У новому 2019/2020 навчальному році в Запорізькій області розпочали свою роботу 1013 закладів освіти.
Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області завчасно провело санітарно просвітню роботу та організаційні заходи. Фахівці Держпродспоживслужби області взяли участь у проведенні нарад, семінарів з представниками органів влади та місцевого самоврядування, керівниками навчально-виховних закладів, медичними працівниками, педагогічними колективами, працівниками харчоблоків. Одним з важливих та актуальних питань, яке розглядалося на семінарах та нарадах є організація безпечного харчування учнів та вихованців навчально-виховних закладів.
Перед початком нового 2019/2020 навчального року в закладах освіти фахівці лабораторій Держпродспоживслужби провели дослідження якості питної води за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками. З досліджених 904 проб водопровідної води відхилення за мікробіологічними показниками складає 0,3%. За санітарно-хімічними показниками показник відхилень від нормативних показників склав 26,9%.
У вересні-жовтні 2019 року були проведені моніторингові візити харчоблоків з відбором змивів з зовнішнього середовища та готових страв на мікробіологічні показники. Фахівці Держпродспоживслужби області перевірели безпечність більше ніж 700 готових страв, з них бактеріально забруднених 2,3%. Спеціалісти дослідили 9300 змивів з навколишнього середовища – відхилень від гігієнічних нормативів встановлено в 2,8%.
За результатами здійснення заходів на адресу керівників закладів направлені пропозиції щодо поліпшення санітарно-технічного стану та дотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів.
Крім того, на даний час фахівці Держпродспоживслужби надали гігієнічну оцінку двотижневим перспективним меню, з яких 70% не забезпечують фізіологічних потреб у харчових речовинах та енергії. Частина повернута на доопрацювання.
На теперішній час суб’єкти господарювання, які надають послуги з організації харчування дітей у дитячих закладах Запорізької області, внесені до Реєстру потужностей операторів ринку. Практично всі мають договори з акредитованими уповноваженими лабораторіями на проведення виробничого лабораторного контролю готової продукції, яка виробляється та реалізується. Наразі залишається актуальним питання впровадження в дитячих навчальних закладах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР).
Ситуація з захворюваності на гострі кишкові інфекції в організованих колективах Запорізької області протягом останніх років залишається вкрай напруженою. Так, в поточному році зареєстровано 5 спалахів захворювання на ГКІ в закладах освіти (постраждало 42 дитини). Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області провели вичерпні заходи щодо встановлення причин і умов виникнення спалахів та стабілізації ситуації. Застосовані відповідні адміністративні заходи. На адресу керівників закладів направлено приписи щодо усунення порушень у сферах санітарно-епідемічного благополуччя, безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Питання організації харчування дітей в навчально-виховних закладах залишається на постійному контролі Держпродспоживслужби в Запорізькій області.