Ми звернулися за порадою до найдосвідченішого українського мічурінця — завідувача науково-дослідної лабораторії садівництва і виноградарства Національного еколого-натуралістичного центру молоді Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України Петра Мазура. — Петре Олександровичу, вчені активно обговорюють зміну клімату. До яких неприємних сюрпризів готуватися дачникам? На Київщині від цього рівень підґрунтових вод знизився так, що багато криниць пересохли. Останнім часом з’явилося багато хробаків (личинок хруща). Така шкідлива активність спостерігалася 40 років тому. Хробаки дошкуляють молодим саджанцям яблуні, овочам, зокрема картоплі, знищують полуницю, малину. Засіб боротьби простий: навесні, у кінці квітня, треба не лінуватися вносити мінеральні азотні добрива та не допускати запирієння ділянок (у кореневищах пирію шкідники добре почуваються). Такі елементарні заходи боротьби відлякують їх.
— Як підготувати сад до зими? Про які цінні поради ви можете нагадати?
— Перед морозами необхідно звернути увагу на полив. Орієнтовно в кінці жовтня—на початку листопада треба вилити 50-60 літрів води під доросле дерево. Але якщо осінь дощова, цього робити не варто. Можна підживити фосфорно-калійними добривами, попелом, але виключити азотні добрива. Обов’язково обкопати дерево, щоб знищити шкідників. І — що не менш важливо — пізно восени побілити штамби і основи скелетних гілок гашеним вапном або спеціальною садовою фарбою, щоб уникнути сонячних опіків і морозобоїн узимку.
— Петре Олександровичу, ви маєте великий досвід роботи з садовими культурами. Районували не один сорт дерев. Які, на вашу думку, найкращі сорти, варті уваги дачників?
— Перше і головне. Не спокушайтеся на рекламу «чуда» чи «екзотики». Не все те, що гарно родить у Криму, зацвіте на Поліссі. Ніколи не купуйте саджанці «при дорозі», які викопані до 10 жовтня. І тим паче з листям, бо перед викопуванням саджанців листя має бути обірване. Адже воно випаровує вологу, і саджанець сильно підсихає. Коренева система має бути загорнута в вологу мішковину і поліетилен. Саджанці, що стоять на асфальті з голим корінням, уже приречені. Це сухий хмиз, а не посадковий матеріал. Садіть дерева тільки районованих сортів.