Є мрія, що об’єднує і городян, і селян, - бажання мати газифікований з усіма зручностями будиночок у сільській місцевості і криничку з найсмачнішою у світі водою.
Але, як це часто буває, на заваді здійсненню мрії стає фінансова проблема. І якщо жителям міста доводиться її вирішувати самотужки, для тих, хто постійно проживає у сільській місцевості або у зв’язку з роботою в аграрному секторі туди переїжджає, у нагоді стане державна програма кредитування „Власний дім”.
Спілкуємося з Людмилою Миколаївною Гутніченко, головою Київського обласного фонду підтримки індивідуального будівництва на селі.
- Програма „Власний дім” розроблена відповідно до Указу Президента України від 27.03.1998 року „Про заходи щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі”. Полягає вона у наданні довгострокових кредитів всього під 3% річних.
- І хто може стати тим „кредитованим” щасливчиком?
- Позичальниками кредитних ресурсів фонду можуть бути громадяни України, які постійно проживають у сільській місцевості і працюють в аграрному виробництві, переробному секторі чи соціальній сфері. Кредити надаються для: реконструкції, купівлі, газифікації та водопостачання житла.
- Коли йдеться про водопостачання, то мається на увазі лише водогін, чи й облаштування криниці фінансуватимете?
- Так, і криницю також. Для цього ми створили підпрограму „Чиста криниця”. Адже інколи це безальтернативний спосіб забезпечення водою. А облаштування її може коштувати і 20, і 30 тис. гривень. Зрозуміло, старенька людина цього собі дозволити не може. Тому перш ніж надати кредит позичальнику, беремо з нього обіцянку, що він ділитиметься водою зі своєї криниці з сусідами. Як правило, ніхто не відмовляється.
- До речі, а вік людини впливає на надання кредиту?
- При кредитуванні треба врахувати, що кошти позичаються на 20 років і людина повинна встигнути їх повернути. Молоді та неповні сім’ї кредитуються терміном до 30 років. Не відмовляємо і людям пенсійного віку, якщо за них поручаються діти чи онуки. Нагадаю, що користування кредитом обходиться всього у 3% річних. Позичальник, який на момент укладання кредитної угоди має трьох і більше дітей, звільняється від сплати цих відсотків. Звичайно той, хто бере гроші, повинен підтвердити свою платоспроможність. Право отримати такий кредит надається лише один раз.
- Якою може бути його сума і звідки у фонд надходять кошти?
- На добудову житла надається кредит до 50 тис. грн., на газифікацію – до 10-15 тисяч. За останні 5 років більше 1200 мешканців Київської області отримали такі кредити. Завдяки їм побудовано майже 167 км вуличних газопроводів. Програма «Власний дім» фінансується 50% на 50% з державного і обласного бюджетів.
У кожній сільській раді, у кожній райраді є перелік необхідних документів для отримання такого кредиту. Це велика допомога селянам. І хочеться, щоб про неї знало якомога більше людей. Звичайно, ми не сидимо склавши рук, виїжджаємо в села і все пояснюємо людям. А тепер про це розкаже ще й ваша газета. Дякую!
- Спасибі і вам, шановна Людмило Миколаївно.
Спілкувалась Вікторія ВОЛОШКА
Адреса фонду:
м.Київ,вул.Червоноармійська,13, кімн.409
тел./факс: (044)235-14-06
e-mail:fond_gutnichenko@ukr.net