Ліс ростити — завжди благородно
Рік у рік державне підприємство "Тернопільський лісгосп" займає провідні позиції з розвитку лісового господарства. І чимала заслуга у цьому його директора Андрія Тирчика, що закінчив Кременецький лісотехнічний технікум. Львівський лісотехнічний університет за спеціальністю інженер лісового господарства, працював на посадах майстра лісу, лісничого.
— Наше підприємство "Тернопільсь¬ке лісове господарство", — каже Андрій Богданович, — утворене у 2005 році відповідно до наказу Державного комі¬тету лісового господарства на базі Тер¬нопільського лісгоспзагу, що був сфор¬мований у 1939 році з націоналізова¬них приватних і монастирських лісів. До його складу входить 7 лісництв, лісо¬пильно-деревообробний цех, склад та ремонтно-механічний цех.
Площа лісового фонду, на якому ведеться природоохоронна та виробни¬ча діяльність, складає понад 23 тисяч| гектарів, з них вкрито лісом 21,5 тисячі гектарів. Господарська діяльність спря¬мована на вирощування високопродуктивних лісових насаджень, одержання деревини для народного господарства, охорону лісу від пожеж, шкідників і хво¬роб, а ще — на раціональне викорис¬тання і відтворення лісових ресурсів, захист грунтів від ерозії і охорону на¬вколишнього природного середовища.
Завдяки проведенню рубок догля¬ду, реконструкції малоцінних насад¬жень запас на гектарі покритих лісом земель нині тут становить 204 куб. м (для порівняння у 1995 році він стано¬вив 193 куб. м).
— Як переводите лісове насінництво на генетико-селекційну основу? — запи¬тав я директора.
— Щорічно обсяги лісонасаджень у нас складають 180 гектарів, — відповів він. — Ведемо роботу, аби лісове насінництво перевести на генетико-селекційну основу. Маємо 48 гектарів пост¬ійних лісонасіннєвих ділянок, 14 гектарів лісонасіннєвих плантацій так зва¬них плюсових дерев, а також планує¬мо закласти 2 гектари кленових на¬сіннєвих плантацій модрини японської. У лісових розсадниках щорічно виро¬щуємо близько 1 млн. 300 тис. сіянців деревних і чагарникових порід, а також реалізуємо їх споживачам для озеле¬нення міст і селищ області.
Загальна площа мисливських угідь тут 18,9 тисячі гектарів. На них меш¬кає близько 120 копитних тварин, 574 хутрових звірів, 4,5 тисячі пернатої ди¬чини...
Щорічно тут заготовляють близько 40 тис.куб.м деревини на рубках голов¬ного користування, з яких 16,1 тис. куб.м цінних твердолистяних порід (дуб, бук, ясен). При проведенні цих рубок використовується класична тех¬нологія - спилювання дерев, в основ¬ному імпортними пилами Штіль", ними ж проводиться й обрізування гілок.
А переробку деревини лісгосп про¬водить у спеціальному цеху. Щороку переробляють її близько 1337 кубо¬метрів. Серед асортименту виробів -фриза паркетна, пиляні заготовки, пи¬ломатеріали.
Щодо розподілу площі підприємства по лісництвах, то найбільше її – 4395 гектарів (18,5%) Мшанецьке лісництво, далі йдуть Буданівське — 4321 гектар (18,2%), Теребовлянське — 4005 гектарів (16,9%), Збаразьке — 3578 гектарів (15,1%), Залозецьке — 3181 гектар (13,5%), Скалатське — 2141 гектар (9%) і Микулинецьке — 2077 гектарів (8,8%).
У ДП "Тернопільський лісгосп" також є 14 майстерських дільниць, 71 обхід і працює тут 329 чоловік.
Щодо Андрія Тирчика, то він без перебільшення закоханий у ліс. Надзвичайно відданий своїй роботі. Чи зна¬ходить вільні хвилини для захоплень? Так, любить побути у колі сімї, поспілку¬ватися з синами, виховуючи у них ви¬сокі життєві цінності та якості. А ще його хобі — полювання.