Це не жарт. Не якась нездійсненна рожева мрія. Євросоюз дійсно зацікавлений в успішному розвитку аграрного сектору України. Саме про це на прес-конференції заявив генеральний секретар Комітету професійних сільськогосподарських організацій Євросоюзу COPA – COGECA Пекка Песонен.
Але йдеться не про винахід якогось власного українського велосипеда, на якому наш селянин має вирулити до європейської цивілізації. Пекка Песонен наголосив, що ЄС зацікавлений, аби в Україні розвивалася саме європейська модель сільського господарства.
Для такої моделі властиві передусім три напрямки – це кредитування, соціальна сфера та захист навколишнього природного середовища. Окрім того, генеральний секретар COPA – COGECA позитивно оцінив дії української влади щодо адаптації вітчизняного законодавства до умов СОТ. Пекка Песонен пообіцяв допомогти «створити сильну позицію українського фермера і товаровиробника на ринках СОТ».
Керівники COPA – COGECA відвідали Київ на запрошення Національної сільськогосподарської палати України. Під час свого візиту високоповажні гості зустрілися з народними депутатами України, членами президії НСПУ, лідерами громадських об’єднань, сільськогосподарських кооперативів, підприємств переробної промисловості.
Доволі результативною виявилася офіційна зустріч делегації COPA – COGECA із заступником міністра аграрної політики України Романом Шмідтом, керівниками структурних підрозділів Мінагрополітики.
По завершенні переговорів відбулася підсумкова прес-конференція, в якій взяли участь й відповіли на запитання журналістів заступник міністра аграрної політики Роман Шмідт, генеральний секретар COPA – COGECA Пекка Песонен, генеральний директор цієї організації Пауло Говея, президент НСПУ Михайло Гладій, віце-президент НСПУ Дмитро Березовський, президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич, директор ННЦ «Інститут аграрної економіки» Петро Саблук.
Екскурс в історію.
COPA – COGECA – авторитетна організація, що визнається європейськими установами як головний представник і спікер сільськогосподарського та рибальського сектору, організація, що, за висловом її генерального секретаря, «активно лобіює інтереси фермерів».
6 вересня 1958 року була створена перша Європейська організація, що представляє фермерів, – СОРА (Комітет професійних сільськогосподарських організацій).
24 вересня 1959 року національні аграрні кооперативні організації створили Європейську організацію – СОGЕСА (Генеральна конфедерація сільськогосподарських кооперативів у Європейському Союзі), до якої були залучені також риболовні кооперативи.
1 грудня 1962 року секретаріат СОРА було поєднано з секретаріатом СОGECA.
Відповідно до недавнього розширення Євросоюзу, СОРА і СОGECA займаються укріпленням своїх позицій як європейських найпотужніших представницьких організацій, що займаються сільським господарством.
Напрямки діяльності цих організацій:
- захист інтересів фермерів та інших представників агросектору;
- підтримка і розвиток відносин з міжнародними організаціями;
- обговорення питань, що мають вплив на відповідний сектор чи область, або формування і вирішення цих питань;
- координація сільськогосподарської політики та прогнозування ситуації на ринку;
- розвиток кооперації;
- біопаливо, велика рогата худоба, злакові культури, свійська птиця, навколишнє середовище, продовольча безпека, продукти харчування, органічне сільське господарство, гарантії якості в сільському господарстві (стандартизація).
Прес-конференція
Її відкрив президент Національної сільськогосподарської палати України Михайло Гладій. Він, зокрема, поінформував, що підписано Меморандум про взаєморозуміння між COPA – COGECA та НСПУ. Цим документом передбачено активно співпрацювати задля стимулювання розвитку українського аграрного сектору, інтеграції вітчизняних структур до європейських інституцій, гармонізації законодавста з питань кооперації, земельних відносин та інвестиційної діяльності в аграрній сфері, впровадження програми європейських стандартів якості сільгосппродукції та з інших питань.
Генеральний секретар COPA – COGECA Пекка Песонен згадав про важливість збереження сімейних традицій для сталого й успішного розвитку сільського господарства.
- Мої пращури взялися господарювати на землі ще на початку 18 століття, - повідомив гість з ЄС. – Отже, протягом трьохсот років з покоління в покоління передавалися рецепти успішно хазяйнувати. Ми їх берегли й примножували. У сільському господарстві важливо мати сталу, прогнозовану, довгострокову стратегію, засновану на спадковості…
У свою чергу заступник міністра аграрної політики України Роман Шмідт підкреслив:
- Ми будемо підтримувати невеликі сільські господарства, створюючи належні умови для їх успішного розвитку, сприяючи запровадженню сучасних технологій вдалого господарювання. Справа у тім, що ефективна робота невеликих сімейних і фермерських господарств має неабияке соціальне значення для розв’язання проблеми зайнятості на селі.
Не обійшлося й без оцінки цінової ситуації на продовольчому ринку України. Аналізуючи «кусючі» тенденції, президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич помітив:
- У багатьох засобах масової інформації інколи подаються висловлювання з приводу того, що селяни винні у зростанні цін на продукти харчування. Але ж порівняймо власне темпи зростання оптових та роздрібних цін. Тут виробнику сільгосппродукції аж ніяк не наздогнати продавців-перепродавців. Ціни на харчі мають бути доступними для пересічного споживача. Задля цього слід максимально скоротити шлях продукту від лану до столу…
Із загостренням конкуренції на продовольчому ринку ЄС і виходом в європейський ринковий простір нових потужних гравців (а серед них – безперечно – Україна) інколи можна відчути й «ягідки» нечесної боротьби.
На запитання одного з кореспондентів: «Як боротися з непристойними методами впливу на конкурента?» Пекка Песонен відповів так:
- Інколи трапляються порушення, але це питання належного функціонування системи контролю якості та безпеки. А якщо хтось свідомо зіпсував товар конкурента, щоб вивести його зі гри – то вже кримінальна справа, яку розглядає й вирішує суд. У ЄС є відповідні важелі, щоб збалансувати ринок й забезпечити споживача якісними і безпечними продуктами харчування, разом із тим не порушуючи засади здорової й сумлінної ринкової конкуренції...
Високі гості від ЄС полишали столицю України з піднесеним настроєм. Вони хочуть бачити працьовитих українських господарів на землі заможними. Вони обіцяють поділитися досвідом свого успіху. Але здійснити українське диво на своїй землі доведеться власне нам.
Володимир ШАПОВАЛОВ