Питання підвищення урожайності та ефективності вирощування сої традиційної селекції, збільшення доданої вартості за рахунок запровадження систем управління якістю на прикладі стандарту «Дунайської сої» обговорювали учасники І-го в Україні Дня поля «Європейської сої», що пройшов на виробничих потужностях корпорації «Сварог Вест Груп» на Хмельниччині.
У Дні поля «Європейської сої» взяли участь понад 300 експертів, практиків і представників агросектору України і Європи, лідерів у вирощуванні сої. Всі вони зійшлися в єдиній думці: наша країна має всі перспективи, аби бути і залишатися одним із ключових гравців на світовому ринку традиційної сої. Запорукою цього є підходи до вирощування культури: дотримання агротехнологій, відповідність продукції, що виробляється, високим вимогам на всіх етапах від вирощування до збуту і, власне, перевага у виробництві не ГМ-сої.
«Європа сьогодні на 98% залежна від імпорту сої і рослинного протеїну у вигляді соєвих шротів. Причому Україна відома в Європі як виробник сої №1, - зазначає регіональний директор асоціації «Дунайська соя» в Україні Інна Ільєнко. - Тому відкривається можливість зайняти цю прекрасну нішу, склавши гідну конкуренцію Бразилії і Аргентині. Також українських аграріїв повинна зацікавити додаткова премія. Протягом минулого року ми бачили, що в Роттердамі на соєвий високопротеїновий шрот пропонувався додатковий бонус в €50-70. Ця додаткова вартість цілком може бути отримана українськими виробниками та переробниками сої ».
Відповідність загальноєвропейським тенденціям
«Цього року в Україні спостерігається незначне зниження посівних площ під соєю до 1,9- 2 млн га по причині гірших результатів минулого року, що вибивалися з так званого зростаючого тренду, та побоювань аграріїв щодо цьогорічних погодних умов, - зазначає регіональний директор асоціації «Дунайська соя» в Україні Інна Ільєнко. - Відповідно, валове виробництво сої у поточному 2016 році не перевищуватиме минулорічне і становитиме близько 3,9 млн тонн. Попри все, очікуваний загальнонаціональний результат міг би бути вищим за умови реалізації потенціалу урожайності культури через застосування ефективних технологій. Адже середня урожайність сої в Україні на рівні 2,1 т/га щонайменше на 10% нижча за середні показники країн Західної Європи і майже на 40% - за показники таких країн-лідерів, як Німеччина, Італія. Якщо ж порівнювати з країною, що за площею під соєю співставна з Україною, наприклад Канадою, то тут ми теж відстаємо за врожайністю на майже 40%».
За словами Інни Ільєнко, цьогорічне уповільнення росту виробництва сої в Україні відповідає загальноєвропейським тенденціям: якщо торік площі під соєю в Європі збільшилися на 21,5%, то цього року лише на 4,2% порівняно з минулим 2015-м (до майже 4,2 млн га). Тим не менше, в Україні соя за темпами розвитку виробництва поступається серед олійних культур лише соняшнику.
За даними асоціації «Дунайська соя», цьогоріч прогнозується зростання загального виробництва сої в Європі до13,5% (до майже 9 млн т). Розвиток виробництва сої в країнах Європи лише набирає темпів, адже через значніобсяги імпорту ГМ-сої з-за океану в даному сегменті відбувалось уповільнення інноваційного розвитку. На сьогодні ж,зізростанням попиту на не ГМ-сою, інтенсивніше розвиваються і технології. Українські науковці та селекціонери у співпраці з бізнесом також активно долучаються до даного процесу.
«Україна має можливість вийти на середній показник урожайності по сої у 3 т/га, а то й вище. Для цього необхідно знати технології і наявні сорти, які найкраще себе проявляють у наших умовах, та розуміти, як застосовувати різні агротехнології для збереження ґрунтів, – зазначає заступник директора Департаменту з планування та контролю в галузі рослинництва корпорації «Сварог Вест Груп» Володимир Степанчук. – Сьогодні багато господарств отримують сої на рівні 1 т/га. Тому ми і спостерігаємо зменшення площ під культурою за результатами минулорічного менш врожайного року. А маючи навики і технологію вирощування традиційної сої, в Україні площі під цією культурою можуть збільшитися і до 5-7 млн га».
За словами менеджера з регіонального розвитку ТОВ «Євраліс Семенс Україна» Володимира Мокрієнка, маючи 50-річний досвід у селекції сої, компанія пропонує українським аграріям не ГМ сорти сої з генетичним потенціалом, що перевищує 6 т/га. Та крім сертифікованого насіння, важливі також технології живлення і системи захисту рослин.
Зростаючий тренд
Останньою ланкою на шляху до збільшення прибутковості виробників сої залишається якість. Вміст протеїну – це знову ж таки питання застосування технології вирощування та підбору сортів. Та не менш важливим для виробників сої традиційної селекції (не ГМО) є питання – як уникнути забруднення традиційної сої домішками ГМ-сої?Адже високий рівень нелегальних посівів ГМ-сої в Україні, відсутність сегрегації, сертифікованих елеваторних іпереробних потужностей несуть значні ризики втрати додаткового прибутку аграріями, в тому числі і виробниками органічної продукції. «Саме тому для проведення І-го Дня поля нашої асоціації ми обрали підприємство корпорації «Сварог Вест Груп», – доповнює Інна Ільєнко. – Бо ця компанія щороку показує високі результати ефективності та урожайності по сої. До того ж, минулого року підприємства корпорації були одними із трьох компаній, що успішно пройшли сертифікацію по стандарту «Дунайської сої», підтвердивши свій статус виробника не ГМ-сої високої якості,та тепер готові ділитися своїм досвідом з іншими».
За словами виконавчого директора корпорації «Сварог Вест Груп» Миколи Дячука, стаючи партнером «Дунайської сої», компанія мала намір поліпшити якість виробленої продукції і підвищити прибутковість. «Співпрацюючи з таким партнером, ми отримали високі показники врожайності сої в складних економіко-політичних і погодно-кліматичних умовах. Насіння «Дунайської сої» можна сіяти і отримувати хороший урожай. Ця соя більш стійка до різних кліматичних умов», - зазначає Микола Дячук.
Керівник упевнений, що в цьому році завдяки сприятливій погоді врожаї сої будуть високими. Це змусить аграріїв переглянути структуру своїх посівних площ і збільшити посіви культури.
Олеся ПАВЛЕНКО