ЧЕРЕЗ протистояння з Росією, загальний економічний спад, різке зниження купівельної спроможності громадян, зміни в оподаткуванні ситуація в молочній галузі України у 2014-2016 роках помітно погіршилася. Як зазначають експерти, навіть якщо кон’юнктура світового ринку молокопродуктів найближчим часом поліпшиться, на вітчизняних виробників чекають непрості часи. За підсумками першого півріччя виробництво молочної продукції в Україні порівняно з відповідним торішнім періодом зменшилося на 4,39%. Кількість сільгосппідприємств молочного напряму скоротилася до 2,6 тис., причому на 367 із них припадає 64% усього молока в цій категорії виробників. Однак частка великотоварних господарств у загальному виробництві молока незначна — 25%. Утричі поменшало за останні вісім років молокопереробних підприємств. У 2015 році вони закупили 4,1 млн тонн сировини. Лише чверть продукції європейської якості. Молочники нарікають на зниження рентабельності виробництва. Тим часом держава згорнула всі програми підтримки галузі.
Мільйони для фермерів чи банків?
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ інвестиційний банк може надати кошти для пільгових кредитів малим та середнім фермерам. Про це заявив міністр аграрної політики і продовольства України Тарас Кутовий. «Ми внесемо на ратифікацію Верховної Ради угоду з Європейським інвестиційним банком, згідно з якою 400 млн євро буде виділено для малих та середніх виробників. Строк надання кредиту — 12 років із пільговою ставкою», — зазначив Кутовий. Міністр також повідав, що позичальником ресурсів виступатиме Україна в особі Мінфіну, який з участю Мінагрополітики та у взаємодії з ПАТ «Укрексімбанк» надасть фінансові ресурси комерційним банкам. Визначені банки, своєю чергою, здійснюватимуть відбір проектів, їх фінансування та моніторинг практичної реалізації. За словами Тараса Кутового, ресурс буде спрямовано на розвиток інфраструктурних проектів, логістику, поліпшення умов сушіння та переробки сільгосппродукції. Основна мета — підвищити конкурентоспроможність малих виробників за рахунок низької кредитної ставки. Проте в аграріїв виникають побоювання, що комерційні банки перекрутять умови угоди на свою користь.
По досвід — до Великої Британії
НА ПОЧАТКУ липня представники понад 15 українських сільгосппідприємств тваринницької галузі відвідали виставку Livestockevent в Бірмінгемі. Ця подія є дуже важливою для британських компаній відповідного напряму. На виставкових майданчиках господарі демонстрували техніку та обладнання, корів молочних і м’ясних порід, овець породи Leyn. Українська делегація відвідала 13 галузевих секторів експозиції, мала змогу випробувати найновіші зразки інноваційного обладнання виробництва Великої Британії, роздивитися продукцію та ознайомитись із послугами, що надаються у сферах ветеринарії, управління господарством, виробництва альтернативних джерел енергії, кормів, фуражу тощо. Делегати також зустрілися зі своїми британськими колегами та обмінялись досвідом під час візиту на молочну ферму Wyndford Hosteins.
Наше зерно як загроза
ЯК ПОВІДОМИЛО «Польське радіо», тамтешні фермери побоюються неконтрольованого напливу українського зерна на ринок цієї країни. «Якщо державні служби будуть толерантними до цього імпорту, то виробники зерна можуть організувати протести в різних куточках країни», — наголошує радіо. Крайова Рада сільськогосподарських палат закликає взяти під контроль імпорт із сусідньої держави. Наголошується, що Україна має дозвіл Європейської комісії на безмитний експорт до ЄС 1,6 млн тонн зерна. «З огляду на вартість транспортування це зерно здебільшого прямуватиме до Польщі», — висловлюють припущення польські ЗМІ. Органи самоврядування рільників та організації, які об’єднують виробників збіжжя, переконані, що дозвіл на ввезення з України великої кількості збіжжя може «розхитати» польський ринок. Однак Міністерство сільського господарства Польщі заспокоює: ситуація на зерновому ринку під контролем.