Аграрний тиждень. Україна
» » ЗАПОРУКА УСПІХУ – ВЕЛИКОТОВАРНЕ ГОСПОДАРСТВО
» » ЗАПОРУКА УСПІХУ – ВЕЛИКОТОВАРНЕ ГОСПОДАРСТВО

    ЗАПОРУКА УСПІХУ – ВЕЛИКОТОВАРНЕ ГОСПОДАРСТВО


    Підсумки. 14-17 лютого на базі ОП «Шахта ім.О.Ф.Засядька» Донецької області відбулася нарада, на якій підбили результати роботи тваринницької галузі за 2006 рік і вивчали передовий досвід великотоварного виробництва молока та м'яса.

    У представницькому заході взяли участь заступник міністра аграрної політики Петро Вербицький, директор Департаменту ринків тваринництва з Головною держплемінспекцією Дмитро Микитюк, керівники організацій, науковці, заступники начальників управлінь із тваринництва головних управлінь агропромислового розвитку облдержадміністрацій та провідних господарств.

    ПЕРЕДОВИЙ ДОСВІД ОП «ШАХТА ІМ.О.Ф.ЗАСЯДЬКА». 1997 року дочірнє підприємство «Агрофірма «Шахтар» було затверджено орендним підприємством «Шахта ім.О.Ф.Засядька». Зараз воно нараховує 25 філій, у 17 з яких інтенсивно розвиваються різні галузі тваринництва: молочне та м'ясне скотарство, свинарство, конярство, яєчне та м'ясне птахівництво (кури, гуси, качки, фазани), рибництво, а також бджільництво. «Агрофірма «Шахтар» має два комбікормових заводи, які забезпечують тварин та птицю комбікормами власного виробництва.
    У ході наради її учасники відвідали провідні підприємства ОП «Шахта ім.О.Ф.Засядька». Зокрема, фахівці ознайомилися з технологією виробництва молока на молочній фермі філії «Світанок» (на якій утримується поголів’я симентальської породи), а також на молочній фермі Слов'янського підсобного сільськогосподарського підприємства. Крім того, вивчали технологію виробництва м'яса індиків ДП «Агрофірма «Шахтар» і переробки яловичини та м'яса птиці.
    На сьогодні у філіях агрофірми поголів'я ВРХ налічує 18 тис. гол., у т.ч. корів – 5865 гол., поголів'я свиней – 35 тис. гол., поголів'я коней – 247 гол., поголів'я курей – 600 тис. гол., гусей – 20 тис. гол., качок – 100 тис. гол., фазанів – 10 тис. гол., індиків – 60 тис. гол., загальна кількість бджолосімей – 2500. Навесні та восени 2006 р. в агрофірмі було зариблено 11 ставків загальною площею 123 га. Виробництво молока за минулий рік становило 27260 т, яловичини – 2800 т, свинини – 3510 т, м'яса птиці – 1880 т.
    Такий широкий спектр господарювання та успішні результати стали можливими завдяки застосуванню сучасного обладнання, впровадженню новітніх технологій, вивченню передового світового досвіду, розведенню нових сучасних порід тварин, створенню сприятливих умов їх утримання та відгодівлі.
    Так, велику рогату худобу молочного напрямку продуктивності представлено чорно- та червонорябою голштинською породою німецької та голландської селекції, а також червоною степовою породою. За даними останнього бонітування, надій за лактацію становив 6829 кг молока жирністю 3,8%. ВРХ м'ясного напрямку представлено ангуською породою; зараз загальне поголів'я налічує 250 гол.
    Крім розведення свиней великої білої породи та гібридного поголів я, в господарстві вирощують і племінних свиней великої чорної породи. Зараз стадо нараховує 238 гол., в т.ч. основних свиноматок – 20 гол. Багатопліддя свиноматок становить 10,0 поросят, жива маса поросят при відбивці у 2 місяці – 17-18 кг, середньодобовий приріст живої маси молодняку на відгодівлі – 750 г, витрати корму на 1 ц приросту – 3,5 кормових одиниці.
    Розвинене в агрофірмі й птахівництво, яке представлено вирощуванням курей, гусей, качок, фазанів. Зокрема, вирощують крос качок «Темп», який забезпечує масу дорослих селезнів та качок у віці 21 міс. відповідно 3,3 та 2,9 кг, несучість – 100 шт. яєць на рік.
    Основу батьківського стада гусей, яке зараз нараховує 5326 гол., становить велика сіра порода. Середня маса дорослих гусей у віці 13 місяців сягає 5-6 кг.
    2000 р. було збудовано та введено в експлуатацію новий комплекс, де вирощують 100 тис. голів курчат-бройлерів. Середньодобовий приріст живої маси на відгодівлі зараз досяг 50,2 г. Для забезпечення агрофірми молодняком птиці ввели в експлуатацію інкубатор на 134 тис. шт. курячого яйця та інкубатор для водоплавної птиці на 315 тис. шт. яєць.
    Вивчення досвіду цього підприємства дало змогу зробити висновок про можливість ефективного розвитку великотоварного господарства, яке охоплює весь ланцюг: від вирощування й виробництва – до переробки, навіть продажу. Так, ці господарства не лише вирощують птицю, ВРХ, а й мають унікальну лінію з переробки м'яса, сучасне обладнання з виробництва м'ясо-кісткового борошна. Крім того, готова продукція реалізується через мережу понад 70-ти фірмових магазинів у багатьох населених пунктах Донецької та Харківської областей. Усе вищевикладене ще раз підтверджує позитивний досвід роботи глибокоінтегрованих господарств.

    ПІДСУМКИ ТВАРИННИЦЬКОЇ ГАЛУЗІ ЗА 2006 РІК. Метою заходу було не лише вивчення позитивного досвіду ОП «Шахта ім.О.Ф.Засядька», а й підбиття підсумків розвитку тваринницької галузі в 2006 р. Із доповіддю виступив директор Департаменту ринків тваринництва з Головною держплемінспекцією Д. Микитюк. Він зазначив, що, «незважаючи на те, що минулий рік, як і попередні, був для тваринників нелегким (це і несприятлива цінова ситуація, проблеми з експортом м'ясомолочної продукції, низька забезпеченість кормами), але всупереч всьому вдалося в основному зберегти позитивні тенденції в галузі та забезпечити платоспроможний попит населення протягом 2006 р. в м'ясомолочних продуктах і дещо підвищити рівень їх споживання».
    Так, виробництво валової продукції тваринництва порівняно з 2005 р. зросло на 3,5%, а по сільгосппідприємствах – на 14%.
    За 2006 р. усіма категоріями господарств України реалізовано на забій понад 2,5 млн. т худоби і птиці у живій вазі, вироблено 13,3 млн. т молока, 14,2 млрд. штук яєць та 3,3 тис. т вовни у фізичній вазі.
    Порівняно з 2005 р. виробництво м'яса зросло на 158 тис. т (7%), яєць – на 1,2 млрд. штук (9%), а молока – зменшилось на 445 тис. т (3%).
    На переробні підприємства надійшло більше молодняку ВРХ підвищених вагових кондицій на 49 тис. т (21%), кондиційних свиней – на 90 тис. т (в 1,9 р. більше), птиці – на 117 тис. тонн (32%).
    Чисельність поголів'я свиней в усіх категоріях господарств порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 635,4 тис. гол. (9%), овець і кіз – на 34 тис. гол. (2%) та птиці – на 5,8 млн. гол. (4%).

    ЕКСПОРТ ТА ІМПОРТ ПРОДУКЦІЇ ТВАРИННИЦТВА. На нараді було повідомлено, що порівняно з 2005 р. експорт продукції у вартісному виразі зменшився на 27%, а імпорт – зріс на 25%.
    У цілому імпорт м'яса порівняно з попереднім роком зменшився на 30 тис. т (11%).
    Імпорт молокопродуктів дещо збільшився, але в перерахунку на молоко становить менш як 1% до загальних обсягів виробництва молока.

    ЦІНОВА СИТУАЦІЯ НА РИНКУ М'ЯСА. За даними Держкомстату торік середні закупівельні ціни на велику рогату худобу (включаючи ПДВ), реалізовану переробним підприємствам усіма категоріями господарств, становили 5527 грн. за тонну живої ваги, на свиней – 8326 грн., на птицю (крім бройлерів) – 6510 грн., на молоко – 933 грн. за тонну. Порівняно з 2005 роком вартість однієї тонни живої ваги ВРХ знизилась на 976 грн. (15%), свиней – на 1925 грн. (19%), птиці – на 490 грн. (8%), молока – на 86 грн. (8%), внаслідок чого товаровиробники втратили в минулому році 1,2 млрд. грн.

    ПІДТРИМКА ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ ТВАРИННИЦТВА. У Державному бюджеті України на 2006 рік на фінансову підтримку виробництва продукції тваринництва (КПКВК 2801210) було передбачено 937 млн. грн. З них товаровиробникам перераховано 639,5 млн. грн., або 68%.
    Із нарахованої бюджетної дотації за реалізовану худобу та птицю в сумі 821 млн. грн. сільськогосподарським товаровиробникам перераховано 536 млн. грн., а решта – 285 млн. грн. – зареєстрована Держказначейством як кредиторська заборгованість, яку планується погасити після затвердження Порядку використання бюджетних коштів у І кварталі поточного року.
    Крім цього, за приріст поголів'я корів молочного напряму продуктивності сільгоспвиробникам сплачено 22,3 млн. грн., за приріст та наявне поголів'я вівцематок і ярок – 14 млн. грн., за поголів'я телиць, закуплене в населення – 944 тис. грн., за реалізацію вовни – 5,7 млн. грн., за екологічно чисте молоко – 5,5 млн. грн., на розвиток м'ясного скотарства – 26 млн. грн., бджільництва – 16 млн. грн., на проведення ідентифікації – 13,7 млн. грн.

    ПІДСУМКИ НАРАДИ. Підбив підсумки заходу заступник міністра аграрної політики П.Вербицький, який зазначив, що особливо актуальним зараз, напередодні вступу до СОТ, є питання пристосування вітчизняних вимог щодо якості та безпечності сировини і готової продукції до вимог СОТ. Для забезпечення якості м'ясної та молочної продукції необхідна організація великотоварних підприємств, де можливе впровадження новітніх технологій виробництва.
    Було зауважено, що на державному рівні вживають відповідних заходів для підтримки галузі (пільги з ПДВ, бюджетна тваринницька дотація в розмірі 1357,5 млн. грн., пільгові кредити, 30% здешевлення складної техніки). У зв'язку з цим заступник міністра повідомив, що на сьогодні вже розроблено 8 порядків використання бюджетних коштів, які погоджують у відповідних установах та ухвалять найближчим часом. Щодо бюджетних дотацій, які не виплачені товаровиробникам за 2006 р., то цього року передбачено відшкодування цих боргів.
    Торкнувся П. Вербицький і такої гострої нині для виробників тваринницької продукції проблеми, як завезення м'ясної продукції через вільні економічні зони, контрабандна продукція, що ставить в нерівні умови вітчизняних та закордонних товаровиробників. Заступник міністра зазначив, що це питання має бути вирішено на законодавчому рівні.
    Отже, врегулюванню багатьох питань на ринку тваринницької продукції буде сприяти ухвалення низки законопроектів, зокрема про племінне тваринництво, про комбікорми, утилізацію відходів, про використання земель, що постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС, про ідентифікацію, реєстрацію тварин тощо. Над ними сьогодні активно працює Міністерство аграрної політики України.

    Підготувала Надія ФІГОЛЬ





    Схожі новини
  • У Херсонській області збільшилися обсяги виробництва сільськогосподарської продукції
  • В Україні зросло поголів’я корів на 1,3%, свиней – на 2,7% та птиці – на 8,7%
  • Херсонська ОДА: Виробництво тваринницької продукції зросло на 4,5%
  • На Волині збільшено поголів'я великої рогатої худоби
  • Щодо ситуації на ринку тваринницької продукції

  • Комментарі


    smile wink wassat tongue laughing sad

    Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

ЗАПОРУКА УСПІХУ – ВЕЛИКОТОВАРНЕ ГОСПОДАРСТВО


Підсумки. 14-17 лютого на базі ОП «Шахта ім.О.Ф.Засядька» Донецької області відбулася нарада, на якій підбили результати роботи тваринницької галузі за 2006 рік і вивчали передовий досвід великотоварного виробництва молока та м'яса.

У представницькому заході взяли участь заступник міністра аграрної політики Петро Вербицький, директор Департаменту ринків тваринництва з Головною держплемінспекцією Дмитро Микитюк, керівники організацій, науковці, заступники начальників управлінь із тваринництва головних управлінь агропромислового розвитку облдержадміністрацій та провідних господарств.

ПЕРЕДОВИЙ ДОСВІД ОП «ШАХТА ІМ.О.Ф.ЗАСЯДЬКА». 1997 року дочірнє підприємство «Агрофірма «Шахтар» було затверджено орендним підприємством «Шахта ім.О.Ф.Засядька». Зараз воно нараховує 25 філій, у 17 з яких інтенсивно розвиваються різні галузі тваринництва: молочне та м'ясне скотарство, свинарство, конярство, яєчне та м'ясне птахівництво (кури, гуси, качки, фазани), рибництво, а також бджільництво. «Агрофірма «Шахтар» має два комбікормових заводи, які забезпечують тварин та птицю комбікормами власного виробництва.
У ході наради її учасники відвідали провідні підприємства ОП «Шахта ім.О.Ф.Засядька». Зокрема, фахівці ознайомилися з технологією виробництва молока на молочній фермі філії «Світанок» (на якій утримується поголів’я симентальської породи), а також на молочній фермі Слов'янського підсобного сільськогосподарського підприємства. Крім того, вивчали технологію виробництва м'яса індиків ДП «Агрофірма «Шахтар» і переробки яловичини та м'яса птиці.
На сьогодні у філіях агрофірми поголів'я ВРХ налічує 18 тис. гол., у т.ч. корів – 5865 гол., поголів'я свиней – 35 тис. гол., поголів'я коней – 247 гол., поголів'я курей – 600 тис. гол., гусей – 20 тис. гол., качок – 100 тис. гол., фазанів – 10 тис. гол., індиків – 60 тис. гол., загальна кількість бджолосімей – 2500. Навесні та восени 2006 р. в агрофірмі було зариблено 11 ставків загальною площею 123 га. Виробництво молока за минулий рік становило 27260 т, яловичини – 2800 т, свинини – 3510 т, м'яса птиці – 1880 т.
Такий широкий спектр господарювання та успішні результати стали можливими завдяки застосуванню сучасного обладнання, впровадженню новітніх технологій, вивченню передового світового досвіду, розведенню нових сучасних порід тварин, створенню сприятливих умов їх утримання та відгодівлі.
Так, велику рогату худобу молочного напрямку продуктивності представлено чорно- та червонорябою голштинською породою німецької та голландської селекції, а також червоною степовою породою. За даними останнього бонітування, надій за лактацію становив 6829 кг молока жирністю 3,8%. ВРХ м'ясного напрямку представлено ангуською породою; зараз загальне поголів'я налічує 250 гол.
Крім розведення свиней великої білої породи та гібридного поголів я, в господарстві вирощують і племінних свиней великої чорної породи. Зараз стадо нараховує 238 гол., в т.ч. основних свиноматок – 20 гол. Багатопліддя свиноматок становить 10,0 поросят, жива маса поросят при відбивці у 2 місяці – 17-18 кг, середньодобовий приріст живої маси молодняку на відгодівлі – 750 г, витрати корму на 1 ц приросту – 3,5 кормових одиниці.
Розвинене в агрофірмі й птахівництво, яке представлено вирощуванням курей, гусей, качок, фазанів. Зокрема, вирощують крос качок «Темп», який забезпечує масу дорослих селезнів та качок у віці 21 міс. відповідно 3,3 та 2,9 кг, несучість – 100 шт. яєць на рік.
Основу батьківського стада гусей, яке зараз нараховує 5326 гол., становить велика сіра порода. Середня маса дорослих гусей у віці 13 місяців сягає 5-6 кг.
2000 р. було збудовано та введено в експлуатацію новий комплекс, де вирощують 100 тис. голів курчат-бройлерів. Середньодобовий приріст живої маси на відгодівлі зараз досяг 50,2 г. Для забезпечення агрофірми молодняком птиці ввели в експлуатацію інкубатор на 134 тис. шт. курячого яйця та інкубатор для водоплавної птиці на 315 тис. шт. яєць.
Вивчення досвіду цього підприємства дало змогу зробити висновок про можливість ефективного розвитку великотоварного господарства, яке охоплює весь ланцюг: від вирощування й виробництва – до переробки, навіть продажу. Так, ці господарства не лише вирощують птицю, ВРХ, а й мають унікальну лінію з переробки м'яса, сучасне обладнання з виробництва м'ясо-кісткового борошна. Крім того, готова продукція реалізується через мережу понад 70-ти фірмових магазинів у багатьох населених пунктах Донецької та Харківської областей. Усе вищевикладене ще раз підтверджує позитивний досвід роботи глибокоінтегрованих господарств.

ПІДСУМКИ ТВАРИННИЦЬКОЇ ГАЛУЗІ ЗА 2006 РІК. Метою заходу було не лише вивчення позитивного досвіду ОП «Шахта ім.О.Ф.Засядька», а й підбиття підсумків розвитку тваринницької галузі в 2006 р. Із доповіддю виступив директор Департаменту ринків тваринництва з Головною держплемінспекцією Д. Микитюк. Він зазначив, що, «незважаючи на те, що минулий рік, як і попередні, був для тваринників нелегким (це і несприятлива цінова ситуація, проблеми з експортом м'ясомолочної продукції, низька забезпеченість кормами), але всупереч всьому вдалося в основному зберегти позитивні тенденції в галузі та забезпечити платоспроможний попит населення протягом 2006 р. в м'ясомолочних продуктах і дещо підвищити рівень їх споживання».
Так, виробництво валової продукції тваринництва порівняно з 2005 р. зросло на 3,5%, а по сільгосппідприємствах – на 14%.
За 2006 р. усіма категоріями господарств України реалізовано на забій понад 2,5 млн. т худоби і птиці у живій вазі, вироблено 13,3 млн. т молока, 14,2 млрд. штук яєць та 3,3 тис. т вовни у фізичній вазі.
Порівняно з 2005 р. виробництво м'яса зросло на 158 тис. т (7%), яєць – на 1,2 млрд. штук (9%), а молока – зменшилось на 445 тис. т (3%).
На переробні підприємства надійшло більше молодняку ВРХ підвищених вагових кондицій на 49 тис. т (21%), кондиційних свиней – на 90 тис. т (в 1,9 р. більше), птиці – на 117 тис. тонн (32%).
Чисельність поголів'я свиней в усіх категоріях господарств порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 635,4 тис. гол. (9%), овець і кіз – на 34 тис. гол. (2%) та птиці – на 5,8 млн. гол. (4%).

ЕКСПОРТ ТА ІМПОРТ ПРОДУКЦІЇ ТВАРИННИЦТВА. На нараді було повідомлено, що порівняно з 2005 р. експорт продукції у вартісному виразі зменшився на 27%, а імпорт – зріс на 25%.
У цілому імпорт м'яса порівняно з попереднім роком зменшився на 30 тис. т (11%).
Імпорт молокопродуктів дещо збільшився, але в перерахунку на молоко становить менш як 1% до загальних обсягів виробництва молока.

ЦІНОВА СИТУАЦІЯ НА РИНКУ М'ЯСА. За даними Держкомстату торік середні закупівельні ціни на велику рогату худобу (включаючи ПДВ), реалізовану переробним підприємствам усіма категоріями господарств, становили 5527 грн. за тонну живої ваги, на свиней – 8326 грн., на птицю (крім бройлерів) – 6510 грн., на молоко – 933 грн. за тонну. Порівняно з 2005 роком вартість однієї тонни живої ваги ВРХ знизилась на 976 грн. (15%), свиней – на 1925 грн. (19%), птиці – на 490 грн. (8%), молока – на 86 грн. (8%), внаслідок чого товаровиробники втратили в минулому році 1,2 млрд. грн.

ПІДТРИМКА ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ ТВАРИННИЦТВА. У Державному бюджеті України на 2006 рік на фінансову підтримку виробництва продукції тваринництва (КПКВК 2801210) було передбачено 937 млн. грн. З них товаровиробникам перераховано 639,5 млн. грн., або 68%.
Із нарахованої бюджетної дотації за реалізовану худобу та птицю в сумі 821 млн. грн. сільськогосподарським товаровиробникам перераховано 536 млн. грн., а решта – 285 млн. грн. – зареєстрована Держказначейством як кредиторська заборгованість, яку планується погасити після затвердження Порядку використання бюджетних коштів у І кварталі поточного року.
Крім цього, за приріст поголів'я корів молочного напряму продуктивності сільгоспвиробникам сплачено 22,3 млн. грн., за приріст та наявне поголів'я вівцематок і ярок – 14 млн. грн., за поголів'я телиць, закуплене в населення – 944 тис. грн., за реалізацію вовни – 5,7 млн. грн., за екологічно чисте молоко – 5,5 млн. грн., на розвиток м'ясного скотарства – 26 млн. грн., бджільництва – 16 млн. грн., на проведення ідентифікації – 13,7 млн. грн.

ПІДСУМКИ НАРАДИ. Підбив підсумки заходу заступник міністра аграрної політики П.Вербицький, який зазначив, що особливо актуальним зараз, напередодні вступу до СОТ, є питання пристосування вітчизняних вимог щодо якості та безпечності сировини і готової продукції до вимог СОТ. Для забезпечення якості м'ясної та молочної продукції необхідна організація великотоварних підприємств, де можливе впровадження новітніх технологій виробництва.
Було зауважено, що на державному рівні вживають відповідних заходів для підтримки галузі (пільги з ПДВ, бюджетна тваринницька дотація в розмірі 1357,5 млн. грн., пільгові кредити, 30% здешевлення складної техніки). У зв'язку з цим заступник міністра повідомив, що на сьогодні вже розроблено 8 порядків використання бюджетних коштів, які погоджують у відповідних установах та ухвалять найближчим часом. Щодо бюджетних дотацій, які не виплачені товаровиробникам за 2006 р., то цього року передбачено відшкодування цих боргів.
Торкнувся П. Вербицький і такої гострої нині для виробників тваринницької продукції проблеми, як завезення м'ясної продукції через вільні економічні зони, контрабандна продукція, що ставить в нерівні умови вітчизняних та закордонних товаровиробників. Заступник міністра зазначив, що це питання має бути вирішено на законодавчому рівні.
Отже, врегулюванню багатьох питань на ринку тваринницької продукції буде сприяти ухвалення низки законопроектів, зокрема про племінне тваринництво, про комбікорми, утилізацію відходів, про використання земель, що постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС, про ідентифікацію, реєстрацію тварин тощо. Над ними сьогодні активно працює Міністерство аграрної політики України.

Підготувала Надія ФІГОЛЬ





Схожі новини
  • У Херсонській області збільшилися обсяги виробництва сільськогосподарської продукції
  • В Україні зросло поголів’я корів на 1,3%, свиней – на 2,7% та птиці – на 8,7%
  • Херсонська ОДА: Виробництво тваринницької продукції зросло на 4,5%
  • На Волині збільшено поголів'я великої рогатої худоби
  • Щодо ситуації на ринку тваринницької продукції

  • Комментарі


    smile wink wassat tongue laughing sad

    Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.