Досить часто доводиться чути, що в нашій державі немає аграрної науки. Що, мовляв, лише іноземне дає нам прибутки і дозволяє ефективно господарювати на землі. Було би не так образливо, якби ці слова ми чули від дилетантів. Але ж про це говорять наші політики і чиновники високого рангу! Я згодна, що потрібно запозичувати іноземний досвід. Але ж робити це варто вдумливо, помірковано і з відчуттям власної гідності.
Ми не повинні ходити по світу з протягнутою рукою, просити мільярдні кредити, не розуміючи, як потім віддавати запозичені кошти. Бо ми маємо власний потужний потенціал, який ще просто не використаний. Щоби його реалізувати, виявляється, потрібні лише чітка стратегія і вивірена тактика (назвіть це, якщо хочете, аграрною політикою). Та й за досвідом далеко ходити не треба: приїздіть до «Асканійського». Я не втомлююсь повторювати: там, де господарюють чесно, де працюють дисципліновано, де системно запроваджують напрацювання аграрної науки – там завжди є результат.
Прикладом для багатьох можуть слугувати дослідні господарства НААН. Як правило, це державні підприємства, де існує чіткий контроль за ефективним використанням ґрунтів, де щороку досліджуються сорти і гібриди агрокультур, адаптованих до умов будь-якого регіону країни, де утримується худоба найрізноманітніших порід українського походження, здатна показати найвищі виробничі результати. То чому наші аграрії цим нехтують? Бо вважають, що завезти з-за кордону можна краще? А нічого подібного! Щоб досягти успіху й мати прибутки, треба вміти чесно працювати. І я вам зараз це доведу.
Приїздіть до нас, і ми радо поділимось досвідом
Наступного місяця ми підбиватимемо перші підсумки роботи за 2015 рік. Та вже нині можна сказати: попри складну політико-економічну ситуацію в державі, яка не оминула й агропромисловий комплекс, 2015-й в ДП ДГ «Асканійське» (Каховський р-н Херсонщини) впевнено називають роком досягнення найвищих вершин.
Оминувши всі труднощі виробничого сезону ціною наполегливої праці та наукового підходу до виробничого процесу, завдячуючи надзвичайно сприятливим погодним умовам, котрі дарував нам цього року Господь, державне підприємство дослідне господарство «Асканійське» досягло одного з найкращих виробничих результатів за останні 10 років.
Цьогорічні погодні умови в умовах нашого Півдня були надто сприятливими для отримання високих врожаїв, тож, здавалося б, не варто прикладати великих зусиль для досягнення бажаного результату. Втім, така стратегія господарювання ніколи не задовольняла «Асканійське». Скориставшись унікальною можливістю, використавши наявний науковий досвід, доклавши максимум зусиль до своєчасного і якісного виконання всього комплексу агротехнічних заходів, ми з гордістю можемо поділитися нашими цьогорічними результатами.
Так, зібравши врожай ранніх і пізніх культур, ми радіємо таким показникам: середня врожайність ранніх зернових складає 55 ц/га, з яких озимої пшениці - 59,2 ц/га (на 10 ц більше в порівнянні з минулим роком і на 20 ц більше від середньої врожайності по району!). Середня врожайність кукурудзи склала 85 ц/га, що на 15 ц більше від результату 2014 року, середня врожайність соняшнику - 18,3 ц/га (+6 ц до минулорічного показника), середня врожайність сої досягає 33 ц/га, що на 5 ц більше, ніж було торік.
Надзвичайно порадували цього сезону окремі ділянки озимої пшениці. Погодні умови дозволили найкраще розкрити виробничий потенціал вітчизняних сортів цієї культури. Такі сорти озимої пшениці Селекційно-генетичного інституту НААН України, як Небокрай, Ужинок та Епоха одеська дали по 75-80 ц зерна високих борошномельних показників. А сорт Асканійська, котрий є науковим досягненням нашого господарства, уродив по 77,6 ц/га.
Можна пишатися врожайністю і порадити іншим господарствам країни й вітчизняні гібриди кукурудзи та соняшнику Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН (м. Харків). Так, врожайність гібриду кукурудзи Кредит перевищувала 100 ц/га, а гібриду соняшнику Ясон на богарних землях досягала 23 центнерів з гектара!
Не менш вдалими є і загальногосподарські виробничі показники ДП ДГ «Асканійське», адже цьогоріч зібрано рекордне валове виробництво продукції рослинництва, найбільший за останні роки вал ранніх зернових культур сягнув майже 14 тис. т; заготовлено найбільшу кількість кормів для тварин: сіна – 3636 т, силосу – 8550 т, соломи – 1160 т, що на 15% більше у порівнянні з минулим роком. На 15% збільшилась продуктивність праці робітників, майже на 30% виріс чистий дохід і прибуток підприємства, тож рентабельність господарства за результатами 3-х кварталів досягла 30,7%.
Звісно, такі позитивні виробничі та фінансові показники дозволили суттєво покращити виробничі потужності підприємства: «Асканійське» придбало нову сучасну сільськогосподарську техніку, серед якої - трактор John Deere на 350 кінських сил, багатоопераційний посівний комплекс, дискова борона та причіпний обприскувач цього ж виробника; потужний кормозбиральний комбайн Claas; новітня зрошувальна система Reinke. Було куплено також окремі одиниці вітчизняних тракторів МТЗ і автомобілів ГАЗ. За рахунок отриманого прибутку господарство капітально відремонтувало приміщення по утриманню великої рогатої худоби, оновило обладнання для доїння, очистки, охолодження та зберігання молока, закінчується реконструкція покрівлі головного зерносховища підприємства.
Маючи повну забезпеченість всіма необхідними ресурсами, уже 20 жовтня 2015 року ДП ДГ «Асканійське» на 100% виконало весь комплекс осінньо-польових робіт: під урожай-2016 посіяно 1700 га озимої пшениці, 396 га озимого ріпаку, 130 га ячменю озимого, на всіх полях проведено заплановані обсяги робіт по оранці, дискуванню та глибокому розпушуванню ґрунту на зимовий період.
Нині у склади підприємства закладено на зберігання значні обсяги зернових і технічних культур, за рахунок яких підприємство в повній мірі зможе профінансувати майбутні весняно-польові роботи та належно підготуватися до виробничого сезону 2016 року.
Окремо слід нагадати про соціальну сферу села Тавричанка, на землях якого господарює ДП ДГ «Асканійське». Це питання – повсякчас на нашому особливому контролі. Та цьогорічні можливості підприємства стали додатковим стимулом до покращення умов проживання в нашому селі. Приміром, за рахунок прибутку ДП ДГ профінансовано капітальний ремонт місцевої школи і дитячого садка, триває ремонт сільської лікарні, виділено кошти на купівлю костюмів для аматорських колективів сільського будинку культури, проведені роботи по благоустрою села, розпочато проектування й облаштування сільського парку.
Зрозуміло, до закінчення поточного року ще є час, і кінцеві виробничо-господарські та фінансово-економічні показники підприємства будуть остаточно відомі значно пізніше. Та ми впевнені: рік, що минає, буде одним із найкращих за останні 10 років. І я щиро дякую за це Господу Богу та кожному трудівнику державного підприємства дослідного господарства «Асканійське» та Асканійської дослідної станції.
Замість висновку
Той, хто «на ти» з наукою – завжди у виграші. Я можу це сміливо стверджувати, маючи багатолітній досвід керівництва державним аграрним підприємством. А якщо ще й у вашому господарстві працюють висококласні фахівці, вважайте, успіх вам гарантовано. І показники будуть, і прибутки гарантовані, і села, де ви живете, процвітатимуть. Якщо ж ви вагаєтесь – з чого почати, що сіяти, яку худобу утримувати – приїздіть. Ми навчимо.
Віра НАЙДЬОНОВА,
Герой України,
директор ДП ДГ «Асканійське»