Високоефективне впровадження новітніх технологій, розроблених вченими Інституту садівництва НААН, забезпечить значне збільшення виробництва плодів і ягід та зменшить їх імпорт, який на вітчизняному ринку наповнювався на 50-65 %. Обсяг імпортних поставок свіжих плодів та ягід у 2010 р. становив 958,2 тис. т, з них: цитрусові — 36,1 %, банани — 26,7, яблука, груші та айва — 18,9, виноград — 7, ягоди — 5,7, абрикоси, вишні, черешні, персики та сливи — 3,3%. Про це розповів директор Інституту садівництва Національної академії аграрних наук НААН Ігор Гриник, повідомляє "Урядовий кур'єр"
Вчені Інституту садівництва НААН і його наукової мережі провели оцінку насіннєвих і клонових підщеп та рекомендували для створення інтенсивних садів слаборослі, напівкарликові та середньорослі сорти яблунь, груш, айви.
"За період з 2002 по 2010 роки вчені ІС НААН опрацювали кілька технологій створення та продуктивного використання інтенсивних садів яблуні на клонових підщепах, які забезпечують потенціал урожайності дворічного насадження в межах 10-15, а в період повного плодоношення — 35-40 т/га. Рекомендовані технології передбачають обмежене (на 40 — 50 %) використання мінеральних добрив та гербіцидів за рахунок застосування дерново- перегнійної системи утримування міжрядь та відповідної системи мульчування стрічки ряду", - зазначив І.Гриник.
Як повідомив посадовець, технології виробництва плодів груші, розроблені вченими інституту, грунтуються на створенні слаборослих інтенсивних садів з використанням сортів, виведених в ІС НААН, на Кримській та Придністровській дослідних станціях садівництва із застосуванням підщеп клонових форм айви, які в різних конструкціях насаджень забезпечують урожайність 40-45 т/га.
"Одним з головних напрямків розвитку садівництва в Україні є вирощування ягідних культур — суниці, чорної смородини, порічок, агрусу, малини і так званих малопоширених в культурі плодових рослин, які за швидкістю окупності капіталу сприятимуть виходу сільськогосподарських підприємств із кризового стану", - сказав І.Гриник.
За його словами, використання конкурентоспроможних вітчизняних та інтродукованих сортів ягідних культур, адаптованих до умов вирощування, застосування інтенсивних технологій, зрошування насаджень забезпечать урожай, т/га: суниці —15-25, чорної смородини — 15-18, порічок — 10-12, аґрусу — 15-18, малини — 8-10.
Як повідомляв УНН, за словами І.Гриника, з 1986 року урожайність плодів в усіх категоріях господарств почала падати, а з 1991 через економічні негаразди катастрофічними темпами скоротилися площі промислових насаджень і зменшилися валові збори всіх плодових культур. Значні площі (понад 30 %) через фізичне та моральне зношення понад нормативний строк стали зовсім непродуктивними, але за браком коштів вони не розкорчовувалися.
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше