Аграрний тиждень. Україна
» » Ціни на м’ясо будуть стабільні, але високі
» » Ціни на м’ясо будуть стабільні, але високі

    Ціни на м’ясо будуть стабільні, але високі


                 Не зважаючи на зниження закупівельних цін на живу худобу, що відбулося у травні-червні, не варто очікувати пропорційного здешевлення м’яса та м’ясопродуктів у роздрібній мережі. Справа навіть не у надприбутках посередників чи дистриб’юторів, а в недостатній пропозиції з боку національних товаровиробників доступного за ціною для вітчизняного споживача м’яса.

    Сьогодні цей дефіцит на внутрішньому ринку починає компенсувати імпорт м’ясопродуктів низького цінового сегменту, який впливає на рівень закупівельних цін на вітчизняну худобу. Завозиться сировина, призначена для подальшої переробки і виготовлення готових для споживання виробів. Саме тому найбільше цінові коливання відчутні на рівні ринку сировини. Після скорочення поставок в Україну дешевого м’яса чи то через вільно-економічні зони, по давальницьким схемам, чи то контрабандою, на ринку з’явився дефіцит сировини для переробки, який поряд із зростанням собівартості виробництва вплинув на ріст цін як закупівельних, так і відпускних на худобу та м’ясо.

    Після остаточного налагодження роботи по новим митним тарифам, коли для всіх операторів ринку стане зрозумілою схема імпорту в Україну м’яса зі сплатою мита 10-15%, можна очікувати стабілізацію цін на м’ясо та м’ясопродукти. Сьогодні ж ми маємо значні коливання, особливо на ринку живих свиней. Закупівельні ціни можуть зрости на 1-2 грн./кг живої ваги і за кілька днів знизитися. 

    Та за будь-яких обставин суттєвого здешевлення м’яса не варто очікувати. Адже подорожчання відбулося в цілому світі, що пов’язано з ростом цін на корми. Із надходженням нового врожаю кормові культури дещо подешевшають, але суттєвого здешевлення аналітики не прогнозують.

     

    Ринок ВРХ

    Не зважаючи на постійне скорочення поголів’я, у ціновому плані ринок яловичини протягом останніх тижнів – один із найбільш стабільних. Наявний дефіцит та відсутність імпорту даного виду м’яса дозволяє тримати досить високий рівень закупівельних цін у порівнянні з попередніми роками. Так, за даними Держкомстату, на 1 червня поголів’я ВРХ у всіх категоріях господарств скоротилося на 10,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Це в свою чергу стало основною причиною скорочення заготівлі худоби. Більшість агровиробників не здають молодняк ВРХ на забій, тримаючи його на відгодівлі для доведення до вищих вагових кондицій, оскільки в такому разі можна розраховувати на державну дотацію в розмірі 1,90 грн./кг живої ваги. Крім того, скорочення поголів’я корів і сезон виробництва молока впливає на те, що сільгоспвиробники здають на забій, як правило, биків. Втім, більшим попитом у м’ясоперерробних підприємств користуються корови.

    Всі ці чинники дозволяють виробникам реалізовувати худобу за досить високими цінами на рівні 12 грн./кг (жива вага). До того ж, ціни на корів в Україні кілька місяців поспіль залишаються на рівні 9 грн./кг живої ваги (середня вгодованість), і дефіцит пропозицій не дозволить знизити цю ціну.

    Попри дефіцит, суттєвому росту цін перешкоджатиме те, що основні споживачі даного виду м’яса – м’ясопереробні підприємства – при рості цін, як правило, утримуються від закупівель і намагаються компенсувати яловичину іншими видами м’яса. Це підтверджує той факт, що суттєве збільшення закупівельних цін на худобу спостерігалося лише в період, коли не було жодного доступу до дешевої сировини, – березень-квітень поточного року. Тоді більшість переробних підприємств навіть призупинили або скоротили обсяги випуску м’ясо-ковбасних виробів.

    Окрім того, подальший ріст закупівельних цін стримує відносне збільшення пропозиції м’яса на внутрішньому ринку завдяки імпорту свинини. В деяких регіонах закупівельні ціни на биків підвищених вагових кондицій навіть почали знижуватися. Якщо в травні за биків понад 400 кг живої ваги давали 11,4-12,5 грн./кг, то на 10-12 червня в деяких регіонах закупівля велася по 10,5-11 грн./кг. В довгостроковій перспективі подальше зниження цін на ВРХ малоймовірне, оскільки на внутрішньому ринку спостерігається дефіцит яловичини, який важко вирішити за допомогою імпорту і повністю замінити іншими видами м’яса. Особливим попитом користується охолоджене м’ясо і власне цей попит впливає на високі ціни у роздрібних мережах.

    Що стосується імпорту, то в сусідній Польщі (та й загалом у Європі) середній рівень цін, в залежності від країни та класу худоби, складає 2,7-3,4 євро/кг живої ваги. За ціновими параметрами доступним міг би бути імпорт із Аргентини, в якій діють нині певні обмеження щодо вивозу м’яса. До того ж, імпорт із країн Латинської Америки – це лише заморожене м’ясо, і його поставки можливі у незначних кількостях лише після однозначного введення в дію митних тарифів відповідно до СОТівських зобов’язань. Цього року закупити достатньо великі партії буде не так просто, адже компанії-імпортери мають довгострокові зобов’язання тощо.


    Перелік 14.01.2008 28.01.2008 11.02.2008 25.02.2008 10.03.2008 24.03.2008 07.04.2008 21.04.2008 05.05.2008 19.05.2008 02.06.2008 16.06.2008
    молодняк 10,3 10,8 10,8 11,2 11,5 11,3 11,4 12,1 11,9 11,4 11 10,9
    бики понад 400 кг 9,96 10,7 10,8 11,3 11,5 11,4 11,5 12,6 12,2 11,7 11,4 11
    корови средньої вгодованості 8,35 8,76 8,7 9 9,3 9,1 9,1 10,1 9,5 9,4 9,3 9,25

     

    Ринок свинини

    Непростою є ситуація на вітчизняному ринку свинини. На відміну від виробництва яловичини, де триває прогнозоване скорочення поголів’я та відносна стабільність цін, вітчизняна свинина у живій вазі постійно то дешевшає, то дорожчає. Такі цінові коливання негативно впливають на розвиток галузі, оскільки виробники не можуть прогнозувати розвиток даного напрямку тваринництва. Саме це, разом із зростанням вартості кормів, заробітних плат тощо, стало основною причиною скорочення поголів’я свиней на 20% станом на 1 червня у порівнянні з минулим роком (за даними Держкомстату).

    На зниження закупівельних цін впливає і введення в дію знижених митних тарифів на імпорт (лист Держмитслужби від 15.05.08 №11/1-14/5335-ЕП ), зокрема на м’ясо – від 10 до 15% в залежності від групи товару, що дозволило збільшити обсяги імпорту свиней в Україну. Як правило, свині завозяться з сусідньої Польщі для подальшої переробки на м’ясопереробних підприємствах. За даними операторів ринку, напівтуші свиней вітчизняного виробництва на 10-12 червня реалізуються по 24-25,5 грн./кг, польский товар можна придбати по 19,5-21,5 грн./кг (західні регіони, II категорія «м’ясні» та «беконні»).

    Використання м'ясокомбінатами імпортної сировини дозволяє утримувати на відносно стабільному рівні ціни на м’ясо-ковбасні вироби. На делікатесні вироби (балики і буженина зі свинини) навіть відбувається незначне зниження оптово-відпускних цін. Вітчизняну свинину для подальшої переробки підприємства купують по 13,5-14,5 грн./кг живої ваги в залежності від якості та регіону.

    Разом з тим на «м’ясні» та «беконні» породи свиней вітчизняного виробництва тримаються стабільно високі закупівельні ціни, що сягають в залежності від регіону та закупівельної партії 14,5-17,5 грн./кг (живої ваги). Закуповуючи свиней за таким цінами, вигідно реалізовувати лише охолоджене м’ясо в мережах супермаркетів і на ринках. Оператори ринку зазначають недостатність пропозицій вітчизняної охолодженої свинини м’ясних порід, що підтримує високий рівень цін. В подальшому стабільний попит на якісну охолоджену свинину не дозволить суттєво знизити закупівельні ціни на вітчизняних свиней «м’ясних» та «беконних» порід навіть при лібералізації торгівлі в рамках домовленостей по вступу України до СОТ.

    Якщо говорити про можливість зниження цін на свинину, призначену для подальшої переробки, то її мінімальний рівень буде вимірюватися ціною на живих свиней в Європі, в основному в Польщі, з урахуванням мита, ПДВ і транспортних затрат. Сьогодні ціни в Польщі складають 1,4-1,6 євро/кг живої ваги в залежності від категорії й продовжують зростати у зв’язку із збільшенням попиту та ростом цін на корми. Українських виробників така конкуренція змушує або скорочувати поголів'я, або розвивати технології, що дозволяють знижувати собівартість виробництва.

    Детальніше про цінові коливання на ринку м’яса, ринкові заготівельні й відпускні ціни, про основні тенденції вітчизняного ринку м’яса ви можете дізнатися з бюлетеня «Моніторинг ринку м’яса та м’ясопродуктів» (виходить в електронному вигляді двічі на місяць). З тестовим варіантом бюлетеня можна ознайомитися на Інтернет-сайті УКАБ за адресою //www.agribusiness.kiev.ua/uk/node/3970.

    Із запитанями можна звертатись за телефоном (044) 238-05-40.

     

                                            Єлизавета СВЯТКІВСЬКА,

                                            експерт з питань тваринництва

                                            асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»

     





    Схожі новини
  • Україна зменшила імпорт свинини на 5,5%
  • Реалізація свиней на забій у сільгосппідприємствах зросла на 18,3%
  • Скорочення імпорту свинини на 50% дозволить збільшити поголів’я свиней на 11% до 8,350 тис. голів
  • У листопаді відбулося найбільше скорочення поголів’я свиней за останні два роки
  • Україна залишається без яловичини - експерт

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Ціни на м’ясо будуть стабільні, але високі


             Не зважаючи на зниження закупівельних цін на живу худобу, що відбулося у травні-червні, не варто очікувати пропорційного здешевлення м’яса та м’ясопродуктів у роздрібній мережі. Справа навіть не у надприбутках посередників чи дистриб’юторів, а в недостатній пропозиції з боку національних товаровиробників доступного за ціною для вітчизняного споживача м’яса.

Сьогодні цей дефіцит на внутрішньому ринку починає компенсувати імпорт м’ясопродуктів низького цінового сегменту, який впливає на рівень закупівельних цін на вітчизняну худобу. Завозиться сировина, призначена для подальшої переробки і виготовлення готових для споживання виробів. Саме тому найбільше цінові коливання відчутні на рівні ринку сировини. Після скорочення поставок в Україну дешевого м’яса чи то через вільно-економічні зони, по давальницьким схемам, чи то контрабандою, на ринку з’явився дефіцит сировини для переробки, який поряд із зростанням собівартості виробництва вплинув на ріст цін як закупівельних, так і відпускних на худобу та м’ясо.

Після остаточного налагодження роботи по новим митним тарифам, коли для всіх операторів ринку стане зрозумілою схема імпорту в Україну м’яса зі сплатою мита 10-15%, можна очікувати стабілізацію цін на м’ясо та м’ясопродукти. Сьогодні ж ми маємо значні коливання, особливо на ринку живих свиней. Закупівельні ціни можуть зрости на 1-2 грн./кг живої ваги і за кілька днів знизитися. 

Та за будь-яких обставин суттєвого здешевлення м’яса не варто очікувати. Адже подорожчання відбулося в цілому світі, що пов’язано з ростом цін на корми. Із надходженням нового врожаю кормові культури дещо подешевшають, але суттєвого здешевлення аналітики не прогнозують.

 

Ринок ВРХ

Не зважаючи на постійне скорочення поголів’я, у ціновому плані ринок яловичини протягом останніх тижнів – один із найбільш стабільних. Наявний дефіцит та відсутність імпорту даного виду м’яса дозволяє тримати досить високий рівень закупівельних цін у порівнянні з попередніми роками. Так, за даними Держкомстату, на 1 червня поголів’я ВРХ у всіх категоріях господарств скоротилося на 10,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Це в свою чергу стало основною причиною скорочення заготівлі худоби. Більшість агровиробників не здають молодняк ВРХ на забій, тримаючи його на відгодівлі для доведення до вищих вагових кондицій, оскільки в такому разі можна розраховувати на державну дотацію в розмірі 1,90 грн./кг живої ваги. Крім того, скорочення поголів’я корів і сезон виробництва молока впливає на те, що сільгоспвиробники здають на забій, як правило, биків. Втім, більшим попитом у м’ясоперерробних підприємств користуються корови.

Всі ці чинники дозволяють виробникам реалізовувати худобу за досить високими цінами на рівні 12 грн./кг (жива вага). До того ж, ціни на корів в Україні кілька місяців поспіль залишаються на рівні 9 грн./кг живої ваги (середня вгодованість), і дефіцит пропозицій не дозволить знизити цю ціну.

Попри дефіцит, суттєвому росту цін перешкоджатиме те, що основні споживачі даного виду м’яса – м’ясопереробні підприємства – при рості цін, як правило, утримуються від закупівель і намагаються компенсувати яловичину іншими видами м’яса. Це підтверджує той факт, що суттєве збільшення закупівельних цін на худобу спостерігалося лише в період, коли не було жодного доступу до дешевої сировини, – березень-квітень поточного року. Тоді більшість переробних підприємств навіть призупинили або скоротили обсяги випуску м’ясо-ковбасних виробів.

Окрім того, подальший ріст закупівельних цін стримує відносне збільшення пропозиції м’яса на внутрішньому ринку завдяки імпорту свинини. В деяких регіонах закупівельні ціни на биків підвищених вагових кондицій навіть почали знижуватися. Якщо в травні за биків понад 400 кг живої ваги давали 11,4-12,5 грн./кг, то на 10-12 червня в деяких регіонах закупівля велася по 10,5-11 грн./кг. В довгостроковій перспективі подальше зниження цін на ВРХ малоймовірне, оскільки на внутрішньому ринку спостерігається дефіцит яловичини, який важко вирішити за допомогою імпорту і повністю замінити іншими видами м’яса. Особливим попитом користується охолоджене м’ясо і власне цей попит впливає на високі ціни у роздрібних мережах.

Що стосується імпорту, то в сусідній Польщі (та й загалом у Європі) середній рівень цін, в залежності від країни та класу худоби, складає 2,7-3,4 євро/кг живої ваги. За ціновими параметрами доступним міг би бути імпорт із Аргентини, в якій діють нині певні обмеження щодо вивозу м’яса. До того ж, імпорт із країн Латинської Америки – це лише заморожене м’ясо, і його поставки можливі у незначних кількостях лише після однозначного введення в дію митних тарифів відповідно до СОТівських зобов’язань. Цього року закупити достатньо великі партії буде не так просто, адже компанії-імпортери мають довгострокові зобов’язання тощо.


Перелік 14.01.2008 28.01.2008 11.02.2008 25.02.2008 10.03.2008 24.03.2008 07.04.2008 21.04.2008 05.05.2008 19.05.2008 02.06.2008 16.06.2008
молодняк 10,3 10,8 10,8 11,2 11,5 11,3 11,4 12,1 11,9 11,4 11 10,9
бики понад 400 кг 9,96 10,7 10,8 11,3 11,5 11,4 11,5 12,6 12,2 11,7 11,4 11
корови средньої вгодованості 8,35 8,76 8,7 9 9,3 9,1 9,1 10,1 9,5 9,4 9,3 9,25

 

Ринок свинини

Непростою є ситуація на вітчизняному ринку свинини. На відміну від виробництва яловичини, де триває прогнозоване скорочення поголів’я та відносна стабільність цін, вітчизняна свинина у живій вазі постійно то дешевшає, то дорожчає. Такі цінові коливання негативно впливають на розвиток галузі, оскільки виробники не можуть прогнозувати розвиток даного напрямку тваринництва. Саме це, разом із зростанням вартості кормів, заробітних плат тощо, стало основною причиною скорочення поголів’я свиней на 20% станом на 1 червня у порівнянні з минулим роком (за даними Держкомстату).

На зниження закупівельних цін впливає і введення в дію знижених митних тарифів на імпорт (лист Держмитслужби від 15.05.08 №11/1-14/5335-ЕП ), зокрема на м’ясо – від 10 до 15% в залежності від групи товару, що дозволило збільшити обсяги імпорту свиней в Україну. Як правило, свині завозяться з сусідньої Польщі для подальшої переробки на м’ясопереробних підприємствах. За даними операторів ринку, напівтуші свиней вітчизняного виробництва на 10-12 червня реалізуються по 24-25,5 грн./кг, польский товар можна придбати по 19,5-21,5 грн./кг (західні регіони, II категорія «м’ясні» та «беконні»).

Використання м'ясокомбінатами імпортної сировини дозволяє утримувати на відносно стабільному рівні ціни на м’ясо-ковбасні вироби. На делікатесні вироби (балики і буженина зі свинини) навіть відбувається незначне зниження оптово-відпускних цін. Вітчизняну свинину для подальшої переробки підприємства купують по 13,5-14,5 грн./кг живої ваги в залежності від якості та регіону.

Разом з тим на «м’ясні» та «беконні» породи свиней вітчизняного виробництва тримаються стабільно високі закупівельні ціни, що сягають в залежності від регіону та закупівельної партії 14,5-17,5 грн./кг (живої ваги). Закуповуючи свиней за таким цінами, вигідно реалізовувати лише охолоджене м’ясо в мережах супермаркетів і на ринках. Оператори ринку зазначають недостатність пропозицій вітчизняної охолодженої свинини м’ясних порід, що підтримує високий рівень цін. В подальшому стабільний попит на якісну охолоджену свинину не дозволить суттєво знизити закупівельні ціни на вітчизняних свиней «м’ясних» та «беконних» порід навіть при лібералізації торгівлі в рамках домовленостей по вступу України до СОТ.

Якщо говорити про можливість зниження цін на свинину, призначену для подальшої переробки, то її мінімальний рівень буде вимірюватися ціною на живих свиней в Європі, в основному в Польщі, з урахуванням мита, ПДВ і транспортних затрат. Сьогодні ціни в Польщі складають 1,4-1,6 євро/кг живої ваги в залежності від категорії й продовжують зростати у зв’язку із збільшенням попиту та ростом цін на корми. Українських виробників така конкуренція змушує або скорочувати поголів'я, або розвивати технології, що дозволяють знижувати собівартість виробництва.

Детальніше про цінові коливання на ринку м’яса, ринкові заготівельні й відпускні ціни, про основні тенденції вітчизняного ринку м’яса ви можете дізнатися з бюлетеня «Моніторинг ринку м’яса та м’ясопродуктів» (виходить в електронному вигляді двічі на місяць). З тестовим варіантом бюлетеня можна ознайомитися на Інтернет-сайті УКАБ за адресою //www.agribusiness.kiev.ua/uk/node/3970.

Із запитанями можна звертатись за телефоном (044) 238-05-40.

 

                                        Єлизавета СВЯТКІВСЬКА,

                                        експерт з питань тваринництва

                                        асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»

 





Схожі новини
  • Україна зменшила імпорт свинини на 5,5%
  • Реалізація свиней на забій у сільгосппідприємствах зросла на 18,3%
  • Скорочення імпорту свинини на 50% дозволить збільшити поголів’я свиней на 11% до 8,350 тис. голів
  • У листопаді відбулося найбільше скорочення поголів’я свиней за останні два роки
  • Україна залишається без яловичини - експерт

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.