Аграрний тиждень. Україна
» » » Продовольчий резерв-2008 – половина шляху
» » » Продовольчий резерв-2008 – половина шляху

    Продовольчий резерв-2008 – половина шляху


            Формування державного продовольчого резерву зерна – невідємна складова продовольчої безпеки країни. На сьогодні саме це питання одне із головних та знаходиться під пильним контролем Президента і Уряду. Про підсумки роботи Аграрного фонду за І півріччя 2008 року ми розпитали Генерального директора установи Володимира Іванишина.

    - Володимире Васильовичу, які головні завдання Аграрного Фонду у поточному році?

    - Діяльність Аграрного фонду у першому півріччі 2008 року було спрямовано на реалізацію трьох завдань – товарні інтервенції борошна й цукру, впровадження державних форвардних закупівель та формування державного продовольчого резерву.

    - Якщо можна, коротко зупиніться на кожному з них.

    - Товарні інтервенції борошном Аграрний Фонд здійснює для стабілізації ситуації на ринку зерна та продуктів його переробки. На жаль, вимушений констатувати, що частину завдань, які згідно рішення Уряду було покладено на обласні державні адміністрації, виконують одиниці. Згідно обсягів, заявлених обласними державними адміністраціями до постачання у регіон борошна на рівні 169,1 тис. тонн, на сьогодні відвантажено тільки 23 відсотки.

    При цьому тільки Волинська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська та Чернівецька області уклали договори на реалізацію затвердженого помісячного обсягу борошна. Але, не дивлячись на наявність укладених договорів на доведений обсяг у регіонах, тільки Волинська та Луганська області у квітні й травні, а також Миколаївська – у червні, досягли 100% місячного виконання.

    Відмовились від постачання борошна з державного продовольчого резерву у Херсонській області та м. Києві.

    Довідково: Ціни реалізації борошна визначені за вирахуванням вартості висівок, виходячи з ринкових цін, затверджені на урядовому рівні та становлять в розрізі ґатунків: вищий – 1910,10 грн./т; перший – 1782,80 грн./т та другий – 1528,10 грн./т.

    За чотири місяці роботи з реалізації борошна Аграрним фондом укладено 293 договори із хлібозаводами на реалізацію понад 34 тис. тонн борошна, що складає 78% від місячного обсягу реалізації згідно розподілу обласних державних адміністрацій.

    При цьому у березні хлібопекарськими підприємствами було передплачено та отримано 3,5 тис. тонн борошна або майже 19% від обсягу за укладеними договорами, у квітні – 7,9 тис. тонн або 31,3%, у травні – 11,5 тис. тонн або 36% та у червні – 15,6 тис. тонн або 45,6 відсотків.

    В цілому Аграрний фонд здійснив реалізацію в обсязі 38,6 тис. тонн борошна.

    - Яка ситуація з реалізацією цукру з Держпродрезерву?

    - Для підтримки стабільної цінової ситуації на внутрішньому ринку цукру Кабінет Міністрів України прийняв постанову №279 „Деякі питання реалізації цукру державного продовольчого та матеріального резерву”, згідно якої Аграрному фонду доручено забезпечити реалізацію цукру з державного продовольчого резерву на умовах попередньої оплати за ціною 3020,36 грн./тонну.

    У зв’язку із достатньою кількістю цукру та за умов високої реалізаційної ціни договори не укладено у Вінницькій, Волинській, Запорізькій, Київській, Одеській, Рівненській, Херсонській і Чернівецькій областях.

    На цей час із підприємствами торгівлі 13 областей укладено 72 договори на здійснення інтервенційних поставок цукру загальним обсягом 6,33 тис. тонн та реалізовано 965,4 тонн цукру.

    Потрібно зазначити, що питання реалізації борошна й цукру було тісно пов’язане з фінансуванням саме форвардних закупівель зерна. Сума коштів на оплату зерна за форвардними контрактами була б більшою в декілька разів, якби рядом регіонів вибірка борошна і цукру, що реалізовувались у вигляді інтервенцій, сплачувалась своєчасно і згідно погоджених ними ж графіків.

    - З початку року Аграрний Фонд вперше в Україні розпочав закупівлю зерна за форвардними контрактами. Які на сьогодні результати роботи?

    - Із запланованого обсягу форвардних закупівель, який було визначено на рівні 150 тис. тонн, надійшло з регіонів заявок на 96 тис. тонн загальною вартістю 115,4 млн. гривень. Виявили бажання прийняти участь 103 сільгосптоваровиробника. Найактивнішими були представники з Вінницької, Дніпропетровської та Кіровоградської областей. Найбільші обсяги було передплачено саме у цих областях.

    На жаль, господарства Луганської, Одеської, Закарпатської, Івано-Франківської, Рівненської, Тернопільської, Чернівецької та Харківської областей не скористалися нагодою набути необхідного досвіду нової форми державної підтримки.

    Через відсутність вчасного і належного фінансування зазначеної програми, Аграрним фондом було закуплено 70,2 тис. тонн продовольчого зерна пшениці та жита, що склало 73% від загального обсягу зерна, заявленого регіонами.

    В цілому на Аграрній біржі було укладено 82 форвардних біржових контракти на закупівлю зерна пшениці й жита та товаровиробникам перераховано 50-відсоткові платежі від суми контрактів, що склали 43,6 млн. гривень.

    - В якому обсязі планується сформувати державний продовольчий резерв у 2008 році?

    - У поточному році Аграрний фонд повинен сформувати державний продовольчий резерв в обсягах, що становлять для пшениці 803 тис. тонн, жита – 78 тис. тонн та цукру – 278 тис. тонн.

    Формування продовольчого резерву здійснюватиметься шляхом закупівлі продовольчого зерна, не пов’язаного з державним ціновим регулюванням через Аграрну біржу та її регіональні відділення, сертифіковані нею товарні біржі та з використанням системи електронних торгів за мінімальними закупівельними цінами.

    Довідково: Мінімальні ціни на продовольче зерно в розрізі культур та класів становлять: для пшениці м’якої 1 класу – 1501,76 грн./тонну, 2 класу – 1418,32 грн./тонну, 3 класу – 1251,43 грн./тонну, 4 класу – 1134,61 грн./тонну, 5 класу – 967,83 грн./тонну; для жита: 1 класу – 1112,81 грн./тонну, 2 класу – 1016,89 грн./тонну, 3 класу – 882,54 грн./тонну.

     

    Орієнтовне завдання на закупівлю зерна врожаю 2008 року в розрізі областей вже доведено регіонам.

    Кабінетом міністрів України схвалено рішення про зміну джерела фінансування Аграрного фонду та про зміни в Держбюджет-2008, яке передбачає виділення фонду 818 млн. грн. із загального фонду державного бюджету. Ці кошти будуть направлені на закупівлю зерна нового врожаю у продовольчий резерв, що дасть змогу виконати доведене завдання в повному обсязі.

    Закупівля відбуватиметься на умовах франко-склад – сертифікований зерновий склад за наявності договору зберігання з Аграрним фондом. Мінімальна партія (лот) – 50 тонн.

    В процесі формування державного продовольчого резерву надаватиметься перевага пшениці м’якій 2-4 класів та житу 1-2 класів.

    - Які існують перешкоди для належного виконання поставлених Урядом завдань?

    Окрему увагу потрібно приділити питанню укладання договорів складського зберігання зерна з підприємствами-зберігачами.

    Згідно пункту 14.2.4. статті 14 Закону України „Про державну підтримку сільського господарства України", якщо зерновий склад зберігає об'єкт державного цінового регулювання, то тариф на вартість такого зберігання не може перевищувати 0,5% від розміру мінімальної закупівельної ціни відповідного об'єкта державного цінового регулювання.

    З урахуванням мінімальних закупівельних цін на об'єкти державного цінового регулювання у 2008/09 маркетинговому році, що встановлені на урядовому рівні, тариф зберігання продовольчого зерна у 2008 році становитиме від 4,8 до 6,2 грн./тонну на місяць. Це не дозволяє зерновим складам у повній мірі компенсувати витрати із зберігання зерна, які на сьогодні становлять від 12 до 20 грн./тонну на місяць.

    У зв'язку з цим, Аграрний фонд виявляється небажаним зберігачем порівняно з іншими. А це, у свою чергу, ставить під сумнів можливість формування державного продовольчого резерву в обсягах, визначених законодавством.

    На сьогодні укладено більше 100 договорів у 15 областях.

    Мінагрополітики України підготовлено проект Закону „Про внесення змін до Закону України „Про державну підтримку сільського господарства України", в якому зокрема передбачено, що розмір тарифу на зберігання об'єктів державного цінового регулювання встановлюватиметься Кабінетом Міністрів України. Зазначений проект закону знаходиться на розгляді у Верховній Раді та дозволить зняти проблемні питання.

    Нами проаналізовано досвід минулих років. Цього року ми маємо високу фіксовану ціну, за якою здійснюватимуть закупівлі на рівних умовах всі державні оператори на ринку зерна. Отож, усунувши на шляху незначні перешкоди, ми можемо гарантувати формування продовольчого резерву в повному обсязі.

     

                                                                      Спілкувався Дмитро ПЕКАРЧУК





    Схожі новини
  • Цьогоріч волинські хлібопеки закуповуватимуть у Аграрного фонду борошно по 2,66 грн за кілограм
  • Області закупили 36 тисяч тонн борошна для випікання соціальних сортів хлібу
  • Аграрний фонд: формування держпродрезерву продовжується
  • Вагомий гравець на ринку зерна
  • Питання діяльності Аграрного фонду

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Продовольчий резерв-2008 – половина шляху


        Формування державного продовольчого резерву зерна – невідємна складова продовольчої безпеки країни. На сьогодні саме це питання одне із головних та знаходиться під пильним контролем Президента і Уряду. Про підсумки роботи Аграрного фонду за І півріччя 2008 року ми розпитали Генерального директора установи Володимира Іванишина.

- Володимире Васильовичу, які головні завдання Аграрного Фонду у поточному році?

- Діяльність Аграрного фонду у першому півріччі 2008 року було спрямовано на реалізацію трьох завдань – товарні інтервенції борошна й цукру, впровадження державних форвардних закупівель та формування державного продовольчого резерву.

- Якщо можна, коротко зупиніться на кожному з них.

- Товарні інтервенції борошном Аграрний Фонд здійснює для стабілізації ситуації на ринку зерна та продуктів його переробки. На жаль, вимушений констатувати, що частину завдань, які згідно рішення Уряду було покладено на обласні державні адміністрації, виконують одиниці. Згідно обсягів, заявлених обласними державними адміністраціями до постачання у регіон борошна на рівні 169,1 тис. тонн, на сьогодні відвантажено тільки 23 відсотки.

При цьому тільки Волинська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська та Чернівецька області уклали договори на реалізацію затвердженого помісячного обсягу борошна. Але, не дивлячись на наявність укладених договорів на доведений обсяг у регіонах, тільки Волинська та Луганська області у квітні й травні, а також Миколаївська – у червні, досягли 100% місячного виконання.

Відмовились від постачання борошна з державного продовольчого резерву у Херсонській області та м. Києві.

Довідково: Ціни реалізації борошна визначені за вирахуванням вартості висівок, виходячи з ринкових цін, затверджені на урядовому рівні та становлять в розрізі ґатунків: вищий – 1910,10 грн./т; перший – 1782,80 грн./т та другий – 1528,10 грн./т.

За чотири місяці роботи з реалізації борошна Аграрним фондом укладено 293 договори із хлібозаводами на реалізацію понад 34 тис. тонн борошна, що складає 78% від місячного обсягу реалізації згідно розподілу обласних державних адміністрацій.

При цьому у березні хлібопекарськими підприємствами було передплачено та отримано 3,5 тис. тонн борошна або майже 19% від обсягу за укладеними договорами, у квітні – 7,9 тис. тонн або 31,3%, у травні – 11,5 тис. тонн або 36% та у червні – 15,6 тис. тонн або 45,6 відсотків.

В цілому Аграрний фонд здійснив реалізацію в обсязі 38,6 тис. тонн борошна.

- Яка ситуація з реалізацією цукру з Держпродрезерву?

- Для підтримки стабільної цінової ситуації на внутрішньому ринку цукру Кабінет Міністрів України прийняв постанову №279 „Деякі питання реалізації цукру державного продовольчого та матеріального резерву”, згідно якої Аграрному фонду доручено забезпечити реалізацію цукру з державного продовольчого резерву на умовах попередньої оплати за ціною 3020,36 грн./тонну.

У зв’язку із достатньою кількістю цукру та за умов високої реалізаційної ціни договори не укладено у Вінницькій, Волинській, Запорізькій, Київській, Одеській, Рівненській, Херсонській і Чернівецькій областях.

На цей час із підприємствами торгівлі 13 областей укладено 72 договори на здійснення інтервенційних поставок цукру загальним обсягом 6,33 тис. тонн та реалізовано 965,4 тонн цукру.

Потрібно зазначити, що питання реалізації борошна й цукру було тісно пов’язане з фінансуванням саме форвардних закупівель зерна. Сума коштів на оплату зерна за форвардними контрактами була б більшою в декілька разів, якби рядом регіонів вибірка борошна і цукру, що реалізовувались у вигляді інтервенцій, сплачувалась своєчасно і згідно погоджених ними ж графіків.

- З початку року Аграрний Фонд вперше в Україні розпочав закупівлю зерна за форвардними контрактами. Які на сьогодні результати роботи?

- Із запланованого обсягу форвардних закупівель, який було визначено на рівні 150 тис. тонн, надійшло з регіонів заявок на 96 тис. тонн загальною вартістю 115,4 млн. гривень. Виявили бажання прийняти участь 103 сільгосптоваровиробника. Найактивнішими були представники з Вінницької, Дніпропетровської та Кіровоградської областей. Найбільші обсяги було передплачено саме у цих областях.

На жаль, господарства Луганської, Одеської, Закарпатської, Івано-Франківської, Рівненської, Тернопільської, Чернівецької та Харківської областей не скористалися нагодою набути необхідного досвіду нової форми державної підтримки.

Через відсутність вчасного і належного фінансування зазначеної програми, Аграрним фондом було закуплено 70,2 тис. тонн продовольчого зерна пшениці та жита, що склало 73% від загального обсягу зерна, заявленого регіонами.

В цілому на Аграрній біржі було укладено 82 форвардних біржових контракти на закупівлю зерна пшениці й жита та товаровиробникам перераховано 50-відсоткові платежі від суми контрактів, що склали 43,6 млн. гривень.

- В якому обсязі планується сформувати державний продовольчий резерв у 2008 році?

- У поточному році Аграрний фонд повинен сформувати державний продовольчий резерв в обсягах, що становлять для пшениці 803 тис. тонн, жита – 78 тис. тонн та цукру – 278 тис. тонн.

Формування продовольчого резерву здійснюватиметься шляхом закупівлі продовольчого зерна, не пов’язаного з державним ціновим регулюванням через Аграрну біржу та її регіональні відділення, сертифіковані нею товарні біржі та з використанням системи електронних торгів за мінімальними закупівельними цінами.

Довідково: Мінімальні ціни на продовольче зерно в розрізі культур та класів становлять: для пшениці м’якої 1 класу – 1501,76 грн./тонну, 2 класу – 1418,32 грн./тонну, 3 класу – 1251,43 грн./тонну, 4 класу – 1134,61 грн./тонну, 5 класу – 967,83 грн./тонну; для жита: 1 класу – 1112,81 грн./тонну, 2 класу – 1016,89 грн./тонну, 3 класу – 882,54 грн./тонну.

 

Орієнтовне завдання на закупівлю зерна врожаю 2008 року в розрізі областей вже доведено регіонам.

Кабінетом міністрів України схвалено рішення про зміну джерела фінансування Аграрного фонду та про зміни в Держбюджет-2008, яке передбачає виділення фонду 818 млн. грн. із загального фонду державного бюджету. Ці кошти будуть направлені на закупівлю зерна нового врожаю у продовольчий резерв, що дасть змогу виконати доведене завдання в повному обсязі.

Закупівля відбуватиметься на умовах франко-склад – сертифікований зерновий склад за наявності договору зберігання з Аграрним фондом. Мінімальна партія (лот) – 50 тонн.

В процесі формування державного продовольчого резерву надаватиметься перевага пшениці м’якій 2-4 класів та житу 1-2 класів.

- Які існують перешкоди для належного виконання поставлених Урядом завдань?

Окрему увагу потрібно приділити питанню укладання договорів складського зберігання зерна з підприємствами-зберігачами.

Згідно пункту 14.2.4. статті 14 Закону України „Про державну підтримку сільського господарства України", якщо зерновий склад зберігає об'єкт державного цінового регулювання, то тариф на вартість такого зберігання не може перевищувати 0,5% від розміру мінімальної закупівельної ціни відповідного об'єкта державного цінового регулювання.

З урахуванням мінімальних закупівельних цін на об'єкти державного цінового регулювання у 2008/09 маркетинговому році, що встановлені на урядовому рівні, тариф зберігання продовольчого зерна у 2008 році становитиме від 4,8 до 6,2 грн./тонну на місяць. Це не дозволяє зерновим складам у повній мірі компенсувати витрати із зберігання зерна, які на сьогодні становлять від 12 до 20 грн./тонну на місяць.

У зв'язку з цим, Аграрний фонд виявляється небажаним зберігачем порівняно з іншими. А це, у свою чергу, ставить під сумнів можливість формування державного продовольчого резерву в обсягах, визначених законодавством.

На сьогодні укладено більше 100 договорів у 15 областях.

Мінагрополітики України підготовлено проект Закону „Про внесення змін до Закону України „Про державну підтримку сільського господарства України", в якому зокрема передбачено, що розмір тарифу на зберігання об'єктів державного цінового регулювання встановлюватиметься Кабінетом Міністрів України. Зазначений проект закону знаходиться на розгляді у Верховній Раді та дозволить зняти проблемні питання.

Нами проаналізовано досвід минулих років. Цього року ми маємо високу фіксовану ціну, за якою здійснюватимуть закупівлі на рівних умовах всі державні оператори на ринку зерна. Отож, усунувши на шляху незначні перешкоди, ми можемо гарантувати формування продовольчого резерву в повному обсязі.

 

                                                                  Спілкувався Дмитро ПЕКАРЧУК





Схожі новини
  • Цьогоріч волинські хлібопеки закуповуватимуть у Аграрного фонду борошно по 2,66 грн за кілограм
  • Області закупили 36 тисяч тонн борошна для випікання соціальних сортів хлібу
  • Аграрний фонд: формування держпродрезерву продовжується
  • Вагомий гравець на ринку зерна
  • Питання діяльності Аграрного фонду

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.