Три чверті загального обсягу молока в Україні сьогодні виробляється в особистих селянських господарствах. Для його переробників це серйозна проблема отримання якісної сировини, без якої складно утвердитися на ринках збуту готової молочної продукції. Розв’язання проблеми промисловці вбачають у розвитку виробничої кооперації дрібнотоварних сільгоспвиробників із переробними підприємствами.
Проблеми АПК України, і, зокрема, молокопереробної промисловості, обговорювали на нещодавній конференції, яку в місті Ічня Чернігівської області провели Український союз промисловців і підприємців (УСПП), Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України, Чернігівська облдержадміністрація та Українська аграрна конфедерація. Наголошувалося, що виробництво 75% молочної сировини в індивідуальних селянських господарствах нині вже не може задовольнити переробників. Адже внутрішній і зовнішній ринки вимагають продукції найвищої якості, яку, з огляду на вищесказане, вітчизняному виробнику випустити доволі складно. Відтак, він починає втрачати позиції навіть у власній державі.
- У 2001-2002 роках на внутрішньому ринку України близько 91% товарів продовольчої групи були українського виробництва. Дослідження, проведене нами зараз, показало, що залишилось, у кращому випадку, 65-67%. Тобто, ми втрачаємо внутрішній ринок з усіма відповідними наслідками, – констатував президент УСПП Анатолій Кінах.
На його думку, вплинути на ситуацію можна лише сучасними методами державного протекціонізму, якими користується весь цивілізований світ. Це - підтримка державою агросектору економіки, захист внутрішнього ринку, створення умов для залучення інвестицій та підвищення конкурентоздатності вітчизняної продукції. Натомість нерідко бачимо зворотнє.
Як повідомив заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Микола Колесников, торік жодне з шести господарств регіону, яке ввело в експлуатацію сучасний молочний комплекс, не отримало з держбюджету передбаченого законодавством часткового відшкодування витрат на його будівництво.
Про несприятливий інвестиційний клімат в Україні, його наслідки, а також перспективи в разі створення належних умов для розвитку АПК на конференції була окрема розмова.
Втім, головна увага її учасників була прикута до діяльності групи компаній, до складу якої входять ПАТ «Ічнянський молочноконсервний комбінат» та сільгосппідприємства «Маяк» і «Обмачівські зорі». Їх Анатолій Кінах поставив за приклад, в якому напрямку повинна рухатися молокопереробна промисловість у непростих сучасних умовах. Кілька років тому за сприяння УСПП згадувана група компаній започаткувала інвестиційний проект з розвитку сільськогосподарської виробничої кооперації. Отримавши великий кредит у міжнародному банку, вона перетворила своє підприємство в сучасний молокопереробний завод і організувала власну інфраструктуру збирання сировини. Сьогодні ця модель дозволяє Ічнянському МКК напряму закуповувати у фермерів велику кількість молока відмінної якості й випускати продукцію, яку залюбки купує понад 35 країн світу.
Всього з 2007 року в реконструкцію і модернізацію Ічнянського МКК вкладено 155 млн. грн., встановлено там унікальне обладнання для випуску згущеного та ультрапастеризованого молока. В результаті обсяги виробництва на комбінаті зросли у шість разів, кількість працюючих збільшилась на 200 чоловік. Упродовж 2012-2013 рр. для розвитку підприємства буде залучено ще понад 170 млн. грн., освоєння яких дозволить йому щодоби переробляти 1,5 тис. т молока і випускати 300 т високоякісних молокопродуктів. У той же час відрахування до бюджету зростуть з 0,6 млн. грн. у 2007 році до 7,45 млн. грн. у 2012-му.
В рамках проведення ічнянської конференції на молочноконсервному комбінаті урочисто відкрили нову лінію з виробництва ультрапастеризованого та згущеного молока преміум-класу. Обладнання для неї завезене з Німеччини та Франції і не має аналогів в Україні. Як повідомив президент компанії, на початковому етапі роботи лінія перероблятиме близько 1000 т сировини на добу. Її підприємство заготовлятиме сировину в оснащених холодильним обладнанням і приладами контролю якості фермерських господарствах Чернігівщини. Молоко МКК купує, в середньому, за ціною 3 грн./кг.
На думку президента УСПП, такі інвестпроекти вкрай потрібні нашій державі. Вони сприяють створенню нових робочих місць, розвитку сільської інфраструктури, залученню інвестицій в АПК, підвищенню конкурентоздатності української продукції. А тому цей досвід вартий поширення. Посприяти ж цьому зможе лише Державна програма з підтримки дрібнотоварного сільськогосподарського товаровиробника, інтегрованого в переробну промисловість. Звісно, якщо вона відкриє доступ аграріїв до кредитів і дозволить їм працювати в умовах паритету цін.
Пропозиція до уряду - розробити й затвердити таку програму - міститься в ухваленій конференцією резолюції. Її організатори заходу і направили Президенту України, в Кабінет Міністрів та Верховну Раду.
Наталія ПОТАПЧУК
Фото автора