На сьогодні в Україні щорічно виробляють більше 22 млн тонн картоплі. Втім, далеко не вся вона достатньо якісна і придатна для споживання чи переробки. За даними виробників, середні затрати на один гектар картоплі становлять близько 2410 грн, з них на посадковий матеріал припадає близько 22%, на добрива та ЗЗР ще близько 22%.
Цікаво, що господарства у Нідерландах на захист картоплі витрачають близько 700 євро на гектар, тоді як в Україні не більше 200. Але навіть незважаючи на обсяги виробництва, відповідно до даних Держкомстату, в Україні відбувається поступове зниження споживання картоплі. Це достатньо виражений тренд останніх років. На сьогодні споживання картоплі на одну людину становить близько 6 кг на місяць і буде іще менше. Що ж приходить на зміну улюбленому гарніру українців? Якщо брати дані по імпорту продуктів до України можна прослідкувати те, що у структурі споживання починають з’являтись абсолютно нові продукти – це булгур (за останні декілька сезонів його імпорт виріс у 100 разів), кус-кус (у 36 разів більше) та батат (у понад 40 разів).
Тобто, це свідчить про те, що українські родини готові змінювати свої харчові звички. Якщо говорити про натуральні показники, то товарообіг свіжої картоплі на підприємствах роздрібної торгівлі (левову частку яких складають торгові центри і продовольчі роздрібні мережі) в 2017 році склав $34,9 млн. Аналогічний обсяг товарообігу очікується отримати і за підсумками 2018 року. Провідними торговими марками у сегменті запакованої свіжої кратоплі є «Овочиста» (ТОВ «Імпак») та «Ваші овочі (ТОВ «Агрохолдинг»)
Чи варто йти у переробку?
Якщо говорити про індустрію картопляної переробки, зокрема чіпсів та картоплі фрі в Україні, то тут також відбулось чимало змін. Зокрема, остання споживається, здебільшого, у ресторанах, кафе та інших закладах харчування. Згідно опитування «Клеффманн Групп Юкрейн», за останні 30 днів тільки 30% населення харчувались поза домом. Зокрема, тільки 2% прибутків українських родин (домогосподарств) спрямовані на харчування поза домом. А згідно із даними Держкомстату, середній дохід на родину в Україні близько 6000 грн.
Читайте також: Заклинатель погоди: як керувати дощем та градом?
Таким чином це зовсім невелика цифра, яка б могла б допомогти розвитку картоплярства. А в основному українці, як і раніше, харчуються їжею приготовленою вдома і суттєво менше, ніж європейці їдять напівфабрикатів. Згідно із опитуванням Клеффманн, найчастіше харчуються не вдома чоловіки віком до 40 років, містяни із доходом вище середнього по країні. Тобто, це той фактор, який є обмежувальним по виробництву картоплі фрі в Україні. Якщо говорити про перспективи розвитку ринку, то це напрямку пов’язано із доходами населення. На сьогодні продажі від реалізації картоплі фрі у мережах роздрібної торгівлі можна оцінити у 6 млн доларів на рік. Велика кількість картоплі фрі в роздрібних магазинах продається під власними торговими марками (приміром Metro). Найбільш популярний формат упаковки - 2,5 кг. Середня ціна - приблизно 47 грн за кілограм.
Оскільки динамічного розвитку харчової промисловості в Україні не спостерігається, так само і не росте кількість підприємств з переробки картопляного крохмалю. Цікаво, що збільшується використання кукурудзяного крохмалю у промисловості, що підтверджується даними імпорту цього товару до нашої країни. З іншого боку, імпорт ставить під загрозу розвиток виробництва кукурудзяного крохмалю в Україні. Якщо подивитись на продажі у торгових мережах, то річний прибуток від продажу крохмалю становить близько $4 млн на рік. А лідером сегменту є такі компанії як «Вимал» та «Август» (ТОВ «Август-Кий»). В основному крохмаль продається в упаковках 1 кг, а середня вартість у торгових мережах складає 47,37 грн.
Цікаво, що серед інших видів переробки картоплі із 2015 року існує тренд до зростання виробництва сухих пюре супів та інших швидкорозчинних сумішей. Але подальша доля цього виду продукції напряму залежить від потреби і бажання українців харчуватись поза домом. Лідером сегменту є торгові марки «Мівіна» та «Ролтон». На сьогодні обсяги продажів сухих картопляних продуктів можна оцінити у 7 млн доларів, у середньому за рік ціна сухого картопляного пюре склала 179,88 грн. за 1 кг.
А от що стосується чіпсового напрямку, то тут трохи ситуація виправляється, адже одна із найпотужніших компаній в Україні Pepsico незабаром побудує новий чіпсовий завод в Україні. Тобто потенціал росту у сегменті ще не вичерпаний. Що стосується переробки картоплі на крохмаль, то тут все обмежується потребою харчового напрямку, тих же молочних та м’ясопереробних заводів.
Запозичувати тренди
З одного боку, картопля є звичною стравою для українців, з іншого - є цікавий світовий досвід, коли картопля стає чимось значно більшим. Яскравий приклад - французька картопля сорту La Bonnotte, яка коштує у роздріб 500-650 €/кг. Чому так дорого? Вона росте у невеликих кількостях на скелястому острові у Середземному морі і удобрюється водоростями і продається тільки у ресторанах високої кухні і користується неабияким попитом. Тому маркетинг для картоплі працює так само, як і для решти продукції. Тренд останніх років - це збільшення споживання картоплі у Азії та Африці, тобто країни, які стабільно споживали рис, зараз замінюють його картоплею. Мовою цифр це виглядає іще переконливіше - 51% глобального виробництва картоплі зараз зосереджено в Азії (Китай, Індія) і майже 7% в Африці.
Читайте також: Купуй навесні, плати восени: як розрахуватись векселем за насіння та ЗЗР?
Цікавими трендами є переробка картоплі на патоку, декстрин (похідна крохмалю), глюкозу, рідку вуглекислоту в харчовій індустрії, а також потреби в очищеному крохмалі у фармацевтиці. Ці моменти мають використовувати провідні українські виробники. Іще трохи про невикористаний потенціал для українських картоплярів. Як приклад, наведу Нову Зеландію: обсяг роздрібної торгівлі та експорту картоплі і його переробки - $300 млн (в 5-6 разів вище обсягів України) при обсягах виробництва 500 тис. тон (у 44 рази менше обсягів виробництва в Україні). Що стосується майбутнього українського ринку, то гарною новиною для галузі є збільшення виробництва українських чіпсів, водночас, картопля фрі найімовірніше залишатиметься для ресторанів та кафе, а не для домашнього вжитку.
Слід мати на увазі, що торгові марки (зокрема і українські) починають відмовляться від вмісту крохмалю у продуктах. Так, лідер у сегменті соусів та кетчупів торгова марка «Торчин» провела цілу рекламну компанію щодо нового кетчупу без крохмалю і вона виявилась успішною. Що стосується свіжих овочів, то торгові мережі активно домовляються із фермерами і пакують їх овочі, зокрема і картоплю, під власними торговими марками. Таким чином розділяючи ризики агровиробника і підтримуючи постійний асортимент. Як уже було сказано раніше, все більше українці переходять на іноземні незвичні крупи – приміром, булгур і таким чином замінюють картоплю у раціоні через високий вміст крохмалю у ній, що також мають розуміти картоплярі і будувати відповідно сортову стратегію.
З виступу під час X Голландсько-українського агробізнес форуму з професійного картоплярства