Останнім часом прослідковується така ситуація, що в Європі ціна на цукор знижується, а в Україні - навпакти, зростає.
За даними Держстату у серпні 2019 року вартість 1 кг цукру зросла на 11,7% або на 1 грн. 61 коп./кг, порівняно з серпневим показником попереднього року. Причиною цьому стала низка факторів.
По-перше, очікується, що обсяги виробництва цього продукту в Україні на 2019/20 МР зменшаться майже на третину, порівняно з минулорічними показниками. Таке скорочення пов’язане з постійним зменшенням посівних площ під цукровим буряком та несприятливими погодними умовами (посуха та недостатній рівень зволоженності ґрунту). Так, у 2019 році площі с/г угідь під ним скоротилися на 20,2% або на 58,5 тис. га порівняно з 2018 роком та на 30,6% або на 97,4 тис. га, порівняно з 2017 роком. Однією з головних причин зменшення посівних площь під дану культру є зниження ефективності вирощування 1 га цукрових буряків і, як наслідок, зменшення потужностей для його переробки. Так,у 2018/19 МР в Україні працювало 42 цукрові заводи, а в 2019/20 очікується їх скорочення на 41,6% або на 8 заводів.
По-друге, ще однією причиною збільшення вартості цукру на українському ринку може бути експортна ситуація, яка склалась на сьогодні.
Ціна на цукор, який продають за кордон українські виробники, на початок серпня 2019 року становила на 5,9% ($22,8) менше, ніж у аналогічному періоді минулого року. З січня по серпень поточного року фізичні обсяги продажу цього продукту закордон знизились на 44,2% (170,9 тис. т) порівняно з аналогічним періодом 2018 року. Така ситуація обумовлена тим, що європейскі ціни на білий цукор знижуются, а прогнози щодо обсягів його виробництва в Європі, навпаки, збільшуются.
Через значне зменшення обсягів експорту цукру за січень-серпень 2019 року, українські виробники отримали менші доходи порівняно з даними за аналогічний період 2018. Окрім цього, ситуація з укріпленням національної валюти відносно курсу долара свідчить про те, що у 2019 році виробники цукру можуть недоотримати певну частку очікуванного прибутку у гривні. Досить ймовірно, що саме через це українським виробникам довелося збільшити ціну на цукор для внутрішніх споживачів, адже їм необхідно принамні частково компенсувати понесені на його виробництво витрати.
По-третє, конкуренцію для ціни бурякового продукту може становити цукор з тростини, який є значно дешевшим у виробництві. Невтішними є той факт, що витрати на вирощування 1 га цукрового буряку зростають, і сьогодні вони склдають приблизно 40 тис. грн/га, що майже вдівічі більше, ніж вартість вирощування соняшнику. Також через велику кількість хвороб, які атакували український буряк цим літом, зросла вартість його виробництва через інтенсивне застосування ЗЗР. Це все може й надалі сприяти зменшенню обсягів вирощування цукрових буряків, а відповідно і збільшеню вартості білого цукру, за умови що кон’юктура на світовому ринку кардинально не зміниться.
Аналітичний департамент УАК
agroconf.org