Аграрний тиждень. Україна
» » Очікємо щедрий урожай. головне - ефективно ним розпорядитисся.
» » Очікємо щедрий урожай. головне - ефективно ним розпорядитисся.

    Очікємо щедрий урожай. головне - ефективно ним розпорядитисся.


    Днями міністр аграрної політики України Юрій Мельник надіслав лист керівникам держави – Президенту України і Прем’єр-міністру України – про ситуацію на зерновому ринку. Про що йдеться в листі – читаймо разом.

    Про щедрість нашої Годувальниці

    За оцінками експертів продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), зерновий потенціал України нині реалізований лише на 25-30% і у перспективі може забезпечити валовий збір зернових культур до 100 млн. тонн.

    І хоча валове виробництво зерна торік становило 29,3 млн. т, цього року прогнозуємо зростання цього показника в 1,4 рази й досягнення позначки в 40 млн. тонн. Для таких сподівань є серйозні підстави. Під урожай 2008 року посіяно 8,0 млн. га озимих, що на 1,1 млн. га (на 16%) перевищує посівну площу під урожай минулого року, з них озимої пшениці – 6,7 млн. га (112%), жита – 465,9 тис. га (132%), ячменю – 851,9 тис. га (138%). Порівняно з минулим роком підживлено більше на 30% площ озимих зернових.

    Відтак, за розрахунками, загальна пропозиція зерна у 2008/2009 маркетинговому році (МР) з перехідними запасами минулих років (5,7 млн. т) і прогнозованим імпортом (0,3 млн. т) може становити 46 млн. тонн. Даний обсяг зерна дозволить повністю забезпечити потреби внутрішнього ринку для продовольчого споживання – 7,2 млн. т, на кормові цілі – 14,3, а також запропонувати на експорт близько 13,5 млн. т зерна, у т.ч. орієнтовно 8,0 млн. тонн пшениці.

     

    Як годуватимемо зарубіжжя?

    Для забезпечення експорту маємо необхідні технічні можливості. Якщо у 2000 році, за оцінками фахівців, пропускна спроможність наших портів для експорту зерна складала 6-7 млн. т на рік, то нині вона може забезпечити перевалку понад 26 млн. т, включаючи транзит зерна з Росії та Казахстану обсягом 7-8 млн. т щорічно.

    На сьогодні ринок зерна у Російській Федерації та Казахстані функціонує в режимі обмеження його експорту. За умов, якщо зазначені та інші країни, які також ввели обмеження експорту, їх не скасують із початком нового маркетингового року, в Україні може виникнути підвищений попит на зерно для експорту, і його обсяги можуть значно перевищити балансові показники. За такої тенденції на зовнішніх ринках зерна у 2008/2009 МР якнайшвидше слід розглянути комплекс заходів щодо стабільного насичення внутрішнього зернового ринку.

           Світовий прогноз виробництва пшениці передбачає його збільшення на 41 млн. т (до 645 млн. т), споживання – на 19 млн. т (до 630 млн. т), при цьому перехідні запаси зростуть на 14 млн. т (до 128 млн. т).

    Але й за таких умов попит може значно перевищувати пропозицію.

     

    Про ціни

    Необхідно також враховувати, що за розрахунками вчених економістів-аграріїв собівартість виробництва зерна в поточному році з урахуванням зростаючої динаміки цін на паливно-мастильні матеріали, мінеральні добрива, засоби захисту наблизилася до рівня внутрішніх цін (1400 грн./тонну пшениці 3 класу). При цьому внутрішній ринок насичений, і за такою ціною попит на зерно стабільний.

    Водночас світові ціни на продовольче зерно тримаються на рівні 350-400 дол. США/тонну, що є потужним мотивуючим чинником для вітчизняних виробників і зернотрейдерів.

    Для збалансування внутрішнього ринку зерна недостатньо діяти лише у режимі обмеження експорту, цілком очевидною є необхідність також проводити заходи по стимулюванню підвищення попиту та внутрішнього споживання зерна і продуктів його переробки.

    Причиною низького попиту на зерно на внутрішньому ринку є відсутність можливості, а також у багатьох випадках небажання зернопереробних, хлібопекарських та підприємств, які виро***ють продукцію тваринництва, залучати кредити для формування необхідних ресурсів зерна, не зважаючи на те, що Мінагрополітики було поширено базу для отримання кредитів на пільгових умовах і на цю категорію підприємств.

    За даних умов можливою також є ситуація, яка дозволить зерноторговим компаніям поза конкуренцією скуповувати зерно за найнижчими цінами у період масових жнив та формувати вигідну для себе цінову політику на внутрішньому ринку протягом маркетингового року навіть за умов обмеження експорту.

     

    Аграрний фонд допоможе, якщо допомогти йому

    У 2007/2008 МР Аграрним фондом було сформовано держпродрезерв у обсязі 470 тис. т продовольчого зерна, яке було закуплено безпосередньо у товаровиробників за біржовими цінами. Для цього було забезпечено його відповідне фінансування із державного бюджету, що дало можливість своєчасно проводити товарні інтервенції на ринку зерна та борошна.

    Але через недостатнє фінансування з держбюджету, що склалося сьогодні, Аграрний фонд обмежений у можливостях істотно впливати на формування ситуації на внутрішньому ринку.

    Перший цьогорічний досвід запровадження державних форвардних закупівель зерна засвідчив зацікавленість виробників зерна у новій формі державної підтримки. Разом з тим, при наявності заявок загальним обсягом понад 150 тис. т, Аграрний фонд зміг укласти форвардні контракти лише на 32 тис. т зерна майбутнього врожаю, авансувавши для цього 20 млн. гривень. Причиною цього є недостатнє фінансування Аграрного фонду.

    Для формування держпродрезерву в повному обсязі (881,0 тис. т продовольчого зерна та 278 тис. т цукру) Аграрному фонду необхідно понад 1787 млн. гривень. Але в Державному бюджеті на 2008 рік та законами «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” на ці потреби передбачено 1623,0 млн. грн., з яких 685,0 млн. має надійти шляхом повернення коштів, наданих Мінагрополітики на формування Аграрним фондом держпродрезерву у попередні роки, 120,0 млн. – повернення коштів, наданих сільгосппідприємствам, які постраждали від стихійного лиха (посухи) у 2007 році, а решта коштів (818,0 млн. грн.) мають надійти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об`єкти, що підлягають приватизації.

             Як показала практика попередніх років, внаслідок браку коштів на закупівлю зерна Аграрним фондом, з перших днів масового збирання врожаю (коли його пропозиція найбільша) такі закупівлі з кожним наступним місяцем стають все більш складними і вимагають значно більше коштів.

    Зважаючи на вступ України до СОТ, запровадження обмежень щодо експорту зерна будуть все більш проблематичними, бо вимагатимуть детального обґрунтування та погодження із членами цієї організації. Відтак, слід забезпечити формування державних ресурсів зерна в обсягах, достатніх для гарантування продовольчої безпеки, вчасно виділивши для цього необхідні державні асигнування.

     

             Пропозиції Міністерства аграрної політики

             1. При внесенні змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” передбачити за бюджетною програмою “Формування державного продовольчого резерву Аграрним фондом, здійснення державних форвардних закупівель, товарних та фінансових інтервенцій на організованому аграрному ринку” із загального фонду кошти в сумі 1,3 млрд. грн., з яких забезпечити виділення у травні-липні п.р. обсягом 500,0 млн. грн. для закупівлі зерна (у т.ч. за форвардними контрактами) шляхом залучення їх з єдиного казначейського рахунку для покриття тимчасового касового розриву.

    2. До кінця поточного маркетингового року відновити режим експорту зерна без обмежень. Враховуючи прогнозний баланс зерна на 2008/09 МР, не запроваджувати обмежувальних заходів щодо експорту зерна після 1 липня 2008 року для формування ринкових цін на зерно.

    В ході збирання зернових культур та оцінки обсягів зібраного зерна врожаю 2008 року, а також тенденцій, які складатимуться на світових ринках зерна, за даними постійного моніторингу підготувати комплекс заходів щодо стабільного насичення внутрішнього ринку зерна на весь маркетинговий рік та його регулювання.

    3. Відповідно до Закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні” рекомендувати Раді міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям забезпечити не пізніше 1 вересня формування тримісячного незнижуваного запасу продовольчого зерна.

    4. Для забезпечення стабільної ситуації на внутрішньому ринку зерна підписати Меморандум між Урядом та основними зернотрейдерами щодо спільної відповідальності сторін за формування державних і регіональних ресурсів зерна, що гарантують продовольчу безпеку країни та недопущення експорту зерна в обсягах, які перевищують передбачені балансом попиту та пропозиції на 2008/09 МР.

    За оцінками фахівців Міністерства аграрної політики та відповідних експертів, прийняття вказаних заходів забезпечить стабільну ситуацію на внутрішньому ринку зерна та посилить позиції держави на світових ринках.

     

                                      Департамент розвитку аграрного ринку МінАП

                                                            





    Схожі новини
  • Уряд вжив усіх заходів, щоб зняти надлишки зерна з внутрішнього ринку
  • Україна повністю забезпечена необхідною кількістю зернових
  • Мінагрополітики: в Україні достатньо ресурсів для збереження ціни на соціальний хліб
  • Заходи Уряду щодо обмеження експорту зерна
  • Уряд запроваджує державні форвардні закупівлі зерна

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Очікємо щедрий урожай. головне - ефективно ним розпорядитисся.


Днями міністр аграрної політики України Юрій Мельник надіслав лист керівникам держави – Президенту України і Прем’єр-міністру України – про ситуацію на зерновому ринку. Про що йдеться в листі – читаймо разом.

Про щедрість нашої Годувальниці

За оцінками експертів продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), зерновий потенціал України нині реалізований лише на 25-30% і у перспективі може забезпечити валовий збір зернових культур до 100 млн. тонн.

І хоча валове виробництво зерна торік становило 29,3 млн. т, цього року прогнозуємо зростання цього показника в 1,4 рази й досягнення позначки в 40 млн. тонн. Для таких сподівань є серйозні підстави. Під урожай 2008 року посіяно 8,0 млн. га озимих, що на 1,1 млн. га (на 16%) перевищує посівну площу під урожай минулого року, з них озимої пшениці – 6,7 млн. га (112%), жита – 465,9 тис. га (132%), ячменю – 851,9 тис. га (138%). Порівняно з минулим роком підживлено більше на 30% площ озимих зернових.

Відтак, за розрахунками, загальна пропозиція зерна у 2008/2009 маркетинговому році (МР) з перехідними запасами минулих років (5,7 млн. т) і прогнозованим імпортом (0,3 млн. т) може становити 46 млн. тонн. Даний обсяг зерна дозволить повністю забезпечити потреби внутрішнього ринку для продовольчого споживання – 7,2 млн. т, на кормові цілі – 14,3, а також запропонувати на експорт близько 13,5 млн. т зерна, у т.ч. орієнтовно 8,0 млн. тонн пшениці.

 

Як годуватимемо зарубіжжя?

Для забезпечення експорту маємо необхідні технічні можливості. Якщо у 2000 році, за оцінками фахівців, пропускна спроможність наших портів для експорту зерна складала 6-7 млн. т на рік, то нині вона може забезпечити перевалку понад 26 млн. т, включаючи транзит зерна з Росії та Казахстану обсягом 7-8 млн. т щорічно.

На сьогодні ринок зерна у Російській Федерації та Казахстані функціонує в режимі обмеження його експорту. За умов, якщо зазначені та інші країни, які також ввели обмеження експорту, їх не скасують із початком нового маркетингового року, в Україні може виникнути підвищений попит на зерно для експорту, і його обсяги можуть значно перевищити балансові показники. За такої тенденції на зовнішніх ринках зерна у 2008/2009 МР якнайшвидше слід розглянути комплекс заходів щодо стабільного насичення внутрішнього зернового ринку.

       Світовий прогноз виробництва пшениці передбачає його збільшення на 41 млн. т (до 645 млн. т), споживання – на 19 млн. т (до 630 млн. т), при цьому перехідні запаси зростуть на 14 млн. т (до 128 млн. т).

Але й за таких умов попит може значно перевищувати пропозицію.

 

Про ціни

Необхідно також враховувати, що за розрахунками вчених економістів-аграріїв собівартість виробництва зерна в поточному році з урахуванням зростаючої динаміки цін на паливно-мастильні матеріали, мінеральні добрива, засоби захисту наблизилася до рівня внутрішніх цін (1400 грн./тонну пшениці 3 класу). При цьому внутрішній ринок насичений, і за такою ціною попит на зерно стабільний.

Водночас світові ціни на продовольче зерно тримаються на рівні 350-400 дол. США/тонну, що є потужним мотивуючим чинником для вітчизняних виробників і зернотрейдерів.

Для збалансування внутрішнього ринку зерна недостатньо діяти лише у режимі обмеження експорту, цілком очевидною є необхідність також проводити заходи по стимулюванню підвищення попиту та внутрішнього споживання зерна і продуктів його переробки.

Причиною низького попиту на зерно на внутрішньому ринку є відсутність можливості, а також у багатьох випадках небажання зернопереробних, хлібопекарських та підприємств, які виро***ють продукцію тваринництва, залучати кредити для формування необхідних ресурсів зерна, не зважаючи на те, що Мінагрополітики було поширено базу для отримання кредитів на пільгових умовах і на цю категорію підприємств.

За даних умов можливою також є ситуація, яка дозволить зерноторговим компаніям поза конкуренцією скуповувати зерно за найнижчими цінами у період масових жнив та формувати вигідну для себе цінову політику на внутрішньому ринку протягом маркетингового року навіть за умов обмеження експорту.

 

Аграрний фонд допоможе, якщо допомогти йому

У 2007/2008 МР Аграрним фондом було сформовано держпродрезерв у обсязі 470 тис. т продовольчого зерна, яке було закуплено безпосередньо у товаровиробників за біржовими цінами. Для цього було забезпечено його відповідне фінансування із державного бюджету, що дало можливість своєчасно проводити товарні інтервенції на ринку зерна та борошна.

Але через недостатнє фінансування з держбюджету, що склалося сьогодні, Аграрний фонд обмежений у можливостях істотно впливати на формування ситуації на внутрішньому ринку.

Перший цьогорічний досвід запровадження державних форвардних закупівель зерна засвідчив зацікавленість виробників зерна у новій формі державної підтримки. Разом з тим, при наявності заявок загальним обсягом понад 150 тис. т, Аграрний фонд зміг укласти форвардні контракти лише на 32 тис. т зерна майбутнього врожаю, авансувавши для цього 20 млн. гривень. Причиною цього є недостатнє фінансування Аграрного фонду.

Для формування держпродрезерву в повному обсязі (881,0 тис. т продовольчого зерна та 278 тис. т цукру) Аграрному фонду необхідно понад 1787 млн. гривень. Але в Державному бюджеті на 2008 рік та законами «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” на ці потреби передбачено 1623,0 млн. грн., з яких 685,0 млн. має надійти шляхом повернення коштів, наданих Мінагрополітики на формування Аграрним фондом держпродрезерву у попередні роки, 120,0 млн. – повернення коштів, наданих сільгосппідприємствам, які постраждали від стихійного лиха (посухи) у 2007 році, а решта коштів (818,0 млн. грн.) мають надійти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об`єкти, що підлягають приватизації.

         Як показала практика попередніх років, внаслідок браку коштів на закупівлю зерна Аграрним фондом, з перших днів масового збирання врожаю (коли його пропозиція найбільша) такі закупівлі з кожним наступним місяцем стають все більш складними і вимагають значно більше коштів.

Зважаючи на вступ України до СОТ, запровадження обмежень щодо експорту зерна будуть все більш проблематичними, бо вимагатимуть детального обґрунтування та погодження із членами цієї організації. Відтак, слід забезпечити формування державних ресурсів зерна в обсягах, достатніх для гарантування продовольчої безпеки, вчасно виділивши для цього необхідні державні асигнування.

 

         Пропозиції Міністерства аграрної політики

         1. При внесенні змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” передбачити за бюджетною програмою “Формування державного продовольчого резерву Аграрним фондом, здійснення державних форвардних закупівель, товарних та фінансових інтервенцій на організованому аграрному ринку” із загального фонду кошти в сумі 1,3 млрд. грн., з яких забезпечити виділення у травні-липні п.р. обсягом 500,0 млн. грн. для закупівлі зерна (у т.ч. за форвардними контрактами) шляхом залучення їх з єдиного казначейського рахунку для покриття тимчасового касового розриву.

2. До кінця поточного маркетингового року відновити режим експорту зерна без обмежень. Враховуючи прогнозний баланс зерна на 2008/09 МР, не запроваджувати обмежувальних заходів щодо експорту зерна після 1 липня 2008 року для формування ринкових цін на зерно.

В ході збирання зернових культур та оцінки обсягів зібраного зерна врожаю 2008 року, а також тенденцій, які складатимуться на світових ринках зерна, за даними постійного моніторингу підготувати комплекс заходів щодо стабільного насичення внутрішнього ринку зерна на весь маркетинговий рік та його регулювання.

3. Відповідно до Закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні” рекомендувати Раді міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям забезпечити не пізніше 1 вересня формування тримісячного незнижуваного запасу продовольчого зерна.

4. Для забезпечення стабільної ситуації на внутрішньому ринку зерна підписати Меморандум між Урядом та основними зернотрейдерами щодо спільної відповідальності сторін за формування державних і регіональних ресурсів зерна, що гарантують продовольчу безпеку країни та недопущення експорту зерна в обсягах, які перевищують передбачені балансом попиту та пропозиції на 2008/09 МР.

За оцінками фахівців Міністерства аграрної політики та відповідних експертів, прийняття вказаних заходів забезпечить стабільну ситуацію на внутрішньому ринку зерна та посилить позиції держави на світових ринках.

 

                                  Департамент розвитку аграрного ринку МінАП

                                                        





Схожі новини
  • Уряд вжив усіх заходів, щоб зняти надлишки зерна з внутрішнього ринку
  • Україна повністю забезпечена необхідною кількістю зернових
  • Мінагрополітики: в Україні достатньо ресурсів для збереження ціни на соціальний хліб
  • Заходи Уряду щодо обмеження експорту зерна
  • Уряд запроваджує державні форвардні закупівлі зерна

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.