Престиж технічної освіти
20 February, Розділ Агрополітика, переглядів 5 030
Чернігівщина вважається одним з осередків нафти і газу. Перше родовище природного газу було відкрите в 1956 році на Гнідинцівській площадці, що у Варвинському районі. Подальші геологічні пошуки призвели до відкриття нових родовищ нафти і газу в сусідніх областях - Сумський і Полтавський. Поля зарясніли буровими вишками, пішов газ на Гнідинцівський газопереробний завод, настав етап газифікації міст і селищ області.
Для обслуговування газопроводів, газових приладів, обладнання, як відомо, потрібні кваліфіковані кадри, котрі змогли б забезпечити проектування, спорудження і безпечну експлуатацію систем газопостачання.
Для вирішення цих проблем у Прилуцькому агротехнічному технікумі з 1992 року почало працювати відділення «Обслуговування устаткування і систем газопостачання», яке готувало молодих спеціалістів для свого району. Та з плином часу молодь із багатьох областей України - Чернігівської, Полтавської, Київської, Сумської, Дніпропетровської, Тернопільської та АР Крим - виявила бажання здобувати знання у Прилуцькому агротехнічному технікумі, чутки про який розширювали географію бажаючих отримати престижну спеціальність техніка газового господарства.
За період існування відділення дипломи молодших спеціалістів отримали понад 750 осіб стаціонарного відділення. Наші випускники працюють за фахом на різних посадах і зарекомендовують себе кваліфікованими спеціалістами. Тож звідусіль ми отримуємо схвальні відгуки про рівень їх знань і пишаємося, що наша праця недаремна. На відділення «Обслуговування устаткування і систем газопостачання» зараховуються випускники з повною середньою освітою - на базі 11 класів. У такому віці ще не в усіх вибір професії осмислений, але те, що час вимагає професійної дипломної освіти, більшість студентів засвоїли.
Багатьох випускників шкіл спрямовують батьки, зваживши якість отриманих знань і перспективу подальшого навчання. Значну роль відіграє і те, що діти знаходяться під надійними батьківським і викладацьким наглядом.
Життя змусило відкрити в технікумі й заочну форму навчання, і на сьогодні вже отримали дипломи техніків газового господарства понад 150 випускників.
Навчання і вимоги до вивчення дисциплін в технікумі істотно відрізняються від шкільних занять: треба звикати до нового ритму, специфіки, дисциплінованості, необхідності конспектування, засвоєння і самостійного опрацювання матеріалу, на яке відводиться до 30% кожної предметної програми, нових предметів, незнайомих термінів, які слід засвоювати, потрібно навчитись технічно спрямувати думки. Все це досягається постійною працею над собою, необхідністю жертвувати своїм вільним часом, щоб попрацювати з друкованими матеріалами в бібліотеці.
Не секрет, що відмінники йдуть до вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, а технікумам залишається контингент із середніми знаннями, та з цих дітей треба зробити хороших спеціалістів-техніків.
Тож студенти отримують теоретичні знання спецпредметів від викладачів-фахівців. Теоретичний матеріал закріплюється практичними навичками слюсарної, зварювальної і сантехнічної практик, які проводяться на базі технікуму.
В технікумі за підтримки адміністрації власними силами збудовано навчально-тренувальний полігон для студентів відділення, де вони знайомляться з влаштуванням і обладнанням резервуарних установок для скрапленого газу, газорегуляторної установки і шафового газо- регуляторного пункту, комбінованого будинкового регулятора тиску. На полігоні на газопроводі влаштовано запірні пристрої в надземному і підземному виконанні в колодязях мілкого і глибокого закладання, встановлена станція катодного захисту і контрольно-вимірювальний пункт , змонтовані лінії надземного газопроводу для засвоєння порядку випробування під тиском повітря і визначення герметичності ділянки.
В колодязі глибокого закладання студенти відпрацьовують навички роботи в шлангових протигазах, які люб'язно надали нам працівники Прилуцького управління з газопостачання і газифікації.
Щороку навесні студенти 3 курсу проходять практику на отримання робочої кваліфікації «Слюсар з експлуатації і ремонту газового обладнання» з перевіркою знань комісією за участі інспектора Держпромгірнагляду. Ця практика проходить в три етапи: в технікумі, на виробництві та в навчально-практичному центрі на базі Немирівського будівельного технікуму Вінницького ДАУ.
Випускники відділення мають змогу продовжити навчання для здобуття вищої технічної освіти в навчально-консультаційних пунктах, які діють при Прилуцькому агротехнічному технікумі: навчально-консультаційному центрі Рівненського Національного університету водного господарства і природокористування і навчально-консультаційному центрі Сумського держуніверситету за скороченим терміном навчання. Це вдале поєднання ланок: „навчання - робота - сім'я - місце проживання", тому що при нинішній складній фінансовій ситуації така форма заочного навчання має право на існування.
У нинішній час акцент ставиться на практичне вдосконалення навичок. Навчальні заклади готують майбутніх спеціалістів для виробництва. Ми всі працюємо на один кінцевий результат - дати молодому поколінню гідне майбутнє для процвітання нашої держави.
М.М. ВАРИЧ,
викладач Прилуцького агротехнічного технікуму
Схожі новини
Потреба в кадрах повинна формуватись на місцях.Лідери АПК ХХІ століттяСУЧАСНИМ АГРАРІЯМ – СУЧАСНІ ЯКІСНІ ЗНАННЯФАХІВЕЦЬ ДЛЯ АГРОСЕКТОРУМАЙСТЕР-КЛАС ДЛЯ ПЕДАГОГІВ