Аграрний тиждень. Україна
» » Теплиці дають в 15 раз більший урожай, ніж відкритий ґрунт
» » Теплиці дають в 15 раз більший урожай, ніж відкритий ґрунт

Теплиці дають в 15 раз більший урожай, ніж відкритий ґрунт


Теплиці дають в 15 раз більший урожай, ніж відкритий ґрунт

Теплиці дозволяють країнам бути самодостатніми у забезпеченні продовольством, отримувати безпечну продукцію, а ефективність її виробництва – у 15 разів вища, ніж у відкритому ґрунті, розповів менеджер міжнародних проєктів Вагенінгенського университету и науково-дослідного центру в Нідерландах Джок Кемпен.

Теплиці в Нідерландах покривають майже 10 тис. га. Половина з них – овочеві, у решті вирощують квіти. Переважно вони розташовані на заході, тому що там найбільше сонячних днів на рік. Іншою причиною є логістика — звідти легше експортувати продукцію.

У країні давно зрозуміли переваги теплиць порівняно з відкритим ґрунтом. Що і говорити про менше використання пестицидів, поживних речовин і води.

Якщо при вирощуванні у відкритому полі фермер не отримує і 10 кг плодів на квадратний метр за рік, то високотехнологічні теплиці з контролем базових параметрів забезпечують 75 кг врожаю.

Є кілька ключових факторів ефективного вирощування врожаю в теплицях: «Наприклад, нам треба виростити томати. Найважливіше для рослин — це світло. Воно потрібне для фотосинтезу. На другому місці — вода, на третьому — рівень СО2 у повітрі. Потрібно знайти баланс, щоб він був ані зависоким, ані занизьким. Звісно, вам знадобляться поживні речовини. І п’ятий параметр — температура», – розповів Джок Кемпен.

За словами фахівця, чим більше параметрів контролюється в теплиці, тим краще.

Перший і важливий — це температура. Зазвичай вона знаходиться в діапазоні від 10 до 30°С. Для томатів — приблизно 14-28°С.

Наступний параметр — вологість, яка має бути в межах 60-90%.

Також системи клімат-контролю враховують рівні світла. «Ми ставимо екрани, щоб рослини отримували менше світла і не згоріли. А от взимку використовуємо багато додаткового штучного світла», — говорить науковець.

Дуже велике значення має якість повітря. «В Нідерландах, наприклад, ми отримуємо електроенергію з генераторів, і тому в повітрі немає токсичних газів, які можуть впливати на врожай», — каже експерт.

За словами вченого, контролюються всі дані стосовно пестицидів, вентиляції, обігріву, рівня світла. Система клімат-контролю охоплює всі можливі показники.

У таких системах, додає він, велике значення мають сенсори. Вони виміряють усі основні показники — температуру, вологість, світло, рівень СО2 та деякі параметри ґрунту. Так агрономи розуміють, коли додати більше поживних речовин чи навпаки.

І, звісно, важливий параметр — це рівна атмосфера в усіх куточках теплиці.

Технологія розсіяного світла в Нідерландах забезпечує покращення продуктивності рослин на 9,2%.

Традиційні системи досвічування замінюють енергоощадливими. Є дуже багато дискусій, на яке саме — якого спектру, який має бути колір лампочок тощо.

Удосконалення системи вентиляції може дати до 50% урожаю.

У Нідерландах на обігрів теплиць припадає 40% витрат. За оцінками експерта, теплові екрани можуть покрити до 40% потреб у енергії.

Також можна знизити температуру, коли спостерігається великий перепад між днем та ніччю. «Дослідження показує, що це приносить хороші результати», — розповів науковець.

ІЦ УАК за матеріалами AgroTimes

agroconf.org

Схожі новини
  • На Херсонщині виставлено на продаж «Тепличний комбінат»
  • Теплиця екзотичних фруктів приносить пенсіонеру $400 доходу з квадратного метра 27.03.2018
  • Зелень на продаж - вигідний бізнес
  • Як голландець заробляє на салатах
  • Теплицям – роботів, жінкам – квіти

  • Додати комментар
    Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.