У 2017 році валова продукція рослинництва прогнозується на рівні минулого року і може становити 184,9 млрд грн, поінформував завідувач відділення організації виробництва та земельних відносин Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Віктор Месель-Веселяк.
За його словами, враховуючи стан посівів озимих зернових культур, прогноз по них можливий за оптимістичним варіантом, а по інших культурах – за середнім варіантом.
За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, прогнозується незначне зменшення – на 1,5% – обсягів виробництва зернових і зернобобових культур – до 64,99 млн т проти минулорічних 65,95 млн т.
Пшениці прогнозується зібрати на 1,2% більше, ніж торік – 26,3 млн т. Очікуване зниження урожайності до 41,6 ц/га буде компенсоване збільшенням на 2,2% посівних площ під культурою.
Майже на третину (27%) збільшаться обсяги виробництва жита – 498,2 тис. т.
Внаслідок прогнозованого підвищення урожайності гречки очікується збільшення її виробництва на 1,6% – до 179,2 тис. т.
Після тимчасової анексії території АР Крим географія вирощування рису поширилася на інші регіони України. 2017 року площі його посіву залишилися на рівні минулого року, проте прогнозується збільшення урожайності культури. Внаслідок цього очікується, що валове виробництво рису у 2017 році буде збільшено на 4,3% – до 67,6 тис. т.
Очікується зменшення виробництва кукурудзи (на 2%), ячменю (на 8%), проса (на 12,5%), сорго (на 10,3%).
Серед олійних культур прогнозується збільшення обсягів виробництва ріпаку у 2,1 разу – за рахунок збільшення удвічі площ посіву та при незмінній урожайності.
Валовий збір сої зменшиться на 3,7% порівняно з рекордними результатами 2016 року.
Після постійного зростання в попередні роки обсяги виробництва соняшнику у 2017 році дещо стабілізуються. Його буде вироблено на 4,9% менше, ніж торік.
Виробництво цукрових буряків знизиться на 2,9%.
Внаслідок збільшення урожайності обсяги виробництва картоплі зростатимуть – на 2,9%.
Очікується, що валовий збір овочів зменшиться на 4,8%. Це відбудеться в основному за рахунок скорочення на 4,1% посівних площ.
Плодів та ягід буде зібрано на 4,0% більше, ніж торік.
Виробництво винограду залишиться майже на рівні 2016 року.
Загалом по більшості продукції рослинництва у 2017 році слід очікувати збереження досягнутого у попередньому році рівня виробництва, підсумував Віктор Месель-Веселяк.
Довідка
Розрахунки прогнозу виробництва продукції рослинництва на 2017 рік здійснено на основі даних Міністерства аграрної політики та продовольства України про площі посіву сільськогосподарських культур.
Рівень продуктивності визначений за опрацьованою в Інституті аграрної економіки методикою короткострокового прогнозування на основі методу адаптивного моделювання динамічних рядів, які включають 50-річні дані урожайності сільськогосподарських культур.