Законопроект №0881 від 12 грудня 2012 року «Про внесення змін до статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їхніх обтяжень» щодо отримання інформації співвласниками багатоквартирного будинку народні обранці підтримали в другому читанні і в цілому. На ранковому засіданні ВР України 10 жовтня 2013-го документ набрав 343 голоси.
На сесійному засіданні доповідь голови парламентського Комітету з питань економічної політики Андрія Іванчука була небагатослівна й схожа на рекламу. Мовляв, нардепівські поправки комітет врахував, суть документу розтлумачив, просимо прийняти його таким, який є!
Як не дивно, у питанні законодавчого «шпигування» за сусідами нардепи не забарилися. Верховна Рада зробила його офіційним, без проблем дозволивши українцям отримувати повну інформацію про своїх сусідів у багатоквартирних будинках.
Тож відтепер люди не зможуть сховатися від допитливих «громадських СБУ» за зачиненими дверима або у власних стінах. Державний реєстр викладе про них усе, що знає! Достатньо буде звернутися до нього із відповідною заявою, і ваш сусіда з усіма своїми житловими статками буде у вас, як на долоні. Бо тепер кожен українець має право знати: кому належить житло його сусіда і чи перебуває воно в іпотеці? Причому закон поширюється на власників як житлових, так і нежитлових приміщень.
Відповідно до новації, портал прав на нерухоме майно буде вести Міністерство юстиції.
За законом, право на отримання інформації з держреєстру мають власники (співвласники) квартир або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку при створенні об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу або їхні уповноважені особи. Інформаційну довідку з реєстру на підставі письмового запиту мають право отримувати також суди, органи місцевого самоврядування, внутрішніх справ, прокуратури, державної податкової служби, Служби безпеки України та інші органи державної влади, якщо запит зроблено у зв'язку зі здійсненням ними повноважень.
До цього моменту витяг з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно надавався лише власникам або їх уповноваженим особам, спадкоємцям, а також особам, в інтересах яких встановлено обтяження, та їх уповноваженим особам. Нині коло тих, хто має право на отримання інформації з держреєстру, розширено за рахунок співвласників багатоквартирних будинків.
Окрім надання довідок, орган державної реєстрації прав зобов'язали за заявою власника або правоволодільця надавати й інформацію у формі виписки про осіб, які отримали відомості про права та обтяження прав на нерухоме майно, що йому належить.
Остаточне слово - за очільником держави. Якщо Віктор Янукович підпише цей закон, документ набере чинності наступного дня після його публікації у пресі. Чи піде на такий крок Президент України - адже перед законом рівні усі - час покаже.
А от селянам законопроект подобається. Та вони дивуються: чому документом передбачені зміни лише по відношенню власників майна у багатоквартирних будинках? Кажуть, що норми законопроекту більш доречно було б запровадити на селі. Приміром, дізнатися офіційно - хто незаконно вирубує київські й не тільки ліси під забудову своїх котеджів та приватних будівель? Останнім часом у селах стало модним будувати багатоповерхівки. На селянських землях вони ростуть, як гриби після дощу. Але серед власників цього елітного житла, на жаль, немає ані сільських вчителів і медиків, ані трактористів. Тож селяни також воліють знати: хто нині зазіхає та «дерибанить» їхні землі? Тож держреєстр, напевне, має допомогти і мешканцям села в отриманні інформації.
Наталя СОКУРЕНКО