В Криму планують підтримати ініціативи вівчарів і козівників.
Так уже склалось історично, що вівчарство було невід’ємною частиною народного господарства нашої країни, особливо у степовому та гірському Криму. В середині 19 сторіччя кількість овець на півострові сягала близько 2 млн. голів. Тоді вівчарі забезпечували вовною не лише внутрішній, а й світовий ринки.
На жаль, у сучасних ринкових умовах ця галузь виявилася збитковою. Поголів’я в овечих отарах і козячих стадах Криму суттєво зменшилось. В автономії розведенням цих тварин нині займаються 57 юросіб (утримують 33,7 тис. голів) і 1352 фізособи (279,7 тис. голів), каже голова «Асоціації вівчарів та козівників України» Володимир Ананьєв.
Без підтримки важко
У сучасних умовах понад 80% продукції вівчарства і 100% козівництва виробляється на селянському подвір’ї без первинної та поглибленої переробки, каже В. Ананьєв. За таких умов зробити галузь прибутковою важко.
Досить серйозною є й проблема відсутності потрібної кількості пасовищ, якими наразі часто слугують узбіччя залізниць і шосейних доріг. Звідти селяни запасаються і сіном. Це не лише створює загрозу безпеці дорожнього руху, а й негативно позначається на якості молока та м’яса.
«Отримати в користування землю для випасу та під заготівлю кормів селяни не завжди можуть ще й через високу орендну плату, вартість землевпорядних робіт і тривалу процедуру оформлення документів з виділення й надання земельних ділянок у користування, - констатує голова асоціації. - Разом із тим у Криму не використовуються близько 80 тис. га земель запасу, придатних для сінокосіння і випасу. До місцевих бюджетів щороку не надходить близько 2,5 млн. грн. у вигляді податку на землю. Ці землі ніким не доглядаються і заростають бур’янами.
Наша асоціація пропонує змістити акценти держпідтримки сільгоспвиробників у бік мотивації до збільшення виробництва шляхом надання їм на пільгових умовах пасовища із земель запасу. Враховуючи, що межі згаданих земельних масивів відомі і вже визначені, документальне оформлення та передача їх користувачам не потягне великих фінансових витрат. Натомість місцеві бюджети отримають значні надходження у вигляді земельного податку та орендної плати», - додає В. Ананьєв, повідомивши, що нещодавно зустрічався з міністром агропромислового та продовольчого комплексу АР Криму Валерієм Кравцем і той підтримав Програму розвитку вівчарства і козівництва в Криму, розроблену асоціацією. Під час зустрічі голова кримського аграрного відомства зауважив, що державна підтримка надаватиметься на чітко прораховані програми, з яких буде зрозуміло, куди держава вкладає гроші і що матиме натомість.
Безвідходні та корисні
Якщо ретельно все підрахувати, то вигоди та користі від кіз і овець чимало. Наприклад, м'ясо вівці в усьому світі визнано самим екологічно чистим. Може, вона і дурна та вперта, як прийнято вважати, але різні гормональні добавки не їстиме. Вчені Німеччини доводять, що м'ясо ягнятини пригнічує розвиток у людей пухлинних клітин і навіть знищує їх. Щодо молочної продукції, то у вівці та кози вона має особливу цінність. Закордонні сировари використовують таке молоко для виробництва елітних, дорогих сортів сиру. У нас овечу бринзу днем з вогнем не знайдеш, хіба що на Заході України. А раніше і Крим славився цим продуктом.
Козине ж молоко за своїм складом найбільш наближене до материнського. Через наявність у ньому імуноглобулінів, воно з давніх часів використовувалося для лікування і профілактики багатьох хвороб, навіть туберкульозу. Доведено, що цей продукт виводить з організму радіонукліди та прекрасно лікує алергію. Не слід забувати і про шкіру, вовну і пух, які також дають ці тварини. Саме одяг з натуральних матеріалів дуже комфортний і, головне, корисний для здоров’я.
Не менше користі ці тварини можуть принести і рослинництву. Постійна присутність овець і кіз на необроблених полях та пожнивне випасання унеможливлять занесення насіння бур’янів на поля агровиробників, що суттєво заощадить витрати на обробці земель. Це призведе до зменшення, а можливо і до повної відмови застосування гербіцидів. Так що вигод від утримання цих корисних тварин чимало.
Людмила ЩЕКУН
АР Крим
спеціально для «Аграрного тижня. Україна»
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше