Із початку поточного маркетингового року Україна поставила на зовнішні ринки 16,25 мільйона тонн зернових. Найбільше експортовано кукурудзи, пшениці та ячменю. І якщо темпи продажу кукурудзи за кордон збільшуються, то пшеницю наразі мають право експортувати лише ті компанії, які закупили її на відкритих біржових торгах, які провів Аграрний фонд. Такі умови були узгоджені Мінагрополітики із зернотрейдерами. Тому на сьогодні експорт зерна перебуває під контролем.
Цього маркетингового року виважена політика держави щодо експорту дала змогу не тільки виконати зовнішні зобов’язання та виступити надійним партнером, але й забезпечити продовольчу безпеку. Аграрії зібрали третій за обсягами врожай зернових за роки незалежності – 46,2 мільйона тонн. Враховуючи перехідні запаси збіжжя на рівні 11,6 мільйона тонн, загальна пропозиція зернових у поточному маркетинговому році становила понад 58 мільйонів тонн. Таких запасів вистачає, щоб забезпечити потребу внутрішнього споживання зерна, утримати стабільні ціни на хліб та експортувати збіжжя.
На сьогодні Україна експортувала 7,95 мільйона тонн кукурудзи, 6,04 мільйона тонн пшениці та 1,98 млн тонн ячменю. Такі обсяги відповідають домовленостям, яких досягли зернотрейдери та Мінагрополітики, підписавши відповідний Меморандум про співпрацю. Винятком стала продовольча пшениця, доекспортувати яку отримали право компанії, що закупили її в Аграрного фонду на відкритих біржових торгах. Усього ж у цьому маркетинговому році Україна планує експортувати 23,2 мільйона тонн зерна.
Завдяки домовленостям щодо граничних обсягів експорту пшениці державі вдалося забезпечити продовольчу безпеку в країні. Тому внутрішніх запасів зерна достатньо для переробки на борошно та утримання стабільної ціни на соціальні сорти хліба. Так, Аграрний фонд у цьому році продовжить інтервенції борошном на хлібопекарські підприємства областей, за ціною, нижчою від ринкової.