Хто полюбляє улітку відпочинок на природі, добре знає цю маленьку та надзвичайно духмяну лісову ягоду. Вона не тільки смачна, але й має просто унікальні цілющі властивості.
Назбирати її не так просто через маленький розмір і здатність ховатися між листочками, але затрачені зусилля окупляться її, без перебільшення, чарівними оздоровчими якостями.
Плоди та листя суниці дуже популярні у народній медицині. Ягоди та листочки використовують як потогінний і сечогінний засіб, при хворобах печінки, нирок, недокрів'ї та білокрів'ї, туберкульозі легень, безсонні; листки - при гіпертонії, для поліпшення роботи серця і обміну речовин. Корені суниці застосовують від ревматизму і як слабкий сечогінний засіб. Свіжі плоди прикладають до місць, уражених екземою.
Застосовують плоди суниць у гомеопатії. Соком ягід натирають вулики, щоб запобігти захворюванню бджіл.
Вважають, якщо з'їдати склянку суниць кожного дня протягом сезону, імунітет зміцніє настільки, що впродовж року людина не хворітиме.
Світлолюбна жителька лісу
Лісова суниця - багаторічна рослина, що належить до сімейства розових. Вона полюбляє сонячні лісові галявини, узбіччя доріг, узлісся, часто росте серед чагарників. Цвіте суниця у травні - червні. А плоди її достигають у червні - липні, приблизно через три - чотири тижні після цвітіння.
Рослина віддає перевагу хвойним і змішаним лісам. Вона дуже світлолюбна. Особливо поширена у Поліссі, Лісостепу, Карпатах. Промисловою заготівлею займаються у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській областях. Також багато цієї смачної ягоди на півночі Хмельницької і Сумської, у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій і Закарпатській областях.
Свіжі ягоди суниці мають неповторний аромат, який зберігається у процесі переробки. Тому з них виготовляють надзвичайно духмяне та смачне варення, желе, киселі, настойки, кондитерські ароматизатори.
Сунична терапія
Існує методика так званого генерального очищення організму, яка проводиться у сезон суниці.
Домашній «ананас»
Сучасна суниця садова з'явилася завдяки щасливому випадку. А саме: завезена для колекції з Південної Америки суниця чилійська чомусь практично не плодоносила. Та коли поряд посадили полуницю віргінську, яка стала природним запилювачем, гібрид виявився життєздатним і утворював великі соковиті плоди.
Для вирощування суниці підходять практично будь-які ґрунти. Звичайно, є різниця у врожайності залежно від типу ґрунту. Найкращі результати можна отримати на чорноземах опідзолених, темно-сірих і сірих лісових ґрунтах середнього та легкого механічного складу. Врожайність буде нижчою на світло-сірих, дерново-підзолистих і торф'яних ґрунтах. Глибина залягання ґрунтових вод повинна бути не менше 60 сантиметрів. На полях, де ґрунтові води залягають ближче 60 см від поверхні, потрібно встановити дренаж або вирощувати суницю на грядках.
Оптимальною для вирощування суниці є земля, на якій у попередній рік вирощувалися сидерати. Не рекомендується саджати рослину після картоплі чи томатів, а також повертати суницю на ту ж ділянку раніше, ніж через 6 років.
При підготовці ділянки слід перевірити ґрунт на наявність личинок хруща та дротяників. Особливо, якщо ваша земельна ділянка розміщенна біля лісонасаджень. Якщо шкідники є у значній кількості (0,5 личинки/м2), у травні ґрунт обробляють аміачною водою з розрахунку 0,2 кг на 1 м2, або висівається алкалоїдний люпин, зелену масу якого у фазі зелених бобів заорюють у ґрунт. Для зменшення кислотності ґрунту за рік до посадки суниці проводиться його вапнування, а для пониження реакції ґрунтового розчину - гіпсування.
Підживлюють суницю восени гноєм або навесні перегноєм. Хоча можна замінити органічні добрива сидератами.
Висаджувати суничку потрібно ранньою весною або ранньою осінню. І, звісно, багато залежить від якості посадкового матеріалу.
Отож, якщо ви задумали виростити на присадибній ділянці власну суницю, ці прості правила допоможуть вдосталь поласувати смачною та цілющою ягодою.
Оксана ШАПОВАЛ