Скажімо, молочна галузь – чи не єдина з числа рентабельних у даний час – вимагає докорінних змін. Ми ще не до кінця знаємо всі вимоги міжнародного торговельного клубу, та вже зараз очевидно, що виробництво молока квотуватиметься. Тобто кількість його буде обмежуватися, причому на користь якості.
А от якість має поліпшитися, без перебільшення, на порядок – разів у десять. В першу чергу приділятиметься велика увага здоров'ю тварин. Корови мають протягом року отримувати необхідну кількість поживних речовин, обов'язково не менше трьох місяців на рік випасатися. Зростуть вимоги й до селекційної роботи. Худоба буде ідентифікуватися і отримувати обмежену кількість ветеринарних препаратів. Не на останньому місці – низька собівартість молока. У нас, до речі, в магазинах ціна на цей продукт приблизно така ж, як у Європі, а сир на базарах – куди дорожчий, хоча простежити його походження часто-густо неможливо, а про якість і санітарні умови виготовлення годі й говорити.
82% молока в області переробні підприємства заготовляють від населення. Воно, як правило, нижчої якості порівняно з тим, що виробляється в потужних агроформуваннях. Тому така велика увага нині приділяється великотоварним підприємствам, які мають можливість дотримуватися високих європейських стандартів. В зв'язку з цим у ТОВ «Старт» Теофіпольського району відбулася нарада за участю начальників управлінь агропромислового розвитку районів та керівників тих агропідприємств, котрі серйозно займаються виробництвом молока. А повчитися колегам у Героя України В. Петринюка є чого. За рік від кожної з 750 корів надоєно в середньому по 7360 кілограмів молока. На підприємстві працює німецький молокопровід «Імпульс», робота на фермах, якщо можна так висловитися, глибоко механізована. На 35-38 копійок зменшено собівартість літра молока, в шість разів скоротилися затрати ручної праці.
Та навіть за таких рекордних показників тут не заспокоїлися на досягнутому. Триває постійний пошук нових прогресивних форм розвитку молочного скотарства. Йде реконструкція ферми під молочний комплекс з доїльним залом на 800 корів, в перспективі – на 1200. У цьому ж напрямі рухаються такі господарства області як «Перлина Поділля» Білогірського р-ну, «Маяк» – Полонського та «Подільський господар» Шепетівського. Решті товаровиробників, щоб не втратити провідних позицій, теж доведеться найближчим часом переозброювати всі процеси, пов'язані з виробництвом молока.
Галина СКРИПНИК.
Хмельницька область