Ще з минулого року, стверджують експерти, в Україні стабілізувалися і почали зростати показники галузі тваринництва. Так, на початок червня поточного року поголів’я свиней зросло на 4,8% порівняно з відповідною датою 2012 року. Фахівці ринку пов’язують це із залученням інвестицій у галузь, а також із дією державних програм. Водночас своє бажання вийти на ринок свинини декларують і агрохолдинги країни.
«Збільшуватиметься виробництво свинини, яка замінить значну частину імпортованого раніше м’яса з Бразилії. У цілому, в свинарстві спостерігаються позитивні тенденції, тож Україна має всі шанси вийти на самозабезпечення свининою», - зазначає експерт агроринків УКАБ Аліна Жарко.
За інформацією Державної служби статистики, сільгосппідприємства у травні скоротили продаж свиней на 17,3% - до 35,9 тис. т порівняно з квітнем. У січні - травні вони реалізували 184,7 тис. т свиней (+12,2% до аналогічного періоду 2012 р.). У структурі реалізації продукції переробним підприємствам продано 55,4% свиней. По інших каналах аграрії реалізували 30,5% свиней.
Сприятиме розвитку свинарства і спрощення процедури отримання часткової компенсації за будівництво і реконструкцію тваринницьких комплексів і ферм, а також комбікормових заводів. Уряд 13 червня ухвалив постанову, що передбачає внесення змін до «Порядку використання коштів, закладених у Державному бюджеті для часткового відшкодування суб’єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів». Зокрема, постанова передбачає скорочення переліку документів, які суб’єкти господарювання подають регіональним комісіям, передачу права виїжджати на об’єкти конкурсним комісіям у регіонах і надання можливості здійснити часткове відшкодування вартості об’єктів, введених у дію в 2013 році.
До речі, цього року для часткового відшкодування суб’єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм, комплексів і підприємств з виробництва комбікормів передбачено 227,6 млн. гривень. За 3 місяці 2013-го вже побудовано 5 нових і реконструйовано 25 існуючих тваринницьких ферм і комплексів.
Про будівництво нового свинокомплексу думають і в ТОВ «Галичина-Захід». У найближчі два роки тут планують збільшити поголів'я тварин до 10 тисяч. Також у цій компанії замислюються над тим, як зменшити собівартість свинини, адже європейські виробники мають нижчу собівартість виробництва свинини і готові постачати її на український ринок. Якщо здешевити виробництво не вдасться, то українська свинина не зможе конкурувати з європейською.
Мар’яна ДОБРОБОГ