6 жовтня Всеукраїнський фестиваль художньої творчості
“Софіївські зорі” вітав своїх лауреатів. Вже вшосте ладштафтні майданчики славнозвісного парку «Софіївка» стали сценою для самодіяльних колективів аграрних вищих навчальних закладів
Міністерства аграрної політики України. А гала-концерт переможців традиційно - подарунком уманчанам до Дня народження їх міста.
Як ви напевне знаєте, у витоків створення фестивалю стояв і колектив Уманського державного аграрного університету. Саме тому мистецький форум відбувається в Умані, а на плечі педагогів і студентів лягає чимало організаційних проблем. Справедливості заради варто сказати: наші уманські колеги завжди щиросердно і успішно справляються з цим завданням. Так було й цього разу.
Репетиція
У перші дні жовтня, коли перепади денних та нічних температур різко відчутні, осінь з надзвичайним натхненням «розмальовує» все навколо яскравими фарбами. Особливо помітна ця краса в Софіївському парку. Тут зелень газонної трави немов підкреслює свіжість кольорів жовто-багряного листя. До такої яскравості додаються й кольори українських національних костюмів, в які із особливим ставленням одягаються студенти аграрних вузів. Адже більшість вишиванок зшиті й вишиті майстрами краю, який вони представляють.
До речі, кожен вуз настільки захопився всеукраїнським мистецьким конкурсом, що тепер співати своєрідний гімн свого колективу чи краю – справа честі. В репертуарі практично всіх самодіяльних колективів обов’язково є твори, які написали або ж самі студенти та їх викладачі, або ж навіть відомі музиканти і поети.
Щоправда, в конкурсну програму ці пісні не увійшли. Адже професійне журі, проводячи конкурсні етапи в регіонах, одразу визначило жанр, в якому змагатимуться студенти цього року: фокльорно-етнографічний. Тому до заключного відбірного конкурсу готувались хори і хорові капели, ансамблі та капели бандуристів, оркестри народних інструментів. Свою майстерність також змогли показати аматорські гурти, ансамблі народної та інструментальної музики, народні ансамблі пісні і танцю.
5 жовтня співоча естафета тривала майже увесь день. За традицією вдень студенти розпочали репетиції в парку «Софіївка», а з 16.00 – на центральній площі Умані. Відроджені обряди переплітались з народними піснями, кольори багато розшитих костюмів з барвами осені, усмішки та хвилювання учасників з похмурим настроєм жовтневої погоди.
Цього дня, що поступово переливався у вечір, журі востаннє боролося з власними сумнівами. Адже своїм остаточним вибором відомі майстри мистецтв України ставили «крапку» у багатомісячному змаганні самодіяльних колективів аграрних вузів.
Члени компетентного журі не мали права на помилку: на «шальках вагів» були одухотвореність і закоханість студентів у власне хоббі, їх відданість жанру мистецтва, в якому знайшли свій талант, майбутня доля виконавців і, зрозуміло, престиж вузу. Тому після багатогодинного концерту серед журі розпочалися жаркі дебати. Конкурсанти ж, розпалені духом змагання і передчуттям перемоги, отримали невеличкий перепочинок перед оголошенням переможців і гала-концертом.
Центральна вулиця студентського містечка Уманського ДАУ названа на честь Юрія Глібка, Героя радянського Союзу, колишнього випускника Уманського сільськогосподарського інституту, який загинув у 1943 році при форсуванні Дніпра. Біля одного з гуртожитків – малесенький скверик. Бюст Юрія, братська могила колишніх студентів, що загинули в роки Великої Вітчизняної. Часу роздивитись вуличку вдень не випало, вийшли прогулятись майже вночі.
Стрілки годинника вже близько 22.00-ї. Повертаємось з моєю колегою з Українського радіо Оленою Литовченко до санаторію, в якому розмістились на час проведення фестивалю. Проходимо повз гурт студентів, які фотографується на згадку. І раптом Олена своїм музичним слухом ловить фразу: «Годі вже! Давайте розспіваємось».
- Ти чула? - питає у мене Олена.
- Ні, - кажу. – А що?
- Вони збираються співати. У такий час!
Зупиняємось. І чуємо, як хлопці дуже справно виводять пісню про чародіїв-механізаторів, які все вміють, у яких усе до ладу. Цікавість бере верхи і ми повертаємось до гурту. «Це доля, що об’єднує всіх нас, у слові цьому сили не малі»… виводять хлопці.
- Це гімн вашому вуз? – запитую.
- Ні, - відповідає найсміливіший. – Гімн факультету.
- А ви звідки? – запитує в свою чергу інший. І уважно читає
вголос мій бейдж із написом «фестиваль Софіївські зорі. Преса».
Весь гурт чомусь швидко вирішує сфотографуватись з нами, поспішаючи розповісти хто вони і звідки. Виявляється, їхній колектив – хор «Еней» з Полтавського державного аграрного університету. А вчаться хлопці на факультеті механізації і стануть майбутніми комбайнерами, трактористами, механіками. Тож ми намагаємось побачити пташку, яка вилітає з об’єктиву фотоапарату, бажаємо їм вдачі у їх пісенній творчості і навчанні та йдемо вулицею Глібка далі.
Здається, цього вечора студенти не швидко заснуть. І хоча вже завтра о 8.30 їм оголосять імена переможців, з багатьох вікон гуртожитків чути гру саксофона, народних інструментів, спів під гітару… Натхненне змаганням і музикою, містечко не поспішає назустріч сну.
Гала-концерт.
Наступного дня близько 16-ї всі творчі колективи аграрних вузів вже на центральній площі Умані. До концерту ще майже година. Режисерська група Василя Вовкуна, заслуженого діяча мистецтв України, поправляє світлові прибори, налаштовує та перевіряє мікрофони. Сам Метр останнього часу - режисер найцікавіших постановок заходів державного значення - з’являється у доброму гуморі, щиро зі всіма вітається і на запитання журналістів про фестиваль відповідає коротко і безапеляційно: «Це найчесніший фестиваль!» І вирушає привітатися з численними гостями і спонсорами свята.
О 17-й розпочинається урочиста церемонія відкриття гала-концерту. Серед тих, хто приїхав привітати студентів-аграріїв та їх педагогів, ректорів вузів – перший заступник міністра аграрної політики Борис Супіханов, заступники міністра – Юрій Лузан та Сергій Мельник. Останній, до речі, один із ініціаторів створення проекту «Софіївські зорі». Керівники міністерства передають уманчанам і учасникам фестивалю вітання від Президента України Віктора Ющенка, Прем’єр-міністра України Віктора Януковича, Віце-прем’єр-міністра з питань АПК Віктора Слаути, бажають успіхів у досягненні омріяної мети і вручають дипломи та призи переможцям. Трішки згодом, коли закінчилася церемонія нагородження і розпочався концерт, на фестиваль завітав і міністр аграрної політики України Юрій Мельник.
Майже 1300 молодих виконавців народних та естрадних пісень, танцюристів і музикантів – вихованців аграрних вузів України – влаштували справжнє феєричне свято. Їх приїхали підтримати і переможці минулорічних фестивалів: та вже як визнані зірки. А під останні акорди пісні про Софіївський фестиваль небо над Уманню розірвалося тисячами спалахів святкового фейєрверку…
- На це дійство неможливо дивитись без хвилювання, - ділиться враженням Сергій Мельник, голова оргкомітету фестивалю, заступник міністра аграрної політики. - Адже у житті студентів повинні бути не лише лекції та конспекти. Є ще вільний час, який вони присвячують улюбленому заняттю: хтось пише вірші, хтось співає, хтось вивчає танці. Кожен розвиває в собі талант, яким його обдарувала природа і батьки.
Ми забули чомусь про таке поняття як сільський інтелігент. Напевне, до нього треба повертатися. Сьогодні село перш за все потребує не лише висококваліфікованих спеціалістів, а й людей, які нестимуть культуру, зберігатимуть народні традиції.
Тому Міністерство аграрної політики України багато уваги приділяє питанню не лише фахової підготовки студентів, а й їх духовного виховання.
Ось тут сьогодні - конкурсанти практично з усіх регіонів України. Вони з хвилюванням приїхали до Умані, щоб показати свій талант і під світлом рамп на цій великій сцені відчути себе артистом. А вже сам вчинок студента – вихід на професійну сцену – говорить про те, що людина може бути лідером, не пасує перед такою численною громадою, що зможе донести і свої фахові знання, і вплинути на розвиток тієї сільської місцевості, в якій проживатиме. Такі діти, я глибоко переконаний, вже є справжніми лідерами.
Щойно відлунали останні акорди мелодій і мені, чесно кажучи, навіть сумно, що фестиваль «Софіївські зорі» завершився. Але я ані трохи не сумніваюся, що рівно через рік саме тут, в центрі Умані, на цій сцені відбудеться новий гала-концерт конкурсантів нашого чергового сьомого мистецького форуму.
Ми обов»язково зустрінемо тут всіх, хто протягом 2008 року виборюватиме право участі у заключному концерті «Софіївських зорь». І не для того, щоб отримати призи. А щоб утвердитися в собі самому.
Ми радіємо зараз від того, що «запалали нові зірочки» нашого фестивалю. Вони запам’ятаються людям, які сьогодні святкують День народженні свого міста. Про цей день нашим учасникам нагадуватимуть фотографії і відеофільми, яких самі студенти відзняли безліч. Вони запам’ятають цю мить на все своє життя. Як перший досвід власного тріумфу. І можливо, розповідатимуть про це своїм дітям. І будуть пишатися цим своїм вчинком…
І ми, керівники Міністерства аграрної політики України, повинні допомагати в цьому молоді. Але не за примусом влади, а за покликанням душі.
Наталія Люпин
Переможці Всеукраїнського фестивалю художньої творчості
серед колективів аграрних вищих навчальних закладів
Міністерства аграрної політики України “Софіївські зорі”
6 жовтня 2007 року
(фокльорно-етнографічний жанр)
У піджанрі “Хори” нагороджені:
дипломами ІІІ ступеня:
- хор народної пісні Вінницького державного аграрного університету;
- студентський хор Миколаївського державного аграрного університету;
дипломом ІІ ступеня:
- Народний хор студентів Луганського національного аграрного університету;
дипломом І ступеня:
- Народна хорова капела “Джерела розточчя” Львівського державного аграрного університету.
У піджанрі “Капели бандуристів” нагороджені:
дипломом ІІІ ступеня:
- Народний ансамбль бандуристів “Кобза” Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.Г. Гжицького;
дипломом ІІ ступеня:
- тріо бандуристів Олександр Шкуренко, Олег Багрій, Вікторія Проценко Уманського державного аграрного університету;
дипломом І ступеня:
- Народна капела бандуристів Львівського державного аграрного університету.
У піджанрі “Народні обряди та звичаї” нагороджена дипломом І ступеня Братерська Катерина (“Ой закувала зозуленька”), Слов’янський державний аграрний технікум.
У піджанрі “Народні оркестри” нагороджений дипломом ІІІ ступеня Народний аматорський оркестр народних інструментів Білоцерківського державного аграрного університету.
У піджанрі “Солоспів” нагороджені:
дипломом ІІІ ступеня:
- Світлана Горпині, Київський Національний аграрний університет;
дипломами ІІ ступеня:
- Марія Горобцова, Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва;
- Мар’яна Ясіновська, Львівський державний аграрний університет;
дипломом І ступеня:
- Олекса Миколайчук Ржищівський будівельний технікум.
У піджанрі “Музикування” нагороджені:
дипломом ІІІ ступеня:
- аматорський гурт “Солоспів”, Борщівський агротехнічний коледж;
дипломами ІІ ступеня:
- ансамбль народної музики Полтавської державної аграрної академії;
- оркестр українських інструментів “Намисто”, Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.Г. Гжицького;
дипломом І ступеня:
- інструментальний ансамбль “Сад”, Вінницький державний аграрний університет.
У піджанрі “Гуртовий спів (вокальні ансамблі) нагороджені:
дипломом ІІІ ступеня:
- Народний вокальний ансамбль “Золоті зерна”, Луганський національний університет;
дипломом ІІ ступеня:
- дует: Малікова Олена та Артеменко Анна, Горлівський технікум харчової промисловості;
дипломами І ступеня:
- чоловічий вокальний ансамбль “Вишневий сад” Вінницького державного аграрного університету;
- ансамбль народної пісні “Вишня” Вінницького державного аграрного університету.
У піджанрі “Народна хореографія” нагороджені:
дипломом ІІІ ступеня:
- Народний ансамбль танцю “Підгір’я” Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.Г. Гжицького;
дипломом ІІ ступеня:
- Народний аматорський ансамбль народного танцю “Нивка” Уманського державного аграрного університету;
дипломами І ступеня:
- Народний ансамбль “Горлиця” Подільського державного аграрно-технічного університету;
- Народний ансамбль народного танцю “Соняшник” Луганського національного аграрного університету.
У піджанрі “Ансамблі пісні і танцю” нагороджені:
дипломом ІІІ ступеня:
- Народний ансамбль пісні і танцю “Жайвір” Дніпропетровського державного аграрного університету;
дипломами ІІ ступеня:
- ансамбль пісні і танцю Львівського державного аграрного університету;
- Народний ансамбль пісні і танцю “Колос” Національного аграрного університету.
дипломом І ступеня:
- Народний самодіяльний ансамбль пісні і танцю “Хлібодари” Уманського державного аграрного університету
Володар гран-прі:
- фольклорно-етнографічний театр “Жартівниці” Борщівського агротехнічного коледжу.
Призом глядацьких симпатій нагороджений чоловічий квінтет Білгород-Дністровського державного аграрного технікуму Одеського державного аграрного університету.
Як наймолодший учасник фестивалю призом нагороджена Мар’яна Ясіновська, студентка Львівського державного аграрного університету.
Призом “За волю до перемоги” нагороджений танцювальний ансамбль Ізмаїльського технікуму механізації та електрифікації сільського господарства Одеського державного аграрного університету.