Одним із найактуальніших завдань розвитку села є поліпшення житлово-побутових умов сільського населення. На жаль, більша частина наявного житлового фонду в Україні не відповідає сучасним вимогам. Чи можна власноруч побудувати омріяний дім у селі? На кого розраховувати в цій непростій справі? Наша розмова з директором Департаменту врегулювання відносин власності та соціального розвитку села Миколою Гайдаром.
Миколо Васильовичу, не секрет, що низькі темпи оновлення житлового фонду пов’язані з високою його вартістю і відсутністю у селян відповідних коштів. А власний дім мріє мати кожен селянин. Де шукати допомоги?
ГАЙДАР: На сьогодні єдиною формою допомоги сільському населенню у вирішенні житлово-побутових проблем є надання пільгових кредитів за програмою “Власний дім” (на будівництво, придбання житла та його благоустрій) через обласні фонди підтримки індивідуального житлового будівництва. Вони створені при облдержадміністраціях відповідно до Указу Президента України.
Програма „Власний дім” впроваджується в Україні з 1998 року. Нині вона успішно діє у всіх регіонах держави і є популярною серед сільського населення через те, що є прийнятною для нього: кредити надаються на термін до 20 років, а молодим сімۥям – до 30 років під три відсотки річних, багатодітним сімۥям, що мають трьох і більше неповнолітніх дітей, – безвідсотково.
І яка ж кількість селян скоритсалась такими кредитами?
ГАЙДАР: За цей час надано пільгових кредитів жителям села на 307 млн грн (179 млн грн - з державного бюджету, 128 млн грн - з місцевих бюджетів і нетрадиційних джерел). Тож в дію введено 758 тис.кв.м житла та газифіковано 32 тисячі садиб, що дало можливість покращити житлово-побутові умови більше 40 тисячам сімей.
Втім, через незначний обсяг фінансових ресурсів регіональних фондів, їхні можливості дуже обмеженні і не задовольняють потреб забудовників. Частка житла, введеного в експлуатацію з використанням виданих ними кредитів, становить всього 6% від загального обсягу житлового будівництва на селі. Правда, в ряді областей, ця частка є істотно вищою. У Чернігівській області, наприклад, у 2005 р. вона становила 31%, Запорізькій – 29%, Сумській – 28%.
Звісно, коштів не вистачає?
ГАЙДАР: На жаль. Хоча ми з року в рік порушуємо клопотання перед відповідними державними органами щодо збільшення асигнувань державного бюджету, які передбачаються для пільгового довгострокового кредитування індивідуальних сільських забудовників.
І уже в 2006 році для надання кредитів селянам за програмою "Власний дім" у державному бюджеті було передбачено 55 млн. грн, що майже вдвічі більше проти попереднього року. Відповідна підтримка здійснюється й облдержадміністраціями з місцевих бюджетів.
У держбюджеті-2007 для реалізації програми передбачено 60 млн.грн (45 млн.грн із загального фонду та 15 млн.грн - зі спеціального). За перше півріччя поточного року кредити оформили 4,5 тис. сімей (лише 17% від поданих за цей же період заяв).
Слід відмітити, що Вінницький, Луганський, Запорізький та Сумський обласні фонди підтримки індивідуального житлового будівництва на селі вже відзначили свій 10-річний ювілей, були першопрохідцями у реалізації нетрадиційної форми інвестування будівництва на селі й досягли у цій справі певних результатів.
Наприклад?
ГАЙДАР: Нариклад, на Луганщині, за програмою "Власний дім" укладено близько 10 тис. кредитних договорів (надано індивідуальним сільським забудовникам більше 45 млн.грн), що сприяло введенню в експлуатацію 1908 житлових будинків загальною площею 131 тис.кв. метрів, господарських будівель на 77 тис.кв. м та газифікації 6 тис. садиб.
Реалізація програми "Власний дім" сприяла вирішенню низки завдань економічного і соціального розвитку регіону, зокрема збільшено обсяги введення житла в сільській місцевості в 1,2 рази (1997 р. - 38 тис.кв. м, 2006 р. - 45,3 тис.кв. м), 8000 родинам поліпшено житлові умови за рахунок будівництва, реконструкції та газифікації житла, в сільській місцевості у 2,5 рази підвищено рівень газифікації (з 26% до 64%).
А от в таких областях, як Дніпропетровська, Черкаська, Чернівецька, програма "Власний дім" запрацювала лише у 2006 році. Але і у цих регіонах маємо певні здобутки і розуміння місцевих органів влади щодо підтримки програми. Так, для реалізації програми у Дніпропетровській області в обласному бюджеті 2007 року передбачено 3 млн.грн при тому, що в державному - всього 0,8 млн.гривень.
Заслуговує на увагу робота Полтавського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. З початку діяльності (1999 рік) фондом надано кредити 1256 сімۥям (16 млн.грн, в т.ч. за рахунок держбюджету - 8 млн.грн.).
Щоб продовжувати цю роботу і реалізувати програму вочевидь потрібне фінансування. В яких обсягах, на Вашу думку?
ГАЙДАР: Потребу у бюджетних коштах на реалізацію програми "Власний дім" у 2008 році обґрунтовано у проекті Загальнодержавної комплексної програми розвитку українського села на період до 2015 року. Це 206 млн.гривень. Проте, через обмеженість коштів державного бюджету, на що вказувалось у інструктивних матеріалах Міністерства фінансів, ця сума при підготовці бюджетного запиту на 2008 рік зменшена до 100 млн.грн, а при доопрацюванні запитів стала ще меншою - 75 млн. гривень.
Нині Мінагрополітики доопрацьовує проект Загальнодержавної комплексної програми розвитку українського села на період до 2015 року. Її затвердження сприятиме розвитку житлового будівництва на селі, пов’язане з вирішенням таких завдань, як збільшення обсягів пільгового кредитування забудовників, створення населенню сприятливих умов для повернення кредитів за рахунок нарощування виробництва і реалізації продукції особистих селянських господарств. Також потрібно об’єднати зусилля центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування для створення сприятливих умов індивідуальним забудовникам.
Зараз же їх державне пільгове кредитування здійснюється на конкретно визначених законодавчих підставах, має чітке соціальне спрямування та постійно зростаючу державну підтримку. Міністерством відпрацьовано систему заходів для реалізації програми "Власний дім", один із яких - сільським забудовникам надано можливість повертати кредити сільгосппродукцією.
Сподіваємось все ж, що видатки держбюджету на реалізацію програми "Власний дім" у наступному році будуть не меншими, ніж 100 млн. гривень.
А на кого сподіватися забудовникам?
ГАЙДАР: Думаю, в першу чергу на регіональні фонди підтримки індивідуального житлового будівництва на селі за регіональними програмами „Власний дім”. Їх спеціалісти мають досвід. Адже підсумки діяльності цих фондів у 2000-2006 рр. засвідчують їх непогану результативність: повернення кредитів, виданих на будівництво житла, досягає 10%, а виданих на газифікацію садиб – 30% на рік. Отже, індивідуальне житлове будівництву на селі повинно бути!
Підготовлено прес-службою МінАП