Для землеробів кожна пора року є гарячою. Тільки завершаться весняно-польові роботи, відразу ж прийде час доглядати за посівами. Адже біля землі все потрібно робити ретельно та вчасно. Як це вдається аграріям у непростих економічних умовах, - розповідає директор Департаменту фінансів Мінагрополітики Григорій Зуб.
- Григорію Івановичу, як відомо, складна економічна ситуація відобразилася на всіх сферах життєдіяльності країни. З якими труднощами стикнулися аграрії під час цьогорічної посівної і які існують прогнози стосовно майбутнього урожаю?
- Можна з упевненістю сказати, що закладено добру основу урожаю 2009 року. Вже засіяно понад 27 млн. га (озимих культур - 9,8 млн. га, зокрема під зерно - 8,2 млн. га), а це 111% до прогнозу. Переважна більшість посівів (94%) - у доброму та задовільному стані. За даними з регіонів, ярі культури передбачається посіяти на 16 млн. гектарах.
Проте, не зважаючи на позитивні зрушення, агровиробники потребують нині додаткових коштів, зокрема залучення кредитів.
Давайте проаналізуємо хоча б такі цифри. За прогнозами регіонів, потреба в коштах для проведення комплексу весняно-польових робіт становить 26,5 млрд. гривень. Понад 60% цієї суми складають матеріальні витрати - майже 16,0 млрд. гривень. З них на пально-мастильні матеріали - 4,7 млрд. грн. (17,8%) та мінеральні добрива - 4,5 млрд. грн. (17,1%). А сільгосппідприємства забезпечені власними обіговими коштами лише на 36% (9,5 млрд. грн.). Отож потреба господарств у банківських кредитах сьогодні складає понад 5 млрд. гривень.
Погодьтеся, при непокритому дефіциті коштів у понад 3,8 млрд. грн. аграрії змушені звертатися до банків за кредитами.
- А чи готові банки надавати необхідні кредити?
- Звісно, негативний вплив наслідків світової фінансової кризи значно уповільнив темпи кредитування аграрного сектора. Більшість банків припинили або суттєво зменшили обсяги кредитування навіть по вже працюючих кредитних лініях. Відсоткові ставки за користування кредитами та розміри застави продовжують зростати.
За оперативними даними регіонів, на початок травня підприємствами АПК залучено майже 995,4 млн. грн. кредитних коштів, що складає лише 20% від потреби для проведення весняно-польових робіт. Цей показник майже в 3 рази менший у порівнянні з аналогічним періодом 2008 року. Відсоткові ставки, під які сьогодні підприємства залучають кредити, досягають рівня 34% річних.
- А що відбувається із пролонгацією кредитів, чи вдалося домовитися з банками?
- Питання пролонгації кредитів теж набуло особливого значення. На сьогодні з 2264 агропідприємств, які потребують пролонгації пільгових кредитів в обсязі понад 4,1 млрд. грн., лише для 1167 підприємств фактично пролонговано кредити на понад 2,3 млрд. гривень (55%).
Тому ми постійно обговорюємо питання забезпечення кредитними ресурсами підприємств АПК у 2009 році. Одну із нарад нещодавно знову проведено в Мінагрополітики. Над проблемами міркували разом із представниками провідних банків України та крупних аграрних об'єднань.
- Чи залишилися для аграріїв такі пільги як повернення 30% за придбану сільгосптехніку, пільгові кредити та інші?
- Так, пільги залишилися, хоча за Законом «Про Державний бюджет України на 2009 рік» обсяг видатків дещо обмежений. За програмами підтримки розвитку підприємств АПК передбачено видатки за рахунок загального та спеціального фонду держбюджету в обсязі 3803,2 млн. грн. (за рахунок загального фонду - 935,2 млн. грн., спеціального - 2868,0 млн. грн.). За бюджетними програмами передбачається бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва - 441,5 млн. гривень. Так, на підтримку виробництва продукції тваринництва буде надано з бюджету 226,2 млн. грн.; на компенсацію вартості електроенергії та палива, використаних для поливу сільгоспкультур на зрошуваних землях - 40,0 млн. грн.; на погашення кредиторської заборгованості, зареєстрованої в Держказначействі - 175,3 млн. гривень.
Заплановано здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів - 300,0 млн. грн., передбачено видатки на селекцію в тваринництві та рослинництві (60,0 млн. грн.), а також на фінансову підтримку фермерських господарств (20,0 млн. грн.) тощо.
Крім того, за рахунок коштів спецфонду передбачено видатки за бюджетною програмою «Формування державного продовольчого резерву Аграрним фондом, здійснення державних форвардних і заставних закупівель, товарних та фінансових інтервенцій на організованому аграрному ринку» - 2140,0 млн. гривень.
- На Вашу думку, які наслідки може мати для країни нестача коштів для села? Чи є загроза продовольчої кризи в Україні?
- На жаль, у поточному році відчутно зменшено обсяги державного фінансування сільгосппідприємств. Так, видатки загального та спеціального фондів держбюджету в 2,6 рази менші, ніж торік. І я вважаю, що в умовах фінансової кризи та за відсутності інших джерел фінансування це ставить під загрозу існування аграрної галузі та продовольчу безпеку країни.
Порівняно з минулим роком видатки за бюджетними програмами «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва» зменшено в 5,4 рази, здійснення фінансової підтримки підприємств АПК через механізм здешевлення кредитів - в 3,5 рази.
У державному бюджеті 2009 року взагалі не передбачені видатки за 7 важливими програмами розвитку агросектора. Тобто, для сільськогосподарських виробників обмежуються основні джерела одержання обігових коштів.
- Які заходи планує Міністерство для запобігання масштабної кризи в аграрному секторі?
- Щоб мінімізувати наслідки фінансової кризи, Уряд разом з Національним банком прийняли ряд заходів для підтримки й подальшого розвитку галузі. Проведено низку нарад, зокрема особисто Прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко, на яких розглядалися питання пролонгації вже залучених кредитів і відновлення кредитування підприємств АПК у поточному році.
Прийнято такий важливий документ як Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони банкам змінювати умови договору банківського вкладу та кредитного договору в односторонньому порядку».
Також затверджено постанову Національного банку України «Про окремі питання діяльності банків». За цим документом банки самостійно можуть приймати рішення відносно пролонгації кредитів без погіршення класу позичальників.
Прийнято також дві постанови Кабінету Міністрів України: «Про затвердження Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів» і «Про розміри компенсації у 2009 році відсоткової ставки за залученими підприємствами агропромислового комплексу кредитами».
Я переконаний, що стимулом для пролонгації банками кредитних договорів із аграріями буде також прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу».
Відповідно до цього закону банки не зможуть підвищувати відсоткову ставку, не переоцінюватимуть у бік зменшення вартість застави, не запроваджуватимуть будь-яких додаткових комісій та не застосуватимуть штрафні санкції до позичальників.
Спілкувалася Оксана ШАПОВАЛ