За результатами 1-го півріччя 2012 р., сільськогосподарські підприємства вперше за останні 6 років випередили господарства населення за обсягами зданого на переробку молока. Згідно з результатами дослідження Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) «Найбільші тваринницькі холдинги України: динаміка розвитку», такі тенденції свідчать про серйозні структурні зміни, що надалі визначатимуть стан українського ринку молока.
Відповідно до даних Держстату, у першому півріччі 2012 р. на переробку від сільськогосподарських підприємств надійшло 1146,2 тис. тонн молока, що на 15,6% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Це дозволило сільськогосподарським підприємствам вперше за останні роки «перегнати» господарства населення (992 тис. тонн або на 6,3% менше, ніж у першому півріччі 2011 р.) за обсягами поставленого переробникам молока-сировини.
За словами Тараса Гагалюка, директора агентства «AgriSurvey» УКАБ, такі тенденції дають змогу зробити певні висновки щодо майбутнього молочної галузі України. «Згідно з результатами нашого дослідження, значні інвестиції у спорудження молочних комплексів та модернізацію молочних ферм, які були здійснені в останні 3-4 роки, є основним чинником, що зумовив 15%-ве збільшення виробництва молока у сільгосппідприємствах, а це призвело до збільшення надходжень на переробку саме від цієї групи виробників», - стверджує експерт.
Таким чином, вперше після початку світової фінансової кризи вдалося наростити загальні обсяги надходження молока на переробку. На думку Т. Гагалюка, у найближчій перспективі можливе підвищення конкурентоспроможності вітчизняної молочної продукції на світових ринках. Адже саме сільськогосподарські підприємства виробляють молоко високої якості, продукція переробки якого могла б допомогти диверсифікувати експортні ринки, включаючи реалізацію на ринках країн ЄС.
З іншого боку, велика частка закупівель у сільгосппідприємств дає відповідь на запитання «чому ціна молочних продуктів для споживачів не знижується темпами, які відповідали б темпам зростання виробництва?». «У порівнянні з першим півріччям 2011 р. ціни закупівлі молока у сільськогосподарських підприємств цього року, за даними Держстату, знизилися всього на 3%. Природно, що не слід очікувати серйозного зниження цін і в роздрібній торгівлі», - зазначає Т. Гагалюк.
У той же час тенденція до заміщення господарств населення сільгосппідприємствами ставить нові вимоги до організації галузі з урахуванням інтересів домогосподарств. «Без участі в кооперативах господарствам населення надалі буде важко конкурувати по кількості та якості сировини із сільськогосподарськими підприємствами. Для підтримки створення кооперативів потрібне прийняття законодавчих змін і ми сподіваємось, що ближчим часом ця проблема буде вирішена», - вважає Т. Гагалюк.
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше