Аналіз минулорічних цін свідчить, що на молочному ринку України не відбувається нічого екстраординарного. Закупівельні ціни на молоко, на низький рівень яких нарікають аграрії, насправді знаходяться на тому ж рівні, як в минулому році на цю дату ...
Закупівельні ціни на молочну сировину в даний час всупереч розтиражованим скаргами сільгоспвиробникам про рекордну низької вартості їх продукції, знаходиться на стандартному для поточного періоду рівні. Так, згідно з даними аналітичної компанії MilkUA.info, станом на 6.06.2012 ціна молока від населення становила 1,97 грн / літр, від сільгосппідприємств - 2,95 грн / літр.
Якщо ж ознайомитися з даними на цю ж дату рік тому (є на сайті агентства), то можна переконатися, що на початок липня 2011 року ціни на молоко перебували на практично ідентичному нинішньому рівні. Так, на 7.06.2011 року ціна на молоко від населення становила 1,98 грн / літр, а від сільгосппідприємств -2,82 грн / літр (тобто була навіть нижчою, ніж зараз). При цьому як зазначають експерти, влітку -2012 факторів для зниження цін куди більше, ніж роком раніше. Адже в минулому році не було ні російського ембарго, ні кризи на глобальному ринку молока.
"На рівень цін на молоко в Україні впливає мікс факторів. Безумовно, зниження попиту на глобальному ринку чинить тиск на ціни в Україну, і крім того на них впливають і внутрішні чинники. Мало того, що ми відчуваємо ситуацію на світовому ринку, заборона Росії на український сир, так є ще й фактор сезонності, який сам по собі знижує ціни ", - сказав Жиль Бурла, віце-президент по закупкам молока" Данон Груп ". Він зазначив, що для поточного періоду зниження цін - досить типова ситуація. "Зниження цін -. Це нормальна ситуація для ринку зараз. Як правило, ближче до вересня ціни починають підніматися",-сказав він. Щодо подальшої ситуації на молочному ринку думки експертів розходяться.
Так, експерт Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Гагалюк прогнозує відсутність зростання цін на молокопродукти. За його словами, у всьому світі, включаючи Україну, в даний час зростає пропозиція молока, але також зростає і попит на молочні продукти. "Попит і пропозиція збалансовані, тому істотних коливань цін на молокопродукти не передбачається. Ціна буде повертатися до того рівня, на якому вона зараз перебуває", - вважає експерт.
При цьому в компанії "Інфагро" не виключають, що надалі закупівельні ціни на молоко (від населення) можуть знизитися ще на 10%, зокрема якщо держава відмовиться від фінансових інтервенцій на цьому ринку. ДОВІДКА За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, середні закупівельні ціни на молоко в Україну в період 2-8 червня залишалися стабільними в порівнянні з попереднім тижнем, за винятком трьох регіонів, де молоко подешевшало на 5-10%.
Протягом тривалого часу в кількох областях Україні фіксувалося значне зниження цін на молоко. Аграрний фонд України і вісім найбільших молокопереробних підприємства 23 квітня підписали меморандум про стабілізацію закупівельних цін на молоко населення. За умовами меморандуму, Аграрний фонд протягом квітня-липня буде проводити закупівлю у виробників надлишків сухого молока в обсязі 11,8 тис. тонн і вершкового масла в обсязі 5,5 тис. тонн за умови недопущення ними зниження закупівельних цін на молоко населення