Створенню нових робочих місць, закріпленню молоді на селі, особливо спеціалістів агропромислового комплексу, медицини, освіти, культури сприяє програма підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім», яка впроваджується в нашій державі та області з 1998 року і набула великої популярності серед сільського населення.
Підтримка програми фінансуванням з державного бюджету має великий стимулюючий ефект для залучення інвестицій у розвиток сільських територій. Так, на одну гривню кредитних коштів з держбюджету спрямовується ще 1-1,5 гривні за рахунок місцевих коштів та інших джерел фінансування. Згідно цієї програми державні бюджетні кошти використовуються найбільш ефективно за рахунок їх багаторазового використання.
Програма «Власний дім» сприяє самозайнятості селян у особистих селянських господарствах, збільшенню в них виробництва сільгосппродукції, адже для накопичення коштів для повернення кредитів селяни збільшують поголів’я корів, свиней, птиці, розширюють площі під посів овочів, інших агрокультур.
За часів впровадження програми на Рівненщині нею скористались 4,6 тис. сільських сімей. Це дало можливість збудувати і придбати в сільській місцевості 544 житлових будинки, прокласти 320 км вуличних газопроводів, газифікувати 3944 садиби, провести ремонт і благоустрій 63 сільських агросадиб для надання послуг із зеленого туризму. Майже 3,3 тисячі сімей або 73%, які отримали кредити, вже їх повернули, що свідчить про ефективність дії програми.
Облдержадміністрація, облрада, влада на місцях, розуміючи важливість розвитку сільських територій, постійно сприяють та тримають в полі зору виконання програми «Власний дім», розширюють напрямки її діяльності.
В поточному році проведено кущові наради з головами всіх сільських рад за участю керівників і спеціалістів обласних управлінь та організацій, причетних до розвитку сільських територій, де чільне місце було відведено реалізації програми «Власний дім». Як результат, це сприяло збільшенню асигнувань з місцевих бюджетів, фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, довівши його до 1,9 млн. грн. проти 1,2 млн. грн. у 2010 році (ріст склав 160%).
Нині в області розроблена програма «Власний дім» на 2010 -2015 роки та затвердженні нові Регіональні правила фінансової підтримки індивідуальних забудовників житла на селі, де крім іншого передбачено за рахунок місцевих бюджетів кредитування енергозберігаючих систем опалення сільських житлових будинків за допомогою електроенергії в зоні діяльності атомних електростанцій, будівництва водогонів та водопостачання садиб, облаштування агросадиб для розвитку сільського туризму, підтримка власників фермерських господарств.
Разом із тим, побудувати житловий будинок в селі не повинно бути самоціллю. На нашу думку, молода сім’я повинна мати в селі роботу, бачити перспективу, а отже і сама концепція програми потребує зміни, в основу якої повинно бути покладено розвиток підприємницької діяльності на селі, наповнення сільських бюджетів.
Сьогодні на селі є гостра проблема створення обслуговуючих кооперативів, діяльності майстерень з ремонту дрібного с/г інвентаря, одягу, взуття, побутової техніки, аптек, пунктів продажу с/г техніки й інвентаря тощо. Тому надання фінансової підтримки молодим сім’ям не тільки на будівництво житла, а й на розвиток підприємницької діяльності, створення нових робочих місць, вважаю, є вкрай важливим.
У зв’язку з цим бажано внести зміни в існуючу нормативно-правову базу, збільшивши максимальну суму фінансової підтримки до 200 тис. гривень.
Говорячи про нормативно-правову базу фондів, яка в основному була сформована в 1998-2000 роках, то вона потребує значного доопрацювання. Адже в багатьох випадках сільський забудовник не має місця роботи, тож, відповідно, не може представити довідку про доходи. Водночас він веде особисте селянське господарство, де інколи є значні доходи від продажу сільгосппродукції. Рахуємо, що така категорія селян повинна мати право на отримання фінансової підтримки.
Проте, в останні два роки програма «Власний дім» не фінансується із загального фонду Держбюджету, що призводить до збільшення обсягів незавершеного будівництва сільського житла, зменшення коштів спецфонду і, як наслідок, до згортання цієї важливої соціальної програми.
Зважаючи на соціальну значимість програми «Власний дім» та велику кількість сільських сімей, що бажають скористатися пільговими кредитами для вирішення своїх житлових і соціальних питань, Рівненський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі звертається до уряду з проханням передбачити в Державному бюджеті України на 2012 рік видатки на фінансування програми «Державне пільгове кредитування індивідуальних сільських забудовників» із загального фонду в обсязі 115 млн. грн., як це передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1158.
Переконані, що позитивне вирішення цього питання сприятиме як розвитку українського села, так і підтримці дій влади серед сільського населення.
Олексій ПОПКО,
голова Рівненського обласного
фонду підтримки індивідуального
житлового будівництва на селі,
заслужений працівник сільського
господарства України