З початком кожного виробничого сезону аграрії глибше відчувають потребу в адаптації нових прогресивних інструментів управління ризиками у своїх господарствах.
Достатньо напружена конкуренція зі світовими лідерами виробництва та експорту сільськогосподарської продукції відображається на рівні цін, а валютні коливання частіше призводять до подорожчання собівартості її вирощування, ніж до значного збільшення доходів. Участь у програмах «Фінансових рішень» від компанії«Сингента» дозволила багатьом аграріям опанувати інструмент форвардних продажів, глибше зрозуміти ринок сільськогосподарських культур і навчитися приймати виважені рішення щодо реалізації агропродукції.
Однак, незважаючи на успіхи в управлінні ціновими та валютними ризиками, є фактори, що залишаються непідконтрольними сільгоспвиробникам. У зв’язку з глобальним потеплінням вони все частіше стикаються з довготривалими засухами, високими температурами або надмірною кількістю опадів, що негативно відображається на урожаї, що очікується, і, як результат, на фінансовій стабільності підприємства.
В таких країнах, як США, Канада та Китай, у країнах ЄС (Німеччина, Франція, Іспанія тощо) успішно реалізовуються різноманітні програми страхування, які допомагають фермерам мінімізувати негативний вплив погоди. Кількість виробників, котрі користуються агрострахуванням у цих країнах, досягає 80%, натомість в Україні, попри великий потенціал, цей показник залишається надзвичайно малим і складає всього 3%.
«МетеоЗахист» аграрія
Починаючи з 2016 року «Фінансові рішення» від компанії «Сингента» пропонують один із дієвих механізмів з мінімізації втрат унаслідок несприятливих погодних явищ, які можуть призвести до часткової або повної загибелі посівів, а саме - програму захисту врожаю «МетеоЗахист». Пропозиція дуже проста й актуальна: якщо у період цвітіння і наливу зерна бракує опадів або було зафіксовано надзвичайно високі температури, учасник отримує відшкодування витрат на технологію компанії «Сингента».
Незважаючи на те, що програма стартувала лише торік, механізм її дії вже спробували 43 учасники, з яких 11 отримали виплати внаслідок погодних умов, що склалися у 2016-му. До пілотного проекту в сезоні минулогороку приєдналися підприємства, які вирощували озиму пшеницю або кукурудзу в Харківській, Дніпропетровській і Кіровоградській областях.
Для пшениці погода була досить сприятлива - чималі опади й невисока температура навесні, а ось для кукурудзи початок літа видався спекотним, саме коли вона перебувала у фазі цвітіння. У більшості південних і східних районів зафіксували істотне зменшення врожайності цієї культури через високі денні температури, що спостерігалися з кінця червня до першої половини липня.
Результат першого року роботи програми «МетеоЗахист» такий: кожен другий учасник отримав відшкодування витрат на вирощування кукурудзи. Завдяки оперативності роботи наших страхових партнерів агровиробники отримали гроші вже до середини серпня, вже через кілька днів після фіксації спекотної погоди. Серед господарств, які одержали відшкодування, є ТОВ «Інвестиційна аграрна компанія «Балінвест» (Харківська обл.), ТОВ «Хеліантус» (Дніпропетровська обл.), ТОВ «НССФГ «Степ» (Кіровоградська обл.).
Своїми враженнями від участі у програмі «МетеоЗахист» ділиться Дмитро Ільїн, заступник директора ТОВ «Хеліантус»: «Минулого року нам справді пощастило - ми вперше взяли участь у програмі захисту від посухи «МетеоЗахист» компанії «Сингента».
Суть програми проста: якщо в період її дії (в нашому випадку з 20.06.2016 по 31.07.2016) буде зафіксовано малу кількість опадів або дуже високі температури, то компанія-страхувальник поверне визначену частину коштів за насіння й ЗЗР. Я погодився, до того ж для цього треба було тільки заповнити анкету. Жодних страхових внесків робити не потрібно, оглядів посівів теж. Отже, нас це ні до чого не зобов’язувало, ми однаково щороку купуємо насіння й ЗЗР компанії «Сингента».
Часто виникає недовіра до вітчизняних страхових компаній, але тут жодних сумнівів у тому, що нам не заплатять, не було, адже програму запропонувала «Сингента» - потужна швейцарська компанія, а такі компанії дуже відповідально ставляться до свого іміджу.
Щоб стати учасником програми, треба лише мати в обробітку не менше 100га землі, купити насіння кукурудзи і хоча б один гербіцид. Отож я заповнив анкету, завантажив її на сайті «Сингента» в програмі «МетеоЗахист».
За період дії програми було зафіксовано граничний рівень добових температур понад +37°С. За умовами договору нам належала виплата у розмірі 25% від страхової суми, тобто кошти, витрачені на купівлю насіння кукурудзи й ЗЗР. І через п’ять днів ми отримали на рахунок понад 250тис. гривень.
За страхування не заплатили жодної гривні, а виплату отримали без мороки. Нам така програма дуже до душі».
«Ваш Урожай - Наша Турбота»
З 1 лютого 2017 року працює ще одна партнерська програма страхування посівів кукурудзи «Ваш Урожай - Наша Турбота». Проект розроблений та реалізовується компанією «Сингента» у партнерстві з «Креді Агріколь Банк», страховою компанією «АХА Страхування» і за підтримки Міжнародної фінансової корпорації. Нова програма забезпечить фермерам захист від впливу ключових ризиків на посіви та майбутній урожай виробника, а у випадку часткової або повної загибелі врожаю фермер матиме можливість отримати компенсацію у розмірі до 100% своїх виробничих витрат.
За умови підключення до програми «Ваш Урожай - Наша Турбота» і при настанні несприятливих погодних умов агровиробник отримує відшкодування, за допомогою якого він зможе вчасно і в повному обсязі погасити свою заборгованість за придбані товари компанії «Сингента». Варто наголосити, що остання покриває частину витрат учасника на підключення до даної програми, а саме сплачує 50% страхової премії.
Такі умови програми забезпечують сільгоспвиробникам ширший доступ до отримання оборотних коштів і, як результат, дають можливість використовувати нові прогресивні технології. Захист від загибелі урожаю, в свою чергу, дозволяє аграріям інвестувати з упевненістю у своє виробництво та створювати умови для розвитку сталого бізнесу.
Дія пілотного проекту «Ваш Урожай - Наша Турбота» поширюється на Київську, Полтавську, Вінницьку та Черкаську області.
ЯК СТАТИ УЧАСНИКОМ
1. Визначте суму, яку ви плануєте використати для купівлі насіння й ЗЗР компанії «Сингента».
2. Надішліть запит на адресу trading.ua@syngenta.com і неодмінно вкажіть програму, культуру, обсяг, період і місце поставки зерна.
3. Менеджер, відповідальний за програму, зв’яжеться з вами, запропонує ціну, пояснить усі деталі та підготує документи для участі.