Аграрний тиждень. Україна
» » Яких фермерів дотує уряд
» » Яких фермерів дотує уряд

    Яких фермерів дотує уряд


    У червні 2013 року на сайті Кабміну з'явилося повідомлення, що "вітчизняні аграрії вдячні уряду і прем'єру Миколі Азарову особисто за послідовну й систематичну фінансову підтримку селян".
    Мова йшла про виконанням урядом бюджетної програми "Державна підтримка галузі тваринництва", а саме - про часткову компенсацію фермерським підприємствам вартості закупленої худоби.
    Вдячними "вітчизняними аграріями" виявилася лише одна фірма з Луганщини, яка написала лист Азарову.
    Інші фермери, які отримали дотації, мабуть, не захотіли розголошувати інформацію про себе. Та так чи інакше, гроші з народного гаманця були виділені. Час дослідити компанії, які, на думку уряду, потребують допомоги.
    Як повідомили у відділі розвитку галузей тваринництва Мінагропроду, програма "Державна підтримка галузі тваринництва" була започаткована у 2011 році.
    Гроші на програму передбачені із спеціального фонду держбюджету, який формується сумами податку на додану вартість, сплаченими переробними підприємствами. Фактично ж кошти почали виділятися 2012 року.
    Всього в Україні на кінець 2012 року 89 суб'єктів господарювання закупили 10 560 голів племінного поголів'я. Нарахування для часткового відшкодування становить 62,4 млн грн - до 7 тис грн за голову, які повністю спрямовані в регіони.
    У лютому 2013 року програма триває. Списки для відшкодування складають управління агропромислового розвитку облдержадміністрацій. У 2013 році відповідно до закону про державний бюджет на підтримку тваринництва передбачено 650 млн грн, у 2012 році було 732 млн грн.
    Крім даної статті витрат, ці гроші будуть направлені на дотування закупівлі установок індивідуального доїння для домогосподарств, на дотації фізичним особам і фермерським господарствам за вирощений і проданий на забій та переробку молодняк великої рогатої худоби і свиней, на дотування будівництва і ремонту тваринницьких ферм і підприємств з виробництва комбікормів.
    Керівник аналітичного департаменту консалтингової агенції ААА Марія Колесник вважає, що така програма буде ефективною за трьох умов: реальних виплат з Казначейства, об'єктивного формування реєстрів місцевими адміністраціями і кмітливості фермерів.
    За її словами, для отримання компенсації необхідно правильно оформити документи для заявки і пройти процедуру, яка вимагає певного рівня юридичної освіченості. Великі холдинги забезпеченні професійними юристами. Проблеми можуть виникнути у малих господарств, які не мають таких фахівців.
    "Так, 2012 року компенсація нараховувалася, але це могло бути пов'язано з виборами. Чи будуть дотації у 2013 році - покаже час", - каже Колесник.
    Ознайомившись з 89 щасливчиками, які отримали компенсацію у 2012 році, автор відзначив такі тенденції. Найуспішнішими партнерами держави є господарства, пов'язані з колишніми посадовцями. Більше того, самі фермери політично активні.
    Майже чверть керівників 89 фермерських господарств - депутати різних рівнів, переважно - від владних політичних сил. Лідирує Народна партія - дев'ять фермерів. Від "регіоналів" - сім, "Батьківщини" - три, Аграрної партії - два, КПУ та СПУ - по одному.
    Найбільше дотацій - 5,948 млн грн - виділили фірмі АТП "Ювілейне" з Дніпропетровщини. За повідомленням anyfoodanyfeed.com, фірма пов'язана з відомим в регіоні фермером Володимиром Клименком, який є батьком не менш успішного Анатолія Клименка.
    Останній у 2007-2010 роках був заступником міністра транспорту та зв'язку, має звання генерал-майор СБУ. У 2012 році "Ювілейне" інвестувало 80 млн грн у молочний комплекс "Катеринославський", який належить А. Клименку.
    В Криму 693 тис грн дотацій дісталися ПСП "Грузія", яким керує депутат-"регіонал" Первомайської райради Валерій Хасітошвілі.
    На Вінниччині найбільше дотацій - 2,318 млн грн - дали племзаводу
    "Літинський", що входить до складу кондитерської корпорації Roshen Петра Порошенка. У 2012 році він очолював Міністерство економічного розвитку і торгівлі.
    На Волині 1,677 млн грн дотацій уряд направив СТОВ "Ратнівський аграрій", в який інвестує російський бізнесмен Андрій Панніков, колишній співробітник зовнішньої розвідки КДБ СРСР.
    Корпорація "Агро-союз" Сергія Прокаєва та Володимира Хоришка, які входять до двадцятки найбагатших громадян Дніпропетровська за версією Forbes.ua, отримала з бюджету 2,401 млн грн.
    У Донецькій області 1,344 млн грн дісталися агрофірмі "Горняк", яка входить до сфери інтересів корпорації "Геркулес". Власник корпорації Ігор Андреєв
    входить до другої сотні найбагатших людей України за версією видання "Фокус". До речі, за інформацією агрофірми, рентабельною вона стала з 2011 року. У 2010 році від Партії регіонів до Старобешівської райради пройшли директор агрофірми Вадим Дудінський, який згодом звільнився, та його заступник Сергій Бурцев.
    Ще 4,956 млн грн уряд дав фірмі "Галекс-агро" з Житомирщини. Керуючий виробництвом "Галексу" Валерій Якимчук 2010 року став депутатом Новгород-Волинської райради від Партії регіонів.
    На Закарпатті 2012 року ТОВ "Карпатикум" отримало більше 1 млн грн. Щоправда, 2013 рік для компанії став менш успішним.
    У квітні 2013 року фірма, якою за даними ЗМІ керує депутат Закарпатської облради двох скликань Пейтер Чаба, була помічена у скандалі навколо масової смерті та незаконного захоронення дорогих корів. У липні працівники ветеринарної медицини краю повідомили, що утилізували 6 800 кг неякісної яловичини, яка належала цьому товариству.
    Більше 3 млн грн отримала "Українська молочна компанія" з Київщини, яка належить колишньому "регіоналу" Едуарду Прутнику та колишньому віце-прем'єру Віталію Гайдуку.
    Другу за розміром дотацію отримала компанія з Білої Церкви - ТОВ "Острійківське", яку очолює "регіонал" місцевої райради Ярослав Коломієць.
    Цікаво, що у Києві теж є аграрне господарство, яке отримує дотації. ТОВ "Стара ферма" зареєстрована у 2010 році на Горького, 72, у квартирі 117. У 2012 році уряд виділив йому більше 600 тис грн.
    На Кіровоградщині, житниці України, найбільші дотації отримали господарства, якими керують колишні і нинішні депутати облради. 1,610 млн грн уряд виділив ТОВ "Прогрес" Миколи Монашка, який тричі ставав крайовим депутатом.
    Трохи менше - 1,554 млн грн - дісталося ТОВ "Украгроком", яке очолює депутат облради від Народної партії Анатолій Кузьменко. Його син Сергій Кузьменко, колишній заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації, є народним депутатом від іншої партії - Партії регіонів. У першій лізі грає футбольна команда "Украгроком", яку спонсорують Кузьменки.
    У Миколаївській області 105 тис грн пішли ПСП "Агрофірма "Авангард", яким керує Григорій Демченко. Його дружина Тетяна на початку 2000-х років очолювала Єланецьку райдержадміністрацію, на території якої розташоване господарство. У 2010 року вона була обрана до Миколаївської обласної ради від Партії регіонів.
    ТзОВ "Бучачагрохлібпром" з Тернопільської області отримав від уряду 1,719 млн грн. У Бучацькій райраді господарство представлене аж шістьма депутатами. Троє з них пройшли від Партії регіонів, ще троє - від Аграрної партії.
    На Харківщині майже 1 млн. гривень отримала фірма "Агросервіс ЛТД". За даними ЗМІ, основним інвестором господарства є Володимир Кулик, який на останніх виборах до парламенту був довіреною особою народного депутата від Партії регіонів Шенцева Дмитра.
    На Поділлі найбільше дотацій - 1,684 млн грн - отримала фірма "Подільський господар 2004", яка входить в групу братів Буряків. Останні мають за плечима успішну кар'єру у бізнесі і державних структурах. Сергій Буряк встиг побувати членом парламентських фракцій "Блок Юлії Тимошенко" та Партії регіонів.
    Для "ПГ 2004" це не перша допомога від уряду. У 2011 році "Господар" отримав 11,3 млн грн як відшкодування за будівництво молочного комплексу. Однак у грудні 2011 року СБУ розпочала розслідування нецільового використання бюджетних грошей. Щоправда, воно не дало результатів.
    Трохи менше - 1,33 млн грн - отримала інша хмельницька компанія - "Перлина Поділля". Її керівник Сергій Іващук - теж непроста людина.
    На виборах-2012 він був довіреною особою голови Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету, кандидата від Партії регіонів Віталія Олуйка. Останній програв "свободівцю" Сабію. Іващук зарахований до президентського кадрового резерву "Нова еліта нації".
    Очевидно, влада, готуючи програму з підтримки АПК, переслідувала благородні цілі. Нестабільна політична та ринкова ситуації часто спричиняють банкрутство цілих галузей, що веде до тотального безробіття на селі.
    Разом із тим, уряд повинен забезпечити цільове призначення коштів. Як видно з наведеного списку, адресати допомоги - великі холдинги з поважними людьми на чолі, які самі можуть допомогти кому завгодно.
    Зараз облдержадміністрації ще тільки формують реєстри охочих отримати дотації. Більшість списків буде затверджена в другому півріччі 2013 року. Тож ще є час розробити механізм відсіву великого бізнесу.
    Якщо уряд зверне увагу на якість виконання програми, можливо 2014 року подяка на ім'я очільника уряду прийде не від одного господарства, а від багатьох.

    ДУМКА ЕКСПЕРТА.
    Аналітик Української аграрної асоціації Мар'ян Заблоцький.
    - Аграрні дотації працюють погано через традиційні для бюджетних витрат бюрократію та корупцію. Слід повністю відмовитися від будь-яких прямих форм підтримки сільського господарства з державного бюджету і зосередитися лише на підтриманні поточного рівня податкових пільг для галузі.
    Податкові пільги - це єдиний механізм, який дозволяє всім аграріям отримувати однаковий рівень підтримки незалежно від преференцій чиновників.
    Податкові пільги важливі для АПК через значні дотації у розвинених країнах. ЄС щороку витрачає на це близько 57 млрд євро. В цілому на кожні 5 євро, що заробила галузь, держава доплачує 1 євро.

    Гліб Канєвський, Центр політичних студій та аналітики
    Повна версія статті: //www.epravda.com.ua/publications/2013/08/19/390381/





    Схожі новини
  • Присяжнюк: Державна підтримка зупинила спад у тваринництві
  • На Львівщині виплатять 7033,25 тис. грн. дотацій за утримання молодняку ВРХ
  • Аграрії Одещини отримають дотацію за утримання молодняку ВРХ в повному обсязі
  • У 2012 році 340 тисяч селян отримали державну допомогу за утримання молодняку ВРХ
  • У 2013 році держава виділить 650 мільйонів гривень на розвиток тваринництва

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Яких фермерів дотує уряд


У червні 2013 року на сайті Кабміну з'явилося повідомлення, що "вітчизняні аграрії вдячні уряду і прем'єру Миколі Азарову особисто за послідовну й систематичну фінансову підтримку селян".
Мова йшла про виконанням урядом бюджетної програми "Державна підтримка галузі тваринництва", а саме - про часткову компенсацію фермерським підприємствам вартості закупленої худоби.
Вдячними "вітчизняними аграріями" виявилася лише одна фірма з Луганщини, яка написала лист Азарову.
Інші фермери, які отримали дотації, мабуть, не захотіли розголошувати інформацію про себе. Та так чи інакше, гроші з народного гаманця були виділені. Час дослідити компанії, які, на думку уряду, потребують допомоги.
Як повідомили у відділі розвитку галузей тваринництва Мінагропроду, програма "Державна підтримка галузі тваринництва" була започаткована у 2011 році.
Гроші на програму передбачені із спеціального фонду держбюджету, який формується сумами податку на додану вартість, сплаченими переробними підприємствами. Фактично ж кошти почали виділятися 2012 року.
Всього в Україні на кінець 2012 року 89 суб'єктів господарювання закупили 10 560 голів племінного поголів'я. Нарахування для часткового відшкодування становить 62,4 млн грн - до 7 тис грн за голову, які повністю спрямовані в регіони.
У лютому 2013 року програма триває. Списки для відшкодування складають управління агропромислового розвитку облдержадміністрацій. У 2013 році відповідно до закону про державний бюджет на підтримку тваринництва передбачено 650 млн грн, у 2012 році було 732 млн грн.
Крім даної статті витрат, ці гроші будуть направлені на дотування закупівлі установок індивідуального доїння для домогосподарств, на дотації фізичним особам і фермерським господарствам за вирощений і проданий на забій та переробку молодняк великої рогатої худоби і свиней, на дотування будівництва і ремонту тваринницьких ферм і підприємств з виробництва комбікормів.
Керівник аналітичного департаменту консалтингової агенції ААА Марія Колесник вважає, що така програма буде ефективною за трьох умов: реальних виплат з Казначейства, об'єктивного формування реєстрів місцевими адміністраціями і кмітливості фермерів.
За її словами, для отримання компенсації необхідно правильно оформити документи для заявки і пройти процедуру, яка вимагає певного рівня юридичної освіченості. Великі холдинги забезпеченні професійними юристами. Проблеми можуть виникнути у малих господарств, які не мають таких фахівців.
"Так, 2012 року компенсація нараховувалася, але це могло бути пов'язано з виборами. Чи будуть дотації у 2013 році - покаже час", - каже Колесник.
Ознайомившись з 89 щасливчиками, які отримали компенсацію у 2012 році, автор відзначив такі тенденції. Найуспішнішими партнерами держави є господарства, пов'язані з колишніми посадовцями. Більше того, самі фермери політично активні.
Майже чверть керівників 89 фермерських господарств - депутати різних рівнів, переважно - від владних політичних сил. Лідирує Народна партія - дев'ять фермерів. Від "регіоналів" - сім, "Батьківщини" - три, Аграрної партії - два, КПУ та СПУ - по одному.
Найбільше дотацій - 5,948 млн грн - виділили фірмі АТП "Ювілейне" з Дніпропетровщини. За повідомленням anyfoodanyfeed.com, фірма пов'язана з відомим в регіоні фермером Володимиром Клименком, який є батьком не менш успішного Анатолія Клименка.
Останній у 2007-2010 роках був заступником міністра транспорту та зв'язку, має звання генерал-майор СБУ. У 2012 році "Ювілейне" інвестувало 80 млн грн у молочний комплекс "Катеринославський", який належить А. Клименку.
В Криму 693 тис грн дотацій дісталися ПСП "Грузія", яким керує депутат-"регіонал" Первомайської райради Валерій Хасітошвілі.
На Вінниччині найбільше дотацій - 2,318 млн грн - дали племзаводу
"Літинський", що входить до складу кондитерської корпорації Roshen Петра Порошенка. У 2012 році він очолював Міністерство економічного розвитку і торгівлі.
На Волині 1,677 млн грн дотацій уряд направив СТОВ "Ратнівський аграрій", в який інвестує російський бізнесмен Андрій Панніков, колишній співробітник зовнішньої розвідки КДБ СРСР.
Корпорація "Агро-союз" Сергія Прокаєва та Володимира Хоришка, які входять до двадцятки найбагатших громадян Дніпропетровська за версією Forbes.ua, отримала з бюджету 2,401 млн грн.
У Донецькій області 1,344 млн грн дісталися агрофірмі "Горняк", яка входить до сфери інтересів корпорації "Геркулес". Власник корпорації Ігор Андреєв
входить до другої сотні найбагатших людей України за версією видання "Фокус". До речі, за інформацією агрофірми, рентабельною вона стала з 2011 року. У 2010 році від Партії регіонів до Старобешівської райради пройшли директор агрофірми Вадим Дудінський, який згодом звільнився, та його заступник Сергій Бурцев.
Ще 4,956 млн грн уряд дав фірмі "Галекс-агро" з Житомирщини. Керуючий виробництвом "Галексу" Валерій Якимчук 2010 року став депутатом Новгород-Волинської райради від Партії регіонів.
На Закарпатті 2012 року ТОВ "Карпатикум" отримало більше 1 млн грн. Щоправда, 2013 рік для компанії став менш успішним.
У квітні 2013 року фірма, якою за даними ЗМІ керує депутат Закарпатської облради двох скликань Пейтер Чаба, була помічена у скандалі навколо масової смерті та незаконного захоронення дорогих корів. У липні працівники ветеринарної медицини краю повідомили, що утилізували 6 800 кг неякісної яловичини, яка належала цьому товариству.
Більше 3 млн грн отримала "Українська молочна компанія" з Київщини, яка належить колишньому "регіоналу" Едуарду Прутнику та колишньому віце-прем'єру Віталію Гайдуку.
Другу за розміром дотацію отримала компанія з Білої Церкви - ТОВ "Острійківське", яку очолює "регіонал" місцевої райради Ярослав Коломієць.
Цікаво, що у Києві теж є аграрне господарство, яке отримує дотації. ТОВ "Стара ферма" зареєстрована у 2010 році на Горького, 72, у квартирі 117. У 2012 році уряд виділив йому більше 600 тис грн.
На Кіровоградщині, житниці України, найбільші дотації отримали господарства, якими керують колишні і нинішні депутати облради. 1,610 млн грн уряд виділив ТОВ "Прогрес" Миколи Монашка, який тричі ставав крайовим депутатом.
Трохи менше - 1,554 млн грн - дісталося ТОВ "Украгроком", яке очолює депутат облради від Народної партії Анатолій Кузьменко. Його син Сергій Кузьменко, колишній заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації, є народним депутатом від іншої партії - Партії регіонів. У першій лізі грає футбольна команда "Украгроком", яку спонсорують Кузьменки.
У Миколаївській області 105 тис грн пішли ПСП "Агрофірма "Авангард", яким керує Григорій Демченко. Його дружина Тетяна на початку 2000-х років очолювала Єланецьку райдержадміністрацію, на території якої розташоване господарство. У 2010 року вона була обрана до Миколаївської обласної ради від Партії регіонів.
ТзОВ "Бучачагрохлібпром" з Тернопільської області отримав від уряду 1,719 млн грн. У Бучацькій райраді господарство представлене аж шістьма депутатами. Троє з них пройшли від Партії регіонів, ще троє - від Аграрної партії.
На Харківщині майже 1 млн. гривень отримала фірма "Агросервіс ЛТД". За даними ЗМІ, основним інвестором господарства є Володимир Кулик, який на останніх виборах до парламенту був довіреною особою народного депутата від Партії регіонів Шенцева Дмитра.
На Поділлі найбільше дотацій - 1,684 млн грн - отримала фірма "Подільський господар 2004", яка входить в групу братів Буряків. Останні мають за плечима успішну кар'єру у бізнесі і державних структурах. Сергій Буряк встиг побувати членом парламентських фракцій "Блок Юлії Тимошенко" та Партії регіонів.
Для "ПГ 2004" це не перша допомога від уряду. У 2011 році "Господар" отримав 11,3 млн грн як відшкодування за будівництво молочного комплексу. Однак у грудні 2011 року СБУ розпочала розслідування нецільового використання бюджетних грошей. Щоправда, воно не дало результатів.
Трохи менше - 1,33 млн грн - отримала інша хмельницька компанія - "Перлина Поділля". Її керівник Сергій Іващук - теж непроста людина.
На виборах-2012 він був довіреною особою голови Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету, кандидата від Партії регіонів Віталія Олуйка. Останній програв "свободівцю" Сабію. Іващук зарахований до президентського кадрового резерву "Нова еліта нації".
Очевидно, влада, готуючи програму з підтримки АПК, переслідувала благородні цілі. Нестабільна політична та ринкова ситуації часто спричиняють банкрутство цілих галузей, що веде до тотального безробіття на селі.
Разом із тим, уряд повинен забезпечити цільове призначення коштів. Як видно з наведеного списку, адресати допомоги - великі холдинги з поважними людьми на чолі, які самі можуть допомогти кому завгодно.
Зараз облдержадміністрації ще тільки формують реєстри охочих отримати дотації. Більшість списків буде затверджена в другому півріччі 2013 року. Тож ще є час розробити механізм відсіву великого бізнесу.
Якщо уряд зверне увагу на якість виконання програми, можливо 2014 року подяка на ім'я очільника уряду прийде не від одного господарства, а від багатьох.

ДУМКА ЕКСПЕРТА.
Аналітик Української аграрної асоціації Мар'ян Заблоцький.
- Аграрні дотації працюють погано через традиційні для бюджетних витрат бюрократію та корупцію. Слід повністю відмовитися від будь-яких прямих форм підтримки сільського господарства з державного бюджету і зосередитися лише на підтриманні поточного рівня податкових пільг для галузі.
Податкові пільги - це єдиний механізм, який дозволяє всім аграріям отримувати однаковий рівень підтримки незалежно від преференцій чиновників.
Податкові пільги важливі для АПК через значні дотації у розвинених країнах. ЄС щороку витрачає на це близько 57 млрд євро. В цілому на кожні 5 євро, що заробила галузь, держава доплачує 1 євро.

Гліб Канєвський, Центр політичних студій та аналітики
Повна версія статті: //www.epravda.com.ua/publications/2013/08/19/390381/





Схожі новини
  • Присяжнюк: Державна підтримка зупинила спад у тваринництві
  • На Львівщині виплатять 7033,25 тис. грн. дотацій за утримання молодняку ВРХ
  • Аграрії Одещини отримають дотацію за утримання молодняку ВРХ в повному обсязі
  • У 2012 році 340 тисяч селян отримали державну допомогу за утримання молодняку ВРХ
  • У 2013 році держава виділить 650 мільйонів гривень на розвиток тваринництва

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.