День поля на Носівській селекційно-дослідній станції Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН України в цьому році ознаменувався початком жнив на Чернігівщині. Такий збіг можна вважати скоріше символічним, аніж випадковим. Адже, жнивуючи, хліборобам доводиться одночасно дбати про підготовку площ під врожай наступного року і закупівлю якісного насіння для посіву озимини.
День поля науковці організували спільно з Департаментом агропромислового розвитку Чернігівської облдержадміністрації, керівники якого скористалися нагодою поговорити з виробниками про організацію жнив, проблеми та перспективи розвитку аграрної галузі регіону. Отже, площі до збирання в області нині не менші, ніж торік. Більшу їх частину займають кукурудза, соняшник, ріпак, а очікуваний вал зерна прогнозується на рівні 3 млн. тонн. У збиранні ранніх зернових сільгосппідприємства планують задіяти 2425 комбайнів. Майже дві сотні з них мусять орендувати.
А головною темою Дня поля було насіння. Як зауважив у своєму виступі начальник обласної державної інспекції сільського господарства Віктор Кекух, поставлені завдання - отримувати солідні врожаї - вимагають використання насіння лише високих репродукцій. Тому аграріям треба поступово відмовлятися від того, яке нижче першої. Поки що ж понад 50% сільгоспугідь Чернігівщини засівається насіннєвим матеріалом ІІ-ї репродукції.
Задовольнити потребу товаровиробників у високоякісному і пристосованому до регіональних умов насінні спроможна і готова Носівська СДС. Як повідомила директор Інституту сільгоспмікробіології та АПВ Наталія Буняк, станція має у державному реєстрі України понад 40 сортів жита, пшениці, тритикале, ячменю, вівса, конюшини, люцерни, інших життєдайних культур. Насінням виведених у Носівці сортів в Україні засівається близько 70% вівса та 40% жита.
Селекційною роботою на станції займається невеликий, але досить потужний з наукової точки зору колектив, у складі якого – доктор наук та шестеро кандидатів. Це люди, котрі постійно проживають у селі й багато років віддані як обраній справі, так і науково-виробничим традиціям своєї селекційно-дослідної установи.
З асортиментом створених ними та їх попередниками сортів, а також прогнозом обсягів реалізації насіння гостей ознайомив директор СДС Микола Сардак. «На ланах дослідного господарства станції вирощується насіння сортів, виведених не тільки на Чернігівщині, а й в інших регіонах країни. Їх підбір здійснюється за критеріями високої врожайності та якості зерна, пристосовуваності до умов вирощування, раннього та середнього достигання. В поточному році на СДС планується виробити майже 2 тис. т насіння 30-ти сортів 13-ти озимих і ярих сільгоспкультур», - зауважив він.
Після виступів учених, які розповіли про особливості агротехніки створених ними сортів, учасникам Дня поля запропонували ознайомитися зі станом посівів на виробничому полігоні станції. Там гості дізналися про особливості технологій вирощування в умовах десятипільної сівозміни, помилувалися виглядом популярних серед товаровиробників сортів селекції Носівської СДС: тритикале Славетне, озимого жита Боротьба, Воля, Дозор, Синтетик-38, Хлібне, Забава, Жатва, інших культур.
Коментуючи підсумки Дня поля, Наталія Буняк висловила задоволення тим, що обласний департамент АПР вже другу поспіль нараду проводить у стінах наукової установи. Інтерес до таких заходів з боку керівників та агрономів сільгосппідприємств, яких, зокрема, в Носівку приїхало досить багато, засвідчує їх розуміння того, що сьогодні високоефективне й конкурентоспроможне аграрне виробництво без науки неможливе.
Наталія ПОТАПЧУК