Під завісу року, що минає, у столиці пройшла ІV міжнародна конференція «Ведення агробізнесу в Україні: перспективи 2013 року», організатором якої виступив Український клуб аграрного бізнесу. У доповідях досить компетентно було висвітлено позитиви, проблеми та шляхи їх вирішення за напрямками сесій конференції: «Аграрна політика України», «Ринки АПК», «Аграрні технології», «Де прибуток?».
На початку конференції директор Департаменту економічного розвитку аграрного ринку Мінагропроду Віталій Саблук, взявши слово, зачитав вітання учасникам конференції з побажаннями плідної праці від міністра агрополітики та продовольства Миколи Присяжнюка, де було зазначено: «Ми всі свідомі того, що аграрний бізнес має особливе значення у світовій економіці. Він є не лише основою забезпечення потреб людей у продуктах харчування, а й тим фактором, який істотно впливає на зайнятість населення та ефективність усього національного виробництва. Саме тому сьогодні провідні гравці глобального сільськогосподарського ринку уважно стежать за тенденціями і кон’юнктурою світової агропродовольчої картки.
Україна постійно тримає руку на пульсі світового агроринку, починаючи від цінової кон’юнктури і закінчуючи увагою інвесторів до сільськогосподарських активів, розміщених на нашій території. Інтеграція України у світову аграрну економіку в останні роки суттєво активізувалася – цьому сприяв вхід України до світової організації торгівлі. Сьогодні на нас покладаються великі надії у плані задоволення потреб людства продовольством. За два роки впровадження Програми економічної реформи Президента України Віктора Януковича в аграрній галузі зроблено немало. Україна гарантовано забезпечує внутрішнє споживання сільгосппродукції за рахунок власного виробництва, впевнено нарощує обсяги її експорту. Країна є лідером на світовому ринку зернових, на ринку олії та олійних культур. Динамічно нарощується експорт овочів, фруктів, ягід. Розширилась і географія експорту – українські аграрії почали освоювати нові міжнародні ринки. Вперше за роки незалежності країни вдалося зупинити спад поголів’я ВРХ і наростити виробництво молока. Ми повністю утримуємо цінову стабільність споживчого ринку, розвиваючи аграрну логістику та інфраструктуру. Держава максимально спрощує умови ведення аграрного бізнесу в країні, що робить аграрний сектор дедалі інвестиційно більш привабливим. Вже запропоновані передові механізми фінансового регулювання зернового ринку. Активно створюється біржовий сегмент. Завдяки вітчизняним аграріям полиці наших магазинів все більше наповнюються високоякісними українськими продуктами.
У сфері земельної реформи ми також зрушили з місця – до кінця цього року повноцінно запрацює автоматизована система державного земельного кадастру. Це дозволить отримувати повну інформацію про кількісні, якісні, вартісні характеристики як окремих земельних ділянок, так і всієї територіі України. Створено Державний земельний банк. Його робота забезпечить стабільну фінансову підтримку, у першу чергу, малого та середнього сільгоспвиробника через надання банком дешевих кредитних ресурсів. Наступний же рік буде ключовим у закріпленні розпочатих реформ у аграрній сфері».
Від себе В. Саблук зазначив: якщо говорити про загальні показники аграрного сектору, то слід відмітити, що українське сільське господарство нині демонструє суттєво вищий рівень стійкості як до природно-кліматичних, так і до економічних викликів. «Вже давно минули часи, коли ми вважали валовий збір зернових на рівні 30 млн. тонн - вдалим роком, а на рівні 20 млн. – невдалим. У році, що завершується, валовий збір зернових прогнозується на рівні майже 47 млн.тонн. Одночасно йде стабілізація галузі тваринництва. Вперше спостерігається нарощування поголів’я худоби та птиці. Зростають обсяги виробництва тваринницької продукції. Ці та ряд інших позитивних тенденцій дали змогу аграрній галузі збільшити надходження коштів до держбюджету. Нарощується експортний потенціал».
Віталій Саблук наголосив, що нині у роботі - модель аграрної економіки на перспективу - Проект комплексної програми розвитку аграрного сектору економіки до 2020 року, а також стратегія комплексного розвитку сільських територій до 2020 року, яка вже розробляється Кабінетом Міністрів України. В цілому, зазначив В. Саблук, аграрна галузь може стати локомотивом розвитку національної економіки. Але за умови, якщо і надалі матиме підтримку з боку держави.
Про основні виклики і можливості агробізнесу у 2013 році говорив у своєму виступі генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа. «Світове сільське господарство. Перспективи розвитку» - таким був виступ Рууд Хюрне (директор аграрного департаменту, Рабо Банк, Нідерланди).
Зацікавлення і ряд запитань з боку учасників конференції викликав виступ Віталія Бочкова (керівник із придбання активів, товариство «Группа «Разгуляй») за темою «Становлення і розвиток ринку сілськогосподарських земель в Росії». Чимало присутніх аграріїв зацікавлено прослухали виступи «Фінансування агробізнесу у 2013 році» (Жан Люк Дегель, заступник голови правління, начальник департаменту корпоративного бізнесу, УкрСіббанк BNP Paribas Group), «Агрохімія та насіння: структура ринку, ціноутворення і прогноз» (Денис Сазонов, керівник клієнтського маркетингу, Sungenta), зрештою, як і всі інші.
Одним це дало змогу розширити власні горизонти пізнання у сфері агробізнесу, іншим – скорегувати подальші практичні дії у роботі, а також зав’язати нові ділові стосунки, аби впевненіше вступити у 2013-й рік і бути не менш успішним у ньому на ниві агробізнесу, аніж у цьому.
Олена ЛІСОВА