На нараді, яка нещодавно відбулася в департаменті рослинництва Міністерства аграрної політики, представники влади та керівники агролісогосподарських підприємств підбили підсумки роботи системи за 2006 рік та затвердили план заходів на рік поточний.
За словами доповідачів, на сьогодні в сфері управління Міністерства аграрної політики України перебуває 1942 тис. га лісових насаджень, зокрема, полезахисні лісові смуги, що займають 417 тис. га. Є також селянські ліси – дрібноконтурні ділянки, розташовані серед сільськогосподарських угідь, населених пунктів, біля річок та водойм.
Аграрії відзначили важливе стратегічне агролісомеліоративне значення лісонасаджень. Це один з найефективніших і найдешевших еколого-економічних заходів для підвищення врожайності сільськогосподарських культур. За розрахунками фахівців, через недооцінювання цього фактора середньорічні втрати продукції рослинництва від суховіїв, вітрової та водної ерозії сягають подеколи 15-18% врожаю.
Сьогодні у сфері управління Міністерства аграрної політики України діє 206 спеціалізованих лісогосподарських підприємств з загальною чисельністю працюючих 12 тисяч.
У Вінницькій, Івано-Франківській, Житомирській, Львівській, Сумській, Хмельницькій, Черкаській та Чернігівській областях органами місцевого самоврядування створено комунальні спеціалізовані лісогосподарські підприємства, а у Закарпатській, Київській, Полтавській, Рівненській, Харківській та Чернівецькій – державні лісогосподарські підприємства. У Волинській області агролісогосподарські підприємства перебувають на стадії реформування.
За звітом, усі лісогосподарські підприємства аграрного сектора економіки за результатами роботи 2006 року працювали з прибутками.
При проведенні рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, інших рубок, а також рубок головного користування, підприємствами було заготовлено 3860 тис. кубометрів ліквідної деревини, в т.ч. 1370 тис. куб. м – ділової деревини. Перероблено у власних цехах – 290 тис. куб. м. Рентабельність підприємств становила 4%.
Доповідачі зазначили, що частина агролісогосподарських підприємств успішно працює на міжнародному ринку. Так, 2006 року на експорт було поставлено деревини на загальну суму 33,5 млн. грн.
Необробленої деревини було реалізовано 92 тис. куб. м на суму 20 млн. грн., пиломатеріалів – 31,7 тис. куб. м на суму 13,5 млн.грн.
Торік також проведена значна робота з лісовідновлення. Так, було створено лісових культур в лісовому фонді на площі 6589 га попри запланованих 6429 га.
Присутні обговорили основні проблеми агролісогосподарських підприємств. Зокрема те, що через брак належного фінансування не виконано плану заліснення земель, непридатних для ведення сільського господарства. При плані 3021га було посаджено 1911 га, тобто 63% від запланованого.
Акцентували увагу на тому, що система полезахисних лісових смуг потребує розширеного відновлення, а на перспективу – створення ґрунто-водоохоронних комплексів. Відзначили, що організовувати і вести вказані роботи необхідно без затримки, адже з кожним роком, з кожним сезоном проблем накопичується дедалі більше, відповідно збільшуватимуться й затрати на утримання існуючих лісосмуг та захисних насаджень.
ЗАКОНОДАВЧІ ПРОГРАМИ. Доповідачі зауважили, що відповідно до спільного наказу Мінагрополітики України та Української академії аграрних наук від 3 квітня 2000 року №25/33 заплановано перевести з ріллі орієнтовно 8,6 млн. га землі в природні кормові угіддя та під заліснення. Але недосконалість законодавства унеможливлює виконання завдань із заліснення земель, непридатних для сільськогосподарського виробництва. Наголосили, що при отриманні земель, які виводяться з ріллі під заліснення, лісогосподарські підприємства повинні відшкодовувати втрати сільгоспвиробництва, а це – мільйони гривень. Такі кошти не передбачені для компенсації бюджетом.
Зазначили, що Земельним та Лісовим кодексами України надано право постійного користування землями лісового фонду лісогосподарським підприємствам усіх форм власності. На думку аграріїв, на сьогодні виникла необхідність ініціювати міністерством низку підзаконних актів щодо значного розширення захисних лісових насаджень, їх охорони та збереження, а також прав та обов'язків працівників лісової охорони агролісогосподарських підприємств усіх форм власності.
Для своєчасного проведення заходів в лісовому господарстві необхідно мати розлогу інформацію, а саме: державну статистичну та оперативну звітність щодо проведення лісокультурних робіт, послуг з виробництва продукції лісового господарства, рубок догляду за лісом, щодо залишків деревини на лісосіках і очищення місць рубок, звіти про лісові пожежі та проведення лісозахисних робіт, охорону лісів від самовільних рубок.
ФІНАНСИ. Фактично Мінагрополітики України з держбюджету на ведення лісового господарства виділялося:
– 2004 рік – 15,1 млн. грн.;
– 2005 рік – 15,5 млн. грн.;
– 2006 рік – 12,0 млн. грн.
На 2007 рік заплановано виділити 17,0 млн. грн.
За словами представників агролісогосподарств, підприємствам міністерства на ведення господарства з державного бюджету в середньому виділяється 7,6 грн. на 1 га, водночас підприємствам Держкомлісгоспу України відповідно – 34 грн., хоча 80% промислових лісів відносяться до Держкомлісгоспу. При цьому лісогосподарські підприємства Мінагрополітики здійснюють усі роботи, пов'язані з веденням лісового господарства, лісорозведення, охорони та захисту лісів у повному обсязі.
На думку аграріїв, необхідно внести зміни у порядок використання коштів державного бюджету за програмою «Заходи з охорони і захисту, раціонального використання лісів, наданих в постійне користування агролісогосподарським підприємствам». Це потрібно насамперед для посилення контролю за цільовим використанням та розподілом коштів на конкретні види лісогосподарських робіт.
Зазначено, що особливої уваги потребує ведення лісового господарства в Карпатському регіоні. На це треба виділяти кошти за окремим кодом бюджетної класифікації.
Учасники наради дійшли висновку, що для виконання державної програми «Ліси України на 2002-2015 роки» необхідно довести обсяги річного бюджетного фінансування до 65 млн. грн., починаючи з 2008 року.
ІНСТАНЦІЇ ДЛЯ ЗДІЙСНЕННЯ КОНТРОЛЮ. Ухвалили, що контроль за виконанням заходів державної програми необхідно покласти на державну агролісомеліоративну службу, яку заплановано створити, та відповідні структурні підрозділи при головних управліннях агропромислового розвитку облдержадміністрацій. Створення такої служби, на думку фахівців, забезпечить збалансований розвиток лісового господарства системи Мінагрополітики, спрямований на посилення екологічних, соціальних та економічних функцій лісів, збереження та відтворення агробіорізноманіття.
Також відзначено необхідність розв'язати питання закріплення полезахисних лісових смуг за обласними та районними агролісомеліоративними службами, передбачити державну підтримку на здійснення агротехнічних та лісомеліоративних заходів зі збереження ґрунтів і водних ресурсів.
ДОВІДКА: 1 га лісосмуг захищає 35-40 га ріллі. На захищених лісосмугами полях покращується мікроклімат і гідрологічний режим. На кожному гектарі зберігається 600-800 кубометрів води, підвищується ефективність внесених добрив, що сприяє стабільному підвищенню врожайності порівняно з незахищеними полями в середньому на 25%.
Оксана ШАПОВАЛ