Зниження ставки ПДВ на агропродукцію допоможе мінімізувати ефективність податкових «скруток» та схем ухилення від оподаткування
Міністерство фінансів України виступає за зниження ставки податку на додану вартість (ПДВ) для сільськогосподарської продукції з 20 до 14%.
Як повідомляє прес-служба Мінфіну, відповідний законопроект був направлений на підпис Президента після прийняття парламентом.
У міністерстві зазначають, що документ розроблений для наступних цілей:
– зменшення економічної ефективності “скруток” і схем ухилення від оподаткування ПДВ операцій з сільгосппродукцією, що, в свою чергу, повинно привести до їх згортання;
– зменшення обсягів відшкодування ПДВ з бюджету експортерам такої продукції, що зменшить навантаження на бюджет і ризики шахрайства з ПДВ;
– підтримки виробників сільгосппродукції, її переробників та експортерів.
За словами заступника міністра фінансів Світлани Воробей, при зниженні ПДВ на сільгосппродукцію держава не втратить надходжень до бюджету, так як всі сільськогосподарські товари, на операції з якими знижується ця ставка, є товарами проміжного споживання (сировиною), які практично не реалізуються кінцевому споживачу.
Заступник міністра підкреслила, що такі товари використовуються переробною промисловістю для виробництва інших товарів уже кінцевого споживання, на операції з якими ставка ПДВ залишається 20%.
“Тобто, ПДВ буде сплачено до бюджету в повній мірі, але з одноразовою затримкою в 2 – 3 місяці, протягом яких сировина перетвориться в продукти кінцевого споживання. У разі експорту сировини, значно зменшиться бюджетне відшкодування ПДВ за такими операціями на суму близько 13 млрд грн на рік за рахунок припинення “скруток” з сільськогосподарською продукцією “, – зазначила Воробей.
Що стосується підприємств, які переробляють сільськогосподарську продукцію, і яких найбільше лякають втратами і катастрофою в зв’язку зі зниженням ставки ПДВ на сировину, яке вони використовують, то ті 2 – 3 місяці затримки надходжень ПДВ до бюджету який є періодом кредитування переробних підприємств бюджетом.
“Чому? А тому, що переробники при закупівлі сільськогосподарської сировини будуть відволікати на 6% менше власних коштів на сплату ПДВ у складі вартості такої сировини. Так, вони будуть платити 20% ПДВ з власної продукції, але тоді, коли вони її зроблять і, що важливіше, реалізують. Так, сума податкового кредиту зменшиться, але він формується за рахунок сум ПДВ, сплачених переробниками постачальникам, в тому числі, при придбанні сільськогосподарської сировини “, – пояснила заступник міністра фінансів.
У 2019 року в Україні експорт зернових склав 246,4 млрд грн, або 2,4% від загального обсягу експорту.
Разом з тим, поточна заявка зернотрейдерів на відшкодування ПДВ склала 49,4 млрд грн, або 32,3%, що свідчить про високий рівень зацікавленості ринку у використанні сільськогосподарських товарів в операціях, за результатами яких підприємці мають право на відшкодування ПДВ з держбюджету.
За оперативними даними, у 2020 році питома вага заявок зернотрейдерів на відшкодування ПДВ з бюджету від загального обсягу заявки складала вже 34,3%.
Нагадаємо, в грудні Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №3656 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції”, який знижує ставку ПДВ для окремих сировинних агропозіцій з 20% до 14 %.
https://delo.ua