Вимираюче українське село все ж має шанси не лише залишитися на карті України, а й світу. Руїни садиб у лісах бур’яну відійдуть у минуле. Натомість, милуватимуть око охайні й затишні хати в українському стилі, де вам і найсмачніший у світі борщ подадуть, і вареники зі справжніх природних продуктів. І милозвучну пісню заспівають.
Тут ви крізь століття зануритесь у дивовижний світ гончарної справи, мистецтва рукоділля, вишивки, кування. І чаруватиметеся духу українських національних обрядів, вдихаючи свіже сільське життєдайне повітря, не прокопчене «благами цивілізації». І не лише наші городяни прагнутимуть провести вихідні та відпустку у надихаючих українських селах, а й мільйони іноземних туристів гостюватимуть у нас, залишаючи свої долари, євро, динари...
І повертатимуть життя в українське село, приваблюючи іноземних мандрівників, не добрі грошовиті князі, а звичайні селяни, які згадають про занепалі садиби своїх батьків. Власними руками відроджуючи їх.
- Повірте, в кожному українському селі є своя перлина, подивуватися якій, відчути тепло якої прагнутимуть і з Америки, і з Азії, і з Європи, - переконана представник Швейцарського корпусу експертів (Swisscontact) Ірина Ковтун. - І вже сотні українців захопилися зеленим туризмом, створюючи гостинні сільські оази для всіх бажаючих почерпнути у нашому селі здорові сили.
- Чим же нам зарадитиме Швейцарія?
- Сьогодні ця альпійська країна вважається законодавцем мод у зеленому туризмі. Цей рух набув особливого розмаху на початку минулого століття, коли гостро постала проблема зайнятості сільського населення. Відтоді господарі й стали прилаштовувати свої садиби до прийому гостей з усіх країв, гостей, які прагнули відпочити й оздоровитися в екологічно чистому краї. Екологічна складова й досі залишається невід’ємною ознакою зеленого туризму Швейцарії.
- Чув, що фахівці зеленого туризму Швейцарії були в українських господарствах, які прагнуть приймати гостей звідусіль. Яке ж у них враження?
- Багато сміття. Це просто жах. І перше, що вони радять - прибрати всі смітники. Ніхто не поїде відпочивати на звалище. Отже, зелений туризм треба розпочинати з прибирання.
- З яких питань можна отримати поради Швейцарського корпусу експертів?
- Ця благодійна агенція, зокрема, допомагає підвищити рівень управління зеленим господарством, покращити якість роботи з клієнтами до європейських стандартів, підготувати та представити на розгляд інвесторів бізнес-плани організації господарства, що спеціалізується на зеленому туризмі. За 8 років роботи в Україні представництва Swisscontact здійснено 38 проектів. Адже швейцарські радники виїжджають безпосередньо до господарства, в якому планують працювати в напрямку зеленого туризму, і складають свої висновки, безпосередньо враховуючи місцеві умови. І відповідно до потреб і тенденцій туристичного ринку, дізнавшись про плюси й мінуси місцевих умов, фахівці зі світовим ім’ям радять, який напрям розвитку є найбільш перспективним.
- Певне ж, дорого запросити експерта із самої Швейцарії?
- Зважаючи на те, що Swisscontact є благодійною організацією, співробітництво з нею дуже сприятливе для українських підприємств. Достатньо лише забезпечити радника невибагливим, але цивілізованим житлом та харчуванням протягом здійснення консультаційної програми, яка триває від двох тижнів до трьох місяців. Але мудрі поради й підказки ветеранів зеленого туризму Європи допоможуть не наробити зайвих помилок, запровадивши всі наявні резерви розвитку власної зелено-туристичної справи.
Василь ШАЛЕНКО