Успіх кожного підприємства по виробництву свинини – це здорове високопродуктивне маточне поголів’я. Отримання від свиноматки 26-28 поросят за рік забезпечує виробництво 2,5 тонн м’яса на основну свиноматку. Для цього в умовах інтенсивного виробництва необхідно проводити заміну основного стада щорік на рівні 40-45%, тобто майже наполовину.
Ремонтна свинка – особлива тварина
Для отримання відгодівельного молодняка вагою 110-115 кг віком 160-170 днів потрібно створити всі необхідні умови. Насамперед, забезпечити якісну годівлю і відповідний мікроклімат. Для цього, в свою чергу, потрібні дороге обладнання, додаткові площі та ресурси. А це немалі затрати. Тому продуктивність ремонтних свинок значно впливає на прибутковість господарства.
Ремонтні свинки – це дуже цінні тварини, і неправильним є рішення займатись саморемонтом стада. Виробництво і вирощування ремонтних свинок і кнурців – це зовсім інша сфера діяльності порівняно з товарним виробництвом, яка потребує зовсім інших підходів, технологій і знань.
Яких критеріїв може дотримуватись технолог на товарному виробництві при саморемонті? Лише одного – відбирати свинок з багатоплідних гнізд. Далі вони ростуть зі своїми ровесниками, і в кращому випадку перед заплідненням їх переводять в окремі клітки й годують комбікормом для супоросних свиноматок.
Правила відбору
У племінних господарствах селекціонери проводять відбір племінного молодняка відразу після народження по кількості, якості, розміщенню сосків згідно спеціальних методик. При досягненні ваги 30 кг у віці 70-75 днів ще раз перевіряють розвиток і якість сосків, опорно-рухового апарату, суглоби та зв’язки, постановку ніг, лопатки, перехват за лопатками, стан ратиць, довжину зовнішньої і внутрішньої частини ратиць.
Для ремонтних свинок племінні господарства забезпечують необхідні умови утримання – не менше 1 кв. м площі підлоги. Також забезпечують достатній фронт годівлі, а не кормові автомати, збільшені норми освітлення, моціон. Привчають до присутності людини.
Ремонтних свинок у племінних господарствах годують раціонами для ремонтного молодняка з контрольованими приростами на рівні 550-650 г на добу. Недоцільно форсувати прирости, тому що за темпами росту ріст кістяку відстає від м’язової тканини. Для цього важливо правильно збалансувати рівень амінокислот і мінеральних речовин. Треба годувати свинок вдосталь, але контролювати прирости не зменшенням кількості корму, а шляхом досягнення у тварин ефекту ситості. Для цього збільшують рівень клітковини в кормі до 7%.
Дослідження доводять, що на мінералізацію кістяку основний вплив має саме годівля в ранній період розвитку, у віці від двох до п’яти місяців. Саме в цей час потрібно збільшити кількість мінералів (Са, Р, біотин) в кормі, що в поєднанні з моціоном дає бажані результати. Більшість мікроелементів входять до складу ферментів та гормонів і виступають в ролі активаторів гормонів.
У п’ятимісячному віці племінні господарства проводять остаточний відбір за конституцією та кондицією. Дуже пильну увагу приділяють кінцівкам, формі й розміру ратиць, тому що висока плідність збільшує навантаження на скелет і, відповідно, на ноги. Кульгавість та репродуктивна дисфункція є двома основними причинами раннього вибуття свиноматки зі стада.
Після досягнення живої ваги ремонтних свинок 100 кг їх годують за іншими рецептами, де збільшено кількість поживних речовин для формування молочної залози і необхідного запасу жирової тканини. При цьому постійно контролюють товщину шпику.
Економіка
На племінному заводі ТОВ «Агропрайм Холдинг» регулярно кожні два роки проводиться повна заміна кнурів-плідників та 20% свиноматок. Племінні тварини закупаються у кращих світових генетичних компаній.
Племінний завод працює згідно селекційних планів, розроблених спільно з Інститутом свинарства і агропромислового виробництва НААН України та кафедрою свинарства Одеського державного аграрного університету.
Тому ще раз наголошую – недоцільно займатись вирощуванням ремонтних свинок в умовах товарного виробництва, не маючи на те відповідних площ, племінних тварин, програми селекції, спеціалістів.
Наші закордонні колеги-виробники давно дотримуються вузької спеціалізації. Одні підприємства займаються виробництвом сперми для запліднення (станції з утримання кнурів), інші – отриманням і вирощуванням молодняка для відгодівлі, треті – тільки відгодівлею, окремі – племінною справою.
Наші ж виробники в силу свого мислення не надто переймаються обчисленням прибутковості та намагаються мати усе в межах одного господарства. І через це часто-густо отримують збитки. Бо простий підрахунок показує, що вартість однієї ремонтної свинки вагою 90 кг на спеціалізованих племінних підприємствах коливається в межах 3-3,5 тис. грн за голову. З доставкою і карантинуванням вона обійдеться в 4 тис. гривень. Вартість старої непродуктивної свиноматки вагою 250 кг, якщо продати її на забій, – 5 тис. гривень. Тобто економічно ефективно для отримання прибутку продати стару свиноматку і купити ремонтну свинку.
Тож якщо відгодівельне господарство хоче бути прибутковим, не варто винаходити велосипед. Потрібно чітко (а не стихійно – від наявності коштів або бажання) скласти план-календар заміни основного стада, вибрати надійного постачальника ремонтного молодняка і шляхом укладання довгострокових угод ремонтувати своє стадо для успішного ведення бізнесу.
Василь ЛИМАР, головний технолог ТОВ «Агропрайм Холдинг»
Основні показники роботи племзаводу
Показники |
Значення |
Породи |
велика біла, ландрас |
Кількість свиноматок, гол. |
200 |
Кількість відлучених поросят на 1 свиноматку на рік, гол. |
30 |
Народжено живими за опорос, гол. |
13,3 |
Відлучено, гол./гніздо |
13,0 |
Вік поросят при відлученні, днів |
28 |
Вага при відлученні, кг |
8,0 |
Відсоток запліднюваності, % |
90-92 |
Кількість опоросів на рік, шт. |
2,3 |
Кількість непродуктивних днів свиноматки |
5 |
Контакти: тел./факс: (04841) 48-879, відділ збуту: (067) 488-08-89, головний технолог: (067) 578-82-59.