компанії та сприятиме вирощуванню лідерів з-поміж власних співробітників», — додає Олег Заплетнюк.
Кого шукають агрокомпанії?
Згідно аналітики Work.ua, у минулому році агрокомпанії активно шукали операційних директорів, начальників виробництва, керівників відділів продажу, фінансових директорів, директорів агропідприємств та елеваторів. Значний інтерес був до начальників відділів кадрів, агрономів, керівників філій тощо.
«Варто розуміти, що роботодавці продовжують зіштовхуються з дефіцитом кадрів і конкретними труднощами у пошуку кваліфікованих спеціалістів, яким є топменеджент. І це стосується не лише сфери агро. Саме тому, щоб справлятися з цим викликом, компанії збільшують зарплати, а також інвестують у навчання персоналу, розглядають тих, хто не має відповідного досвіду тощо», — підсумовує Вікторія Білякова.
Вікторія Білякова
PR-менеджерка Work.ua
https://latifundist.com
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше