Кліматичні зміни в усьому світі призводять до виникнення додаткових ризиків при веденні сільського господарства традиційним способом. Щорічно в Україні ми можемо спостерігати незвичні для наших широт явища – зими без снігу і дедалі часті посухи. Запаси вологи, що накопичуються у ґрунті протягом зими, знижуються з року в рік, і питання збереження вологи постає головною запорукою майбутнього врожаю. Впровадження нових технологій за таких умов є єдиним засобом для збору гідного врожаю.
Одна з головних альтернатив сучасному використанню оранки – технологія прямого посіву в стерню, або NO TILL. Однак будь-який досвідчений агроном скаже, що для впровадження такої технології щонайменше два роки треба витратити на вирівнювання полів. Виявляється, існує сучасна технологія, яка дозволяє підтримувати точну глибину посіву навіть на великих робочих захватах до 24 метрів.
В Північній і Південній Америці, де давно домінує технологія прямого посіву, широко відомий канадський виробник широкозахватних сівалок з унікальним контурним сошником “SEED HAWK”.
В роботі сівалка “SEED HAWK” демонструє вкрай точний посів і закладення добрив, особливо вражає, як чітко утримується глибина посіву на розворотах. Такий результат забезпечений перевіреним часом незалежним однорядковим посівним модулем, який складається з двох вузьких анкерних ножів, один з яких вносить добрива в міжряддя. Конструкція кожного модуля підвісна з гідравлічним контролем глибини та індивідуальним прикотуючим колесом. При зустрічі з перешкодою або заглибленням гідроциліндр відповідно підіймає або заглиблює модуль, що дозволяє зберігати стабільну глибину посіву та запобігає пошкодженню анкерних сошників.
Очевидні переваги має й роздільне виконання ножів для внесення насіння і добрив. Обидва ножі, розташовані з невеликим бічним зсувом, утворюють дуже вузькі борозни, які чітко ущільнюються широким прикочувальним колесом для збереження вологи. Це значна відмінність від конкурентних систем, обладнаних 2- або 3-канальними універсальними ножами, смуга розущільненого ґрунту на яких виявляється надто широкою, і прикочувальні котки не можуть забезпечити належної якості ущільнення.
Торік шведська компанія VÄDERSTAD стала співвласником канадського заводу, і це дозволило розпочати адаптацію техніки до вимог європейських ринків. Шведські конструктори значно спростили систему калібрування, встановивши на широкозахватні сівалки європейські калібрувальні механізми.
У 2007 році презентована і найбільша у світі сівалка “SEED HAWK XXL”. Робоча ширина сівалки складає 84 фути – 25,6 метрів! Заводський номер презентованої сівалки – 002. Машина за номером 001 була придбана канадським фермером на початку весни 2007 року і за час весняної посівної встигла посіяти (з одночасним внесенням добрив) 3455 гектарів. Агрегат складається з 7 секцій в транспортній ширині 9 метрів і висотою 6 метрів. Причіпний бункер для насіння і добрив має ємність 27 кубічних метрів, ще один абсолютний рекорд в своєму класі. На демонстраційному посіві “SEED HAWK XXL” з бункером, наповненим 27 кубами насіння і двома цистернами з рідкими добривами по 10 кубів кожна, загальною вагою 49 тонн (!) тягнув потужний трактор Challenger. Середня продуктивність такого комплексу при швидкості 5-7 км на годину складає 370-400 гектарів на добу.
Машини VÄDERSTAD “SEED HAWK” вже працюють в Україні. Підприємство ТОВ «Чорна Кам’янка» Маньківського району Черкаської області почало сіяти 18-метровою сівалкою восени 2006 року. За браком часу сіяли озимину напряму після збирання цукрових буряків з міжряддям 25 см. Отримали середню врожайність 35 ц/га. Успішно сіють 12-метровою сівалкою і в ТОВ «Радивилів Агро», що на Рівненщині.
Модельний ряд сівалок компанії представлений агрегатами з причіпними та навісними бункерами. Завантаження здійснюється шнеками, якими легко впорається один механізатор.
Бункер Навісний Причіпний Причіпний
Робоча ширина (м) 12,20 18,30 25,6
Транспортна ширина (м) 6,2 7,6 9,0
Транспортна висота (м) 4,5 5,3 6,0
Ємність бункеру (куб. м) 14 21 27
Незалежних посівних модулів(шт.)48 72 110
Діаметр шнека (мм) 200 250 300
Потужність трактора (к.с.) 300-380 450-500 500-550