Асоціація виробників молока (АВМ) подала заяву до Антимонопольного комітету України необґрунтованого зниження закупівельних цін на молоко-сировину та можливої змови переробних заводів.
У березні АВМ закликала до діалогу представників переробних заводів молочної продукції, які з кінця січня активно знижують закупівельні ціни на молочну сировини, однак наступні аж ніяк не відреагували на заклики до «здорової» дискусії. Згодом відбулася прес-конференція на тему: "Молочні ріки витікають з України, або Чому в Україні більше не буде сезону "великого молока”, де спікерами були і переробники. Проте, це не вплинуло на ситуацію із закупівельними цінами на молоко-сировину.
Ще з лютого до АВМ почали звертатися керівники господарств-членів асоціації із вимогою негайно втрутитися у кризову ситуацію, спричинену стрімким та одночасним по всьому ринку зниженням закупівельних цін на молоко-сировину.
Адже, за три місяці закупівельні ціни впали більш ніж на 1 грн та сьогодні становлять в середньому по Україні 7,8 грн/кг при собівартості 8,5 грн/кг, a молочні продукти на полицях магазинів наполегливо дорожчають. Так, із 27 січня по 28 квітня роздрібна ціна на молоко зросла з 23,47 до 24,25 грн/кг (+78 коп.), на масло – з 167,46 до 180, 90 грн/кг (+13 грн. 44 коп.), на сир – з 158,51 до 167,64 грн/кг (+9 грн. 13 коп).
Голова Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Андрій Дикун пояснив сформовану ситуацію, в якій фермер щоразу отримує все менше за вироблену продукцію, а споживач платить за неї в рази більше.
«Починаючи з лютого поточного року АВМ наголошує, що йде безпідставне зниження цін на молоко-сировину переробними підприємствами. А паралельно з цим - збільшення вартості майже на всі молочні продукти, на поличках магазинів. Дійсно, що асоціація намагалася зустрітися з представниками переробних заводів, але більшість проігнорувала таку ініціативу. Ми вважаємо, що це зговір і тому використовуємо своє конституційне право, відстоюючи інтереси виробників молока та населення, яке вимушене платити надвисоку ціну за молочні продукти по відношенню до вартості сировини», - підкреслив Андрій Дикун.
Якщо така цінова політика буде продовжуватися та не вирівняється, то слід наголосити, що вітчизняний молоковиробник втратить мотивацію займатися тваринництвом.
Повертаючись до аналітичних даних АВМ. За підсумками першого кварталу в Україні було виробленого 1,97 млн т молока, що майже на 10 тис. т менше, ніж за перший квартал 2016-го. Статистика по поголів’ю корів, ще гірша. Станом на 1 квітня налічують 2 млн 131,9 тис. корів, що на 54,3 тис. менше, ніж торік. Більшість корів вирізають саме промислові господарства. Чисельність худоби в таких господарствах за рік скоротилася на 21,4 тис., або 4,2%, до 485,9 тис. голів.
АВМ вкотре наголошує про важливість врегулювання питання закупівельної ціни на молоко та закликає своїх колег по цеху – переробників, а також представників рітейлу, до спільного вирішення виниклої ситуації. Адже її ігнорування призведе до плачевних результатів:
З повагою,
прес-служба АВМ