Доопрацювання законопроекту «Про внутрішню торгівлю» необхідно прискорити, заявив Прем’єр-міністр України Микола Азаров під час засідання Уряду 9 січня 2013 року.
«Доопрацювання законопроекту «Про внутрішню торгівлю» треба прискорити і заручитися щодо нього підтримкою громадськості», - зазначив він та доручив Міністру економічного розвитку і торгівлі завершити цю роботу протягом місяця. Також Микола Азаров підкреслив, що особисто має намір обговорити принципові положення цього законопроекту з Радою підприємців при Кабінеті Міністрів. При цьому він попросив призначити засідання Ради на найближчий час.
Глава Уряду наголосив, що розроблений Мінекономрозвитку законопроект «Про внутрішню торгівлю» є надзвичайно важливим, адже після «Правил радянської торгівлі» жодного системного законодавства про внутрішню торгівлю в Україні не було.
Але оскільки цей законопроект не зміг подолати лобістської протидії та занадто довго пролежав без розгляду в парламенті, то Уряд 12 грудня минулого року його відкликав. Зараз, зауважив Микола Азаров, потрібно цей документ актуалізувати та узгодити невирішені питання.
«Чому цей закон такий важливий, принциповий для нас? Тому що очевидні диспропорції, які склалися в торгівлі, гальмують розвиток внутрішнього ринку і порушують права та інтереси як покупців, так і виробників, і навіть продавців. Особливо представників малого та середнього бізнесу», - заявив Глава Уряду.
За його словами, існуючі умови роботи внутрішнього ринку не дозволяють виробнику ритмічно і зацікавлено працювати. Так, наприклад, у відношенні доступності кредитних ресурсів вітчизняний виробник у гірших умовах, ніж імпортер. Глава Уряду зазначив, що вітчизняний виробник не отримує від торгівлі стимулів і сприяння, як це заведено у цивілізованих країнах: «Натомість торгові мережі абсолютно свавільно вимагають від виробника такий собі «бакшиш» у вигляді «плати за маркетингові послуги», за «просування товарів» - а фактично за те, щоб товар тільки з’явився на полицях супермаркетів. У свою чергу, ні рітейлори, ні покупці сьогодні не мають реальних важелів впливу на недобросовісних постачальників».
Прем’єр-міністра обурює ситуація, коли посадові особи адміністрацій ринків поводяться як «князьки», на власний розсуд вимагаючи «мзду» за оренду, утримання торгових місць, за якісь міфічні додаткові послуги чи інші винагороди, а малих підприємців та найманих працівників тримають безправними, без договорів і трудових угод.
За його словами, не можна терпіти те, що торгові мережі необґрунтовано встановлюють торгівельні надбавки від 50 до 100%, орієнтуючись на ажіотажний попит чи навіть штучно створюють його.
Крім того, неприпустимим є «перекошення» торгівлі у бік міста: «У містах іде боротьба за ділянки для супермаркетів, а на селі закриваються магазини. Стимулів для розвитку сучасної торгівлі на селі за минулі роки не було створено ніяких». Він зауважив, що відсутність конкуренції призводить до надмірного дорожчання в селі на соціальні товари: «При невисоких доходах на селі навіть 1 гривня на буханці, кілограмі крупи, цукру чи олії – відчутна втрата для людей».
«Це велика і важлива галузь, якій вкрай необхідні прозорі, прогнозовані правила функціонування. Тільки тоді вона приверне інтерес системних інвесторів. А потенціал ще великий», - заявив Микола Азаров.