Щорічно Бородянською держсортодослідною станцією проводиться 2,5-3,0 тис. умовних сортодослідів. Це надає змогу формувати надійні сортові ресурси, добирати сорти з високим генетичним потенціалом, добрими адаптивними властивостями та іншими господарсько-цінними ознаками, які здатні формувати високу урожайність, забезпечувати населення продовольчою продукцією, тваринництво – кормами, переробну промисловість – сировиною.
Фахівці станції проводять велику кількість сортодослідів для формування національних сортових ресурсів України. Так, протягом 2007-2008 років випробувано 137 сортів озимої пшениці, 170 – кукурудзи, 36 – озимого жита, 40 – озимого тритікале, 23 – ярої пшениці, 115 – картоплі. За підсумками господарсько-фінансової та науково-дослідної діяльності Бородянська держсортодослідна станція визначалась однією з провідних у системі Державної служби з охорони прав на сорти рослин.
Історія та сьогодення
Бородянську державну сортодослідну станцію, що розташована на відстані 55 км від Києва на півночі Київської області, утворено 1992 року після реорганізації сортодільниці, заснованої 1937 року.
Сьогодні у користуванні станції понад 150,3 гектарів землі, з них 143,7 га сільськогосподарських угідь. Крім того, орендується 77 га сільськогосподарських земель в одному з агропідприємств.
Бородянська державна сортодослідна станція є співвиконавцем 5 науково-дослідних тем. А саме:
1. «Проведення опису нових сортів рослин за морфологічними ознаками та здійснення їх експертизи на відмінність, однорідність та стабільність».
2. «Проведення комплексу досліджень рослин з метою визначення їх придатності до поширення в умовах України».
3. «Проведення досліджень з післяреєстраційного вивчення сортів».
4. «Формування сортових колекцій окремих видів рослин та виділення сортів з еталонними ознаками для удосконалення методики експертизи на ВОС-тест».
5. «Проведення перевірки збереженості сортів рослин, які захищені патентом».
Дослідна база
В Бородянці випробування здійснюються з 25 видів сільгоспкультур. Всі ці дослідження є доволі складними, адже потребують ґрунтовних знань та спрямовані на детальне вивчення морфологічних ознак рослин і підготовки заключного експертного висновку по кожному сорту щодо можливості реєстрації, видачі патенту та правової охорони сортів. Але творчій підхід до програмування тематики, високий науково-методичний рівень проведення науково-дослідних робіт стали надійною запорукою здобуття колективом успіху.
В складі Бородянської державної сортодослідної станції створено науково-дослідну лабораторію з кваліфікаційної експертизи сортів рослин. Тут працює 12 співробітників, всі володіють сучасними методами узагальнення отриманих результатів, підготовки обґрунтованих висновків, рекомендацій по формуванню сортових ресурсів, вдосконаленню новітніх агротехнологій з урахуванням біологічних особливостей сортів.
На станції постійно проводиться робота зі зміцнення матеріально-технічної бази та оновлення парку сільськогосподарської техніки. Зокрема, за останні роки побудовано приміщення лабораторії, складські приміщення для зберігання сільськогосподарської продукції, газифіковано територію виробничої бази станції та інше. На ці заходи саме за рахунок власних надходжень Бородянської державної сортодослідної станції використано близько 1,0 млн. гривень.
Тому нині на базі, створеній протягом останніх років, проводяться всеукраїнські, обласні та районні науково-практичні конференції, семінари, наради, тренінги з питань сортової політики, добору сортів, охорони прав на сорти рослин. Тут також організовується навчання керівників і спеціалістів агропідприємств.
Лідер, який цінує своїх підлеглих
В Бородянці дійсно піклуються про умови роботи працівників станції. Для ефективної та якісної праці їх забезпечено необхідними засобами захисту. Найвищий в системі Держсортслужби рівень заробітної плати нині саме у спеціалістів Бородянської держсортстанції.
Погодьтесь, від керівника багато в чому залежить стабільність роботи будь-якого підприємства. І успіх Бородянської державної сортодослідної станції пов’язують перш за все з Юзефою Пашковською, яка очолює колектив з 1984 року.
Свого директора тут шанують за об'єктивність, сумлінність, шанобливе ставлення до підлеглих, вміння організувати людей на трудові звершення заради успішного майбутнього спільної справи. Юзефа Володимирівна завжди прислуховується до порад, які висловлює колектив. Адже від висновків і рекомендацій колег – членів її дружної команди – стосовно перспектив того чи іншого сорту значною мірою залежать обсяги виробництва сільськогосподарської продукції в країні.
Саме під безпосереднім керівництвом Юзефи Пашковської Бородянська держсортодослідна станція стала школою передового досвіду з питань сортовипробовування й удосконалення сільськогосподарського виробництва. Про це свідчать відзнаки, які отримала Юзефа Володимирівна за роки свого вмілого керівництва. За досягнення Бородянської держсортостанції та вагомі здобутки в професійній діяльності директорці присвоєні почесні звання „Заслужений працівник сільського господарства України", „Почесний сортовипробувач України", нагороджено трьома грамотами Міністерства аграрної політики України, грамотами й цінними подарунками обласної та районної адміністрацій.
Сьогодні на Бородянській сортодослідній охоче працюють молоді спеціалісти. Вони постійно підвищують тут свій професійний рівень та кваліфікацію. Скажімо, Зінаїда Києнко після закінчення аспірантури Білоцерківського державного аграрного університету та захисту кандидатської дисертації 1996 року розпочала свою трудову діяльність на Бородянській державній сортодослідній станції. Сьогодні вона вже очолює науково-дослідну лабораторію. А обов'язки головного агронома станції виконує нині двадцятидев’ятилітній старший науковий співробітник Олександр Буцмак. Він розпочав свою трудову діяльність зі скромної посади агронома 2 категорії, успішно поєднуючи роботу з навчанням в аспірантурі.
Молодий колектив Бородянської державної сортодослідної станції швидко опановує найсучасніші методи дослідження сортів, професійно узагальнюючи результати, на підставі яких і готуються змістовні висновки й рекомендації. Забезпечуючи виконання завдань Державної науково-дослідної програми експертизи сортів рослин, фахівці найпівнічнішої вітчизняної сортодослідної станції привносять чималий внесок у формування національних сортових ресурсів нашої держави.
Василь ШАЛЕНКО