Сила викликів, з якими стикаються сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи в Україні, за останній рік збільшилася, а реальних кроків щодо їх подолання, формування комплексних підходів до розвитку цього виду кооперації на основі світового досвіду поки що не зроблено. Й надалі зберігається стійка тенденція до погіршення умов для розвитку кооперації в сільській місцевості.
Таку оцінку теперішній ситуації висловили учасники ІІ Всеукраїнських громадських слухань «Україна напередодні Міжнародного року кооперативів», що відбулися в грудні у Київському кооперативному інституті бізнесу і права.
Особливо негативні наслідки для становлення та розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації мають положення Податкового кодексу України. Більше того, цей правовий акт вбиває будь-яку перспективу для створення таких кооперативів виробниками абсолютної більшості овочів, фруктів, м’яса, молока - особистими селянськими господарствами.
Створення умов для розвитку ОСГ, їх перетворення на фермерські господарства, підтримка цих господарств – це інституційна основа кооперації на селі. Тому чи не найголовнішим завданням на теперішньому етапі є перегляд норм Податкового кодексу України для створення стимулів для самоорганізації населення у кооперативи, інтересу для дрібних і середніх товаровиробників об’єднуватися у ОСГ.
Учасники слухань висловили підтримку зусиллям громадських організацій, Мінагрополітики України, що спрямовані на перегляд норм Податкового кодексу України в частині створення умов для ОСГ і сподіваються на розуміння й підтримку Державної податкової служби, Мінфіну, інших центральних органів виконавчої влади, Кабінету Міністрів, Верховної Ради, Президента України.
Зокрема, вирішення цих проблем може мати суттєвий позитивний вплив на кооперативний рух:
- ґрунтовні наукові дослідження стану кооперативів на селі;
- формування нового правового поля на основі світового досвіду;
- підготовка фахівців у сфері кооперації;
- популяризація кооперації;
- солідарна участь центральної та місцевих влад у розвитку кооперації;
- стимулювання залучення приватного капіталу до кооперації;
- застосування механізмів державно-приватного партнерства.
На думку учасників слухань, нині назріла гостра проблема створення за підтримки держави із широким залученням всіх зацікавлених сторін навчально-координаційного кооперативного центру. Його існування тісно пов’язане з іншою проблемою – формуванням бачення кооперативів як частини процесу агровиробництва, формування цілей, стратегії та тактики розвитку кооперації на селі – обслуговуючої, кредитної, споживчої. Потрібна цільова державна програма розвитку кооперації на селі.
Учасники слухань також дали високу оцінку ролі міжнародної технічної допомоги у створенні кооперативів, зокрема ОСГ. Однак, несприятливе середовище, насамперед правове, всередині країни нівелює значення такої допомоги. Доцільним є посилення координації діяльності кредитної, споживчої і сільськогосподарської обслуговуючої. На цьому важливому завданні наголошували голова правління Київської регіональної спілки споживчої кооперації Володимир Пак, голова Союзу учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Іван Томич, президент Національної асоціації кредитних спілок України Петро Козинець, інші учасники – кооператори, фермери, науковці. Власне, цей захід став першою спробою останнього десятиріччя об’єднати зусилля трьох гілок кооперації задля розвитку села.
Зважаючи на те, що 2012 рік проголошений ООН Міжнародним роком кооперативів, виходячи із практики інших країн, є також сенс у створенні Національного комітету із підготовки та проведення 2012 року як Міжнародного року кооперативів, а також Кооперативної ради за участі представників ЦОВВ, кооперативних організацій, організацій сільгоспвиробників, які б опікувались питаннями міжвідомчої координації розвитку кооперативів
Учасники наголошували: 2012 рік має стати поворотною точкою всіх видів і форм розвитку кооперації на селі. Органам влади варто не тільки проголосити 2012-й Роком кооперативів в Україні, а й зробити все максимально можливе, щоби це був рік напруженої праці засівання кооперативної ниви. Бо уважний, вдумливий підхід до кооперації у світі розглядають як важливий крок до запровадження політики сталого розвитку сільських територій, підвищення рівня життя сільського населення.
Організаторами і співорганізаторами слухань виступили Союз учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України, Київська регіональна спілка споживчої кооперації, Проект АМР США АгроІнвест, Міжнародна благодійна організація «Добробут громад», Проект розвитку плодоовочівництва в Україні (MEDA), Асоціація фермерів та приватних землевласників України.
Прес-служба ВГО
«Союз учасників сільськогосподарських
обслуговуючих кооперативів України»