Закупівлі. Як відомо, Аграрний фонд займається виконанням державних програм формування продовольчого резерву об'єктів державного цінового регулювання, надання бюджетних позик сільгоспвиробникам у межах режиму державних заставних закупівель. Отже, з'ясувати, які проблеми виникають у процесі роботи фонду і якими можуть бути його можливості, ми спробували у голови АФ Теофіла БАУЕРА.
Слід зазначити, що Аграрному фонду вдалося накопичити чималий досвід у виконанні своїх завдань. Так, зокрема, у 2006/07 маркетинговому році до продовольчого резерву закуплено 265 тисяч тонн зерна, виробникам надано бюджетних позик на 138,5 млн. грн. Проте, вказані показники дещо не відповідають можливостям Аграрного фонду.
– Основною проблемою, – вважає Теофіл Бауер, – є недосконалий механізм ціноутворення, відсутність максимально наближеної до безпосередніх виробників інфраструктури зберігання зерна, сертифікованих складів. Наприклад, приватні зерносклади у Запорізькій, Одеській, Полтавській, Харківській областях відмовлялися приймати зерно від сільгоспвиробників при його продажу Аграрному фонду. Недосконала робота з виконання державних програм і з боку регіональних відділень самого Аграрного фонду. Та й чого гріха таїти – недостатньо уваги та усвідомлення важливості питання з боку органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування, принаймні, окремих регіонів держави.
Теофіле Йозефовичу, в міру того, як проблеми виявляються, яких заходів ви вживаєте для виправлення ситуації, вдосконалення роботи Аграрного фонду?
– Беручи до уваги пропозиції регіонів, розуміючи, що більшість сільгосптоваровиробників відчувають гостру потребу в обігових коштах для придбання матеріально-технічних засобів на період осінніх і весняних польових робіт, збиральної кампанії, плануємо перейти на форвардну закупівлю продовольчих ресурсів. Це дасть змогу вийти на більш пристойний та цивілізований ринок зерна, поставити Аграрний фонд у рівні умови з іншими зернотрейдерами. Проект Постанови Кабінету Міністрів з відповідними пропозиціями зараз на розгляді у зацікавлених відомствах. Форвардні контракти укладатимуться винятково з виробниками сільськогосподарської продукції. Придбання товару проводитиметься за фіксованою ціною під час укладання контракту, плата за який становитиме 50% від його вартості на момент укладання біржових контрактів. Особливістю цих контрактів є страхування учасниками ризиків, визначення міри відповідальності у разі невиконання умов контракту, що утримуватиме операторів від будь-яких намірів зловживання.
Які, на Ваш погляд, перспективи Аграрного фонду у цьому маркетинговому році?
– В цілому Аграрний фонд, за відповідного фінансування, а при ціноутворенні на об'єкти державного цільового регулювання – максимального врахування кон'юнктури ринку зберігання зерна, готовий до виконання поставлених завдань.
Значною мірою цьому сприятиме своєчасне доведення до сільгосптоваровиробників, інших учасників ринку правових нормативних документів з даних питань. Кабінет Міністрів України уже прийняв перелік об'єктів державного цінового регулювання на наступний маркетинговий рік. Тому важливо було б до 1 червня цього року видати відповідні розпорядження Кабінету Міністрів України та Міністерства аграрної політики України щодо регулювання ринку зерна у 2007 році. Регіони ж слід поінформувати про обсяги закупівель до державного продовольчого резерву з виділенням необхідних коштів, а також на зберігання, доробку зерна, його страхування, розподіл бюджетних позик в межах режиму державних заставних закупівель зерна врожаю 2007 року.
Із метою координації і збалансування дій основних державних зернотрейдерів (Аграрний фонд, Держпродрезерв, ДАК «Хліб України») доцільним є розподіл між ними квот на об'єкти державного цінового регулювання по видах і обсягах заготівель, відповідно поставивши їх в рівні умови, насамперед, при ціноутворенні. Очікуємо також на швидке вирішення питання запровадження форвардних операцій.
На думку фахівців, в перспективі слід запровадити державне замовлення на об'єкти державного цінового регулювання та переходити на контрактну основу державних та інших закупівель. Причому контракти повинні укладатися до посівної і на початку бюджетного року.
Підготував Дмитро ПЕКАРЧУК
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше